Zelenski’den Rusya’ya Noel teklifi

pandomim

New member
Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Rusya’ya Ukrayna’nın topraklarında bulunan askeri birliklerini gelecek günlerde kutlanacak Noel periyodunda geri çekme davetinde bulundu.

Zelenskiy, Almanya’nın devir başkanlığını yaptığı G7 ülkeleri başkanlarının iştirakiyle düzenlenen çevrim içi toplantıya görüntü konferansı yoluyla katıldı.

Ülkesinde Rusya’ya karşı savaşın aylardır devam ettiğini lisana getiren Zelenskiy, Ukrayna’ya sağladıkları askeri, toplumsal ve mali yardımlarından dolayı G7 ülkelerine minnettar olduklarını kaydetti.

“UKRAYNA’YA TAKVİYE SÜRMELİ”

Savaş devam ettiği için Ukrayna’nın kuvvetli bir dayanışmaya gereksinim duyduğunu lisana getiren Zelenski, “Hepinizden, sağlanan dayanışmayı gelecek yıl da sürdürmenizi rica ediyorum. Rusya saldırganlığını sürdürüyor ve bu niçinle Ukrayna’ya dayanağın sürdürülmesi gerekiyor.” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya nazaran daha fazla füze ve topçu sistemine sahip olduğuna dikkati çeken Zelenski, ülkesine yönelik silah yardımının artırılması gerektiğini belirtti.

Zelenski, “Ukrayna’nın çağdaş tanklara muhtaçlığı var ve sizden bu savunma fırsatını sağlamanızı rica ediyorum. Ukrayna’nın daima topçu sistemleri, silah ve mermi dayanağına muhtaçlığı var.” halinde konuştu.

Rus ordusunun, Ukrayna’daki kritik güç altyapılarını amaç alarak yalnızca Ukrayna’yı değil, Avrupa ülkelerini de bir güç felaketine hakikat sürüklemeye çalıştığını savunan Zelenski, “Sizleri doğalgaz konusunda Ukrayna’ya yapılan yardımı artırmaya davet ediyorum.” dedi.

ULUSLARARASI FORUM ÖNERİSİ

Zelenski, ülkesine yönelik Rus ataklarının durdurulması için müzakere yollarıyla da uğraş sarf ettiklerini lisana getirerek, kısa bir süre evvel Endonezya’da düzenlenen G20 Tepesinde barış için 10 husustan oluşan “Ukrayna Formülü” önerdiğini hatırlattı.

Ukrayna’nın teklif ettiği barış formülünün uygulanması için memleketler arası bir forumun düzenlenmesi gerektiğine işaret eden Zelenski, “Ukrayna’nın barış formülünün unsurlarını nasıl ve ne vakit uygulayabileceğimize karar vermek için özel bir tepe, Global Barış Formülü Tepesini düzenlemeyi öneriyorum size.” formunda konuştu.

“RUSYA SALDIRGANLIKTAN VAZGEÇEBİLECEĞİNİ KANITLAMALI”

Rusya’yı somut bir tahlil süreci için gereken adımları atmaya davet eden Zelenski, gelecek günlerde dünya genelinde Noel’in kutlanacağını hatırlattı. Bayram günlerinde Rusya’yı ordusunu Ukrayna’dan çekmeye çağıran Zelenski, şunları söylemiş oldu:

“Bu (Noel), olağan insanların saldırganlığı değil, barışı düşündüğü bir devirdir. Rusya’nın en azından saldırganlıktan vazgeçebileceğini kanıtlamaya çalışmasını öneriyorum. Bu Noel’de Rus birliklerinin memleketler arası kabul edilmiş Ukrayna topraklarından geri çekilmeye başlaması hakikat olur. Rusya birliklerini Ukrayna’dan çekerse, çatışmaların muteber bir biçimde durdurulması sağlanacaktır.”

Rusya’ya teklif ettiği tahlilin yerine getirilmesi durumunda barışın sağlanmasının mümkün olduğuna inandığını belirten Zelenski, artık Moskova’dan haber bekleyeceklerini kaydetti.