Ukrayna Devlet Lideri Zelenski, ABD ziyareti için yola çıktı

pandomim

New member
Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski’nin bugün ABD‘ye bir ziyaret gerçekleştireceğini ve yolda olduğunu duyurdu.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Lideri Joe Biden’ın ülkesinin Ukrayna’ya olan kalıcı taahhüdünü vurgulamak için Ukrayna Devlet Lideri Zelenski’yi başşehir Washington’a davet ettiğini bildirdi.

“Başkan Biden, Lider Zelenski’i bugün, 21 Aralık’ta, Beyaz Saray’da karşılamayı sabırsızlıkla bekliyor” sözünü kullanan Jean-Pierre, Kongre’deki iki partinin de Ukrayna’ya olan dayanaklarının vurgulanması bakımından Zelenski’nin ortak bir oturumda Kongre üyelerine hitap edeceğini belirtti.

“Bundan 300 gün evvel Rusya’nın Ukrayna’ya karşı acımasız bir akın başlatmış olduğunı” kaydeden Jean-Pierre, buna karşılık egemenliklerini ve toprak bütünlüklerini savunan Ukraynalıları desteklemek için Lider Biden’ın memleketler arası aktörleri bir ortaya getirdiğini söz etti.Jean-Pierre ayrıyeten Biden’ın, Ukrayna’nın kendini savunmasına takviye olmak için ABD’nin yeni bir güvenlik yardım paketi açıklayacağını belirtti. Açıklamada, “Bu ziyaret ekonomik, insani ve askeri yardım dahil olmak üzere ABD’nin Ukrayna’yı destekleme konusundaki kararlı taahhüdünün altını çizecek” sözlerine yer verildi.

ABD’DEN UKRAYNA’YA PATRİOT FÜZE BATARYASI DESTEĞİ

Öte yandan isminin açıklanmasını istemeyen ABD’li bir üst seviye yetkili de ziyaretle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Beyaz Saray yetkililerinin uzun müddettir Zelenski’yi ABD’de ağırlamak istediklerini belirten yetkili, Zelenski’nin çarşamba günü akşam saatlerinde ABD’de birkaç saat geçirdikten daha sonra ülkesine döneceğini bildirdi.

“Yarın Rusya’nın komşusunu haritadan silmek ve Ukrayna halkını Rus egemenliğine tabi kılmak emeliyle topyekun bir akınla Ukrayna’yı zalimce işgal etmesinin 300. günü.” tabirini kullanan yetkili, ABD’in Ukrayna’ya stratejik dayanağının devam edeceğinin altını çizdi.

BIDEN 2 MİLYAR DOLARLIK TAKVİYE PAKETİ AÇIKLAYACAK

Bu kapsamda Lider Biden’ın, Ukrayna için yaklaşık 2 milyar dolarlık yeni bir güvenlik takviye paketi açıklayacağını belirten yetkili, “Bu paket, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik barbarca hücumlarına rağmen Ukrayna halkının savunması için kritik kıymete sahip Patriot füze savunma sistemi bataryalarını da içerecek” dedi.ABD’li üst seviye yetkili, bu bataryaların nasıl kullanılacağına dair Ukraynalı askerleri üçüncü bir ülkede eğiteceklerini tabir ederek hem de İHA’lar ve çeşitli askeri ekipmanlarla da bu ülkeye yardımlarının devam edeceğini anlattı.

UKRAYNA’YA EK FİNANSMAN DESTEĞİ

Üst seviye yetkili ayrıyeten Kongre bünyesinde 2023 yılı için Ukrayna’ya dayanak bağlamında ek bir finansman paketi çalışmalarına başlanacağına işaret ederek, “Ukrayna için her iki partinin de takviyesiyle, 40 milyar dolardan fazla bir ek finansman takviyesi sağlamayı umuyoruz.” sözlerini kullandı.

Rusya tarafınca Zelenski’nin uçağına yönelik muhtemel bir atak gerçekleştirilmesi ihtimaline ait soruya ise ABD’li yetkili, şu cevabı verdi:

“Belli güvenlik parametrelerinin sağlanması karşılığında ülkesinden ayrılıp kısa bir süre için ABD’ye gelmek olağan ki nihayetinde onun vereceği bir karardı. Bu güvenlik parametrelerinin sağlanması ve neye muhtaçlığı olduğuna dair ayrıntıları aldık ve ona göre adımlar attık.”