UC okulları, bölüm web sitelerindeki siyasi görüşlerin engellenmesi yönünde oy kullandı

senbilirsin

New member
Santa Cruz'daki California Üniversitesi Eleştirel Irk ve Etnik Çalışmalar Bölümü'nün ana sayfasında İsrail'in Gazze Şeridi'ni bombalaması “soykırım” diyor.

California Üniversitesi Regents'in yeni teklifine göre böyle bir açıklama siyasi olarak değerlendirilecek ve yasaklanacak.

Öneriye göre, akademik bölümlerin ana sayfalarında siyasi açıklamalar yayınlaması yasaklanacak. Ve herhangi bir yerde bir bakanlık tarafından yapılan herhangi bir siyasi açıklamanın daha katı kurallara uyması gerekecek.

Vekillerin, aralarında Santa Cruz, UCLA ve Berkeley'in de bulunduğu UC sistemindeki 10 okul için geçerli olacak plan üzerinde Çarşamba günü gibi erken bir tarihte oylama yapılması planlanıyor.

Yüksek öğrenimde Siyahların Hayatı Önemlidir'den Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline kadar güncel olaylara dair pek çok görüş var. Ancak Hamas'ın İsrail'e düzenlediği 7 Ekim saldırılarından ve İsrail'in Gazze'deki askeri operasyonundan bu yana, üniversiteler, bazen akademik özgürlük savunucularını alarma geçirecek şekilde, ifadeye daha katı sınırlamalar getirmeleri yönünde baskı altında.

Eyaletin ilerici politikaları genel olarak Kaliforniya Üniversitesi'ni yüksek öğrenime yönelik bazı muhafazakar saldırılardan korumuştur. Ancak bazı öğretim üyeleri ve öğrenciler, vekillerin önerisinin, İsrail-Filistin çatışmasını tanımlamak için kullanılan dilin son derece tartışmalı olduğu bir dönemde bir tersine dönüşü temsil edebileceğinden korkuyor.

Pek çok Yahudi öğrenci, öğretim üyesi ve mezun, bazı Filistin yanlısı protestocuları ve öğretim üyelerini Yahudi karşıtı ifadelere başvurmakla suçladı. Geçen ay Berkeley'de İsrailli bir konuşmacının yer aldığı etkinlik, bir protestocu kalabalığının kapıları kırması üzerine, Şansölye Carol Christ'in “üniversitenin temel değerlerine saldırı” dediği olay iptal edildi.

Berkeley'de siyaset bilimi profesörü olan Ron Hassner, yönetimin kampüsteki Yahudi karşıtlığına karşı eylemsizliğini protesto etmek için ofisinde bir oturma eylemi düzenledi. Ve 400'den fazla profesör, üniversite sisteminin etnik çalışmalar bölümlerinin ana sayfalarında “İsrail'i karalayan, Hamas katliamının terörizm olarak sınıflandırılmasını reddeden ve UC yönetimini bunu yapmaya çağıran” materyaller yayınladığını kınayan bir mektuba imza attı. boykot çağrısında bulunuyoruz.” 'Elden Çıkarma ve Yaptırımlar.'”

Salı günü Temsilciler Meclisi Eğitim ve İşgücü Komitesi başkanı Temsilci Virginia Foxx, üniversite yetkililerine Berkeley'in kampüsteki Yahudi karşıtlığına tepkisi hakkında belge ve bilgi talep eden bir mektup gönderdi.

Teklifi geliştiren vekil Jay Sures'e göre, bir bölümün ana sayfasında bu tür ifadelerin yasaklanması akademik özgürlüğe bir kısıtlama değil.Profesörlerin ve öğrencilerin kendilerini ifade edebilecekleri birçok başka forumları olduğunu ancak onların fakülte ana sayfalarındaki görüşleri farklı olabilir. Kaliforniya Üniversitesi'ni temsil ettiği şeklinde yanlış yorumlandı.

Bay Sures, Ocak ayında yapılan vekiller toplantısında “Fakülte kendi Twitter hesaplarına sahip olabilir” dedi. “Sosyal medya yapabilirsiniz. Akran çalışmalarını yayınlayabilirsiniz. Başka pek çok seçenek var.”

Bazı üniversiteler zaten kurallarını sıkılaştırdı.

Üniversitelerin, Chicago Üniversitesi'nin ünlü “kurumsal tarafsızlık” politikasını benimsemeleri gerekip gerekmediği konusunda da yoğun tartışmalar yaşandı; bu, üniversitenin, üniversitenin misyonu açısından merkezi olmayan konularda hiçbir duruş sergilemediği anlamına gelir.

Kaliforniya Üniversitesi'ndeki tartışma pek de öyle değil. Üniversitenin resmi sesi olarak konuşan başkan, kurul başkanı ve diğerleri, vekillerin teklifinden etkilenmeyecek.

Hatta üniversiteden gelen bir açıklama Sures Bey ile Antropoloji Fakültesi arasındaki anlaşmazlığı alevlendirdi.

9 Ekim'de Kaliforniya Üniversitesi Rektörü Michael V. Drake ve Yönetim Kurulu Başkanı Richard Leib, Hamas saldırısını “terörizm”, “iğrenç ve anlaşılmaz” olarak kınayan bir bildiri yayınladılar.

Bir hafta sonra, bölümün sistem genelindeki yüzlerce öğretim üyesini temsil eden üniversitenin Etnik Araştırmalar Konseyi, bir mektupta resmi açıklamanın “bu tarihi anın kapsamlı bir şekilde anlaşılmasından” yoksun olduğunu ve Müslüman karşıtı ve anti-Müslüman olduğunu yazarak itiraz etti. -Müslüman Görüşleri katkıda bulunur -Filistin duyguları.

Konsey, “UC yönetimini terörizm suçlamalarını geri çekmeye, Filistin özgürlük mücadelesini güçlendirmeye ve İsrail'in Filistin halkına karşı işlediği savaş suçlarının yanı sıra etnik temizlik ve soykırıma karşı çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

Bay Sures mektubu “korkunç ve iğrenç” olarak nitelendirdi.

Kendisi, “Yahudi öğrencilerimizi ve aslında geniş topluluğumuzdaki herkesi sizin kışkırtıcı ve tuhaf söylemlerinizden korumak için” gücü dahilindeki her şeyi yapacağını söyledi.

UC sistemi zaten siyasi konuşma konusunu ele almıştı. 2022'de bir akademik özgürlük komitesi, bölümdeki siyasi açıklamaların yasaklanmasına karşı çıktı.

Raporda, bakanlıkların bunun yerine ne zaman açıklama yapılması gerektiği konusunda yönergeler oluşturması, kimin görüşlerinin savunulduğu konusunda şeffaf olması ve aynı fikirde olmayanların konuşmalarını bastırıp bastıramayacaklarını düşünmesi gerektiği belirtiliyor.

Siyasi açıklamalara, seçim politikalarına sürüklenmediği sürece şimdilik izin veriliyor.

Ancak vekillerin önerisi, bölümün ana sayfalarını ders açıklamaları, yaklaşan etkinlikler ve yeni yayınların yayınlanmasını içeren günlük operasyonlarla sınırlandıracak.

Diğer üniversitelerin web sitelerinde görüşlere izin verilecek. Ancak herhangi bir siyasi açıklamanın, görüşlerin mutlaka üniversitenin görüşlerini yansıtmadığını belirten bir sorumluluk reddi beyanına ihtiyacı olacaktır.

Vekillerin önerisi, 2022 Akademik Özgürlük Raporu'ndaki diğer tavsiyeleri de benimsiyor: Muhalif görüşleri korumak için oyların isimsiz olarak toplanmasıyla, bölüm üyelerinin bir politika açıklaması yapmadan önce oy vermesini gerektirecek. Departmanların süreç için yönergeler oluşturması ve yayınlaması gerekecek.

Teklif, bunun siyasi amaçlı olduğunu söyleyen birçok öğretim üyesinin endişelerini gideremedi.

Santa Cruz bölüm başkanı Felicity Amaya Schaeffer, vekillerin önerisinin “etnik araştırmalarda yaptığımız çalışmaları gayri meşru hale getirdiğini” söyledi.

Kendisi, Etnik Çalışmalar Bölümü'nün açıklamalarının “bölümdeki hemen hemen hepimizin, özellikle de Filistin üzerinde çalışan öğretim üyelerimizin akademik uzmanlığına dayandığını” söyledi.

Üniversitenin akademik senatosu başkanı James Steintrager, teklifin dışarıdan gelenleri polis akademisine davet etmesinden endişe ediyordu.

Bir röportajda “Bu sadece dünyadaki bazı olaylarla ilgili basit siyasi açıklamalarla ilgili değil, aynı zamanda iklim değişikliği, aşı bilimi ve bunun gibi şeylerle de ilgili” dedi.

Ancak 2022'de Akademik Özgürlük Komitesi'ne başkanlık eden Berkeley hukuk profesörü Ty Alper, teklifin kendi tavsiyelerini kabul etmesinden memnun oldu. Sayın Alper, departman ana sayfalarındaki kurallara daha az odaklandığını söyledi.

“Ben daha çok, öğretim üyelerinin ilgi duyulan konularda bireysel ve kolektif olarak yorum yapma hakkına sahip olmasını sağlamakla ilgileniyorum” dedi.