Üçüncü nesil siyasetçi Bilawal Butto Zardari Pakistan başbakanı adayı

Ethereum

New member
Pakistan ulusal seçimlere hazırlanırken Bilawal Butto-Zardari ve Navaz Şerif başbakanlık için en büyük adaylar olarak ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde Pakistan Halk Partisi (PPP) Genel Başkanı Bilawal Butto-Zardari, Navaz Şerif'in önümüzdeki 8 Şubat seçimlerinde iktidara dönmesi halinde ülkenin üst düzey diplomat rolünü üstlenmeyeceğini söyledi.

Bir röportajda Bilawal Butto, Pakistan Müslüman Birliği-Navaz (PML-N) partisiyle ittifak konusundaki çekincelerini dile getirerek, “aynı eski politika” olarak tanımladığı şeye katılmanın kendisi için zor olacağını belirtti.

Bilawal Butto-Zardari hakkında gerçekler:

• Bilawal Butto Zardari, eski Başbakan Benazir Butto ve eski Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zardari'nin oğludur.
  • Bilawal'ın anne tarafından büyükbabası, Pakistan'ın hem Cumhurbaşkanı hem de Başbakanı olarak görev yapan önemli bir lider olan Zülfikar Ali Butto'ydu.
  • Bilawal, 2007'de annesinin öldürülmesinden yalnızca üç gün sonra Pakistan Halk Partisi'nin başkanlığına atandı. O dönemde şöyle demişti: “Siyaseti hem babamdan hem de annemden öğrendim. İlerici bir politika izliyorum ve geçmişten ders alıyorum ama ileriye bakıyorum ve buradan nereye gideceğimi merak ediyorum.
  • Bilawal Butto Zardari, 2022 yılında Başbakan Şehbaz Şerif başkanlığında Pakistan Dışişleri Bakanı olarak atandı.
  • Oxford Üniversitesi Christ Church'ten lisans ve yüksek lisans derecelerine sahiptir.