Vermont'taki okul ve polis yetkilileri atış tatbikatı simülasyonu için özür diledi

senbilirsin

New member
Burlington, Vermont'taki okul ve polis yetkilileri Cuma günü, lise öğrencilerinin, bazı öğrencileri kızdıran bir eğitim tatbikatı olan, polisin saha gezisi sırasında meydana gelen bir silahlı saldırının yeniden canlandırılmasını da içeren silahlı bir soygunla karşı karşıya kalmasından sonra özür diledi.

Çarşamba günü gerçekleştirilen ve polise göre hem okul hem de polis departmanı tarafından onaylanan eğitimin, polis ve Burlington okul bölgesinden Cuma günü yayınlanan açıklamaya göre “silahlı soygunun gerçekçi bir gösterisi” olması amaçlandı.

Ancak Vermont'taki haftalık bağımsız gazete Seven Days'e göre yetkililer, maskeli silahlı bir kişinin bir odaya girip ateş açıyormuş gibi yaptığı eğitimin bir hata olduğunu açıklamalarında kabul etti. Açıklamada, “Bu haftaki olaylar, öğrencilere anlamlı bir deneyim sağlamak için birlikte çalışmak isteyen iki grup arasındaki iletişimin bozulmasından kaynaklandı” denildi.

Açıklamada, okul bölgesinin öğrencilere danışmanlık hizmetleri sunduğunu ve yetkililerin ve öğrencilerin “günün olaylarını işlemek ve konuşmak” üzere bir “kurtarma çemberi” oluşturmak üzere Cuma günü bir araya geldikleri belirtildi.


Burlington polisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, tatbikatın ayrıntıları hakkında okul yetkilileriyle önceden temasa geçtiklerini söyledi. Toplantıda ayrıca oyuncak silahların atış tatbikatında kullanılması da görüşüldü.

23 Mayıs'ta Burlington Lisesi personeliyle yaptığı görüşmede polis, “Sizce böyle bir olay öğrenci grubunuz için uygun olur mu?” diye sordu. Bu olabildiğince gerçekçi ve kesinlikle en sık karşılaştığımız olay türü bu.”

Polise göre okul yetkilileri şöyle yanıt verdi: “Bu öğrencilerin bu simülasyonla başarılı olacağını düşünüyorum. Velileri ve öğrencileri uyaracağız.”

Polis ve okul yetkilileri Cuma günü yaptıkları ortak açıklamada, “bunun olmasından dolayı gerçekten üzgün olduklarını ve bunun bir daha yaşanmamasını sağlamak için sistemlerimizi hem şirket içinde hem de kolektif olarak iyileştirmeye kararlıyız” dediler.

Burlington Okulları Müfettişi Tom Flanagan ve Polis Şefi Jon Murad, yaptıkları açıklamada, okul ve polis yetkililerinin “açıklamaları, beklentileri ve planları açıklığa kavuşturmaya ve ileriye doğru birlikte çalışırken açıklama aramaya kararlı olduklarını” söyledi. “Hiçbirimiz gelecekte böyle bir şeyin tekrar yaşanmasını istemiyoruz.”


Burlington Belediye Başkanı Emma Mulvaney-Stanak Cuma günü yaptığı açıklamada, “bu olayın Burlington Lisesi öğrencilerine – silahların silahlandığı bir toplumda trajik bir şekilde yetiştirilen öğrenciler – verdiği zarar ve acıdan dolayı özür dilemek istediğini” söyledi. Okulda da dahil olmak üzere şiddet olağan hale geldi.”

Kendisi, okul bölgesinin ve polisin “verilen zararın sorumluluğunu üstlenmesini ve bunun nasıl farklı şekilde ele alınması ve gelecekte tekrarlanmaması gerektiği konusunda kendini düşünmesini” beklediğini söyledi.