UC Berkeley Antropoloji Kütüphanesinin kapatılması öğrenci muhalefetiyle karşılandı

senbilirsin

New member
BERKELEY, Kaliforniya — Geçen sonbaharda Homecoming hafta sonunu başlatan University of California, Berkeley, Gateway olarak bilinen yeni veri bilimleri binasının temel atma törenini düzenledi. Yarım milyar doları aşan bir maliyetle, “geliştirilmiş görüş hatları ve doğal ışıkla dolu koridorlara” sahip 367.270 metrekarelik bina, yapay zeka, veri analitiği ve makine öğrenimi araştırmaları için bir merkez olarak faturalandırılıyor.

Bu, geleceği temsil ediyor olabilir, ancak geçmiş, Antropoloji Kitaplığı’nın yığınlarında kampüste kısa bir gezintidir. Arşiv onlarca yıldır, Gateway kadar mütevazi bir alanda nesiller boyu bilim insanlarına hizmet etti: antropoloji bölümü binasının ikinci katında 1.500 metrekarelik bir köşe, koltuklar ve bilgisayar terminalleri ile rahat bir okuma alanı duvar.

Kütüphane günlerdir işgal yeri. Öğrenciler, insanoğlunu, toplumları ve kültürleri incelemeyi kapsayan antropolojiye adanmış 67 yıllık kurumu kurtarmak için burayı çadırlar, uyku tulumları ve şişme yataklarla doldurdu. Üniversite, halk hikayeleri, siyah kültür ve Meksika-Amerikan sosyal hareketleri gibi çeşitli konularda toplam yaklaşık 80.000 ciltlik arkeolojik alan notları ve kitap koleksiyonlarını yakındaki bir depoya ve ana kütüphaneye taşımaya hazırlanıyor ve 400.000 ABD doları kazanıyor. kaydedilir.

Dünyanın teknolojiye takıntılı olduğu ve fiziksel dünyayı yapay zeka tarafından desteklenen sanal deneyimlerle değiştirmeye istekli göründüğü bir zamanda, gecekondu öğrencileri için savaş, beşeri bilimler ve sosyal bilimler için olduğu kadar bir kütüphane için de bir savaştır.


Kütüphanede çalışan ve Afrika diasporasının halk sanatı formları üzerine bir tez yazan bir yüksek lisans öğrencisi olan Jesús Gutiérrez, “Temelde eğitimin ne olduğu ve üniversitenin ne için olduğu hakkında farklı bir hikaye yazmakla ilgili” dedi.


Yalnızca son beş yılda, antropoloji alanında uzmanlaşan Berkeley öğrencilerinin sayısı yaklaşık dörtte bir oranında azaldı; bu, öğrenci kredilerini ödemekte zorlanan ve kendisini Silikon Vadisi’nin kazançlı gölgesinde doğa bilimlerinin kalabalığı içinde bulan bir neslin parçası. ve mühendislik.

Fakülte üyeleri, liberal aktivist ve eski başkan adayı Ralph Nader ve eski California Valisi Jerry Brown’ın desteğine dayanan bir neden olan antropoloji kütüphanesini kurtarmak için protesto eden genç öğrencilerin yoğunluğundan etkilendiklerini söylüyorlar. yarım asırdan fazla bir süre önce UC Berkeley’de bir lisans öğrencisi olarak Klasikler bölümünden mezun olan.


Protestoları düzenleyenlerden biri olan antropoloji üçüncü sınıf öğrencisi Ian Molloy, bilim ve teknoloji alanında uzmanlaşan sınıf arkadaşlarının kıkırdamalarını duydu ve ana seçimini “Oh, para kazanmak istemezsin” şeklinde çerçeveledi. . Araştırması için hayati önem taşıyan hayvanların evcilleştirilmesi üzerine başlıklar bulduğu kütüphaneyi, bölümün “bel kemiği” ve pandemik izolasyondan sonra toplumu yeniden inşa etmenin merkezi olarak adlandırdı.

Tepkilere rağmen hükümet geri adım atmadığını ve 82 milyon dolarlık bütçe açığıyla karşı karşıya olduğu için kesintilerin gerekli olduğunu söylüyor. Mart ayında, Berkeley Şansölyesi Carol Christ, UC sisteminin yeni maliyetlerin itici gücü olarak lisansüstü öğrenci eğitmenlere ve asistanlara ödeme yapmayı kabul ettiği ücret artışlarına işaret etti.

Üniversite, yalnızca antropoloji kitaplığını değil, aynı zamanda matematik ve fizik kitaplıklarını da kapatarak ve diğerlerinin çalışma saatlerini ve hizmetlerini keserek yaklaşık 1,5 milyon dolar tasarruf edeceğini söyledi.

Üniversiteden yapılan açıklamada, “Protestonun farkındayız ve durumu izliyoruz” dedi. “Etnoloji Kütüphanesi’nin kapanması göz önüne alındığında, kütüphanenin açık kalmasını da isteriz, ancak bu şu anda bir seçenek değil.”


93 yaşındaki Laura Nader, 1960’ta Antropoloji Bölümü’nde kadrolu bir pozisyon alan ilk kadın olduktan on yıllar sonra üretken bir akademisyen ve öğretmen olmaya devam ediyor. “Ama bunu kütüphane olmadan yapamazdım,” dedi Dr. Nader, Bay, dedi Nader’in kız kardeşi. Antropoloji ile ilgilenen öğrencilerin kendi antropoloji kütüphaneleri olan diğer üniversiteleri tercih edeceklerinden endişe ediyor.


doktor Nader, kütüphanenin planlı olarak kapatılmasını genel olarak beşeri ve sosyal bilimlerin ve özel olarak da antropolojinin gerilemesinde bir başka adım olarak görüyor.

“Yani birdenbire bir iş sorusu haline geldi” dedi. “Antropolojiye ihtiyacınız yok.”

İdarenin planına göre, 1956’da kurulan ve daha sonra adını iki önde gelen Berkeley antropologu olan George ve Mary Foster’dan alan kütüphanedeki bazı materyaller, yakınlardaki Richmond, California’daki bir depolama merkezine taşınacak. Koleksiyonun diğer bölümleri ana üniversite kütüphanesinde dağıtılmaktadır.

Bilgisayar bilimi ve Chicano çalışmaları okuyan ve kütüphanede görev yapan Alexander Parra, kütüphane kapatılırsa kaybedilecek şeylerden birinin şans eseri olduğunu söyledi – aradığımızı bilmediğiniz bir kitabı bulmak. . Üniversitenin Şubat ayında kapatma planlarını açıklamasının ardından öğrenciler bu yılın başlarında bir işgal düzenlerken, Bay Parra araştırmakta olduğu bir konu olan Meksikalı-Amerikalı gençlik örgütleri hakkında bir başlık fark etti.


“İşte benim,” dedi. “Bu kitapta benim.”

Bazı öğrenci ve hocalar da mücadeleyi bir adalet meselesi olarak görüyor. Antropoloji bölümlerinde öğrencilerin yüzde 43’ü yeterince temsil edilmeyen azınlıklardan gelirken, bu oran bilgisayar bilimlerinde yüzde 5’tir. Kütüphane ayrıca, temsil edilmeyen azınlıklardan gelen öğrencilerin daha yüksek oranda olduğu disiplinler olan Chicano Çalışmaları ve Afro-Amerikan Çalışmaları okuyanlara da hizmet vermektedir.

Bir zamanlar Berkeley’in antropoloji bölümünde ders vermiş olan Bay Brown, California Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyelerine başvurarak onları kütüphaneyi bağışlamaya çağırdı.


CEO’ya gönderdiği bir e-postada “Bu binayı büyük ve yetenekli beyinler süsledi” diye yazdı. “Şu anda onu, kısmen de olsa, Richmond’daki bir depoyla değiştirmek saçmalık.”


Antropoloji bölüm başkanı Charles Hirschkind, üniversitenin antropoloji alanında kabul ettiği lisansüstü öğrenci sayısını 2004’ten bu yana yarıdan biraz daha fazla azalttığını ve bunun bölümün “zayıf mali durumunu” yansıttığını ve artışı yansıttığını söyledi. lisansüstü öğrencileri desteklemek için maliyetlerde.

“Bütçe kısıtlamalarından bahsettiğimizde, önceliklerden ve nereye yatırım yapmayı seçeceğimizden de bahsediyoruz” dedi. “Üniversitenin sosyal bilimlere ve beşeri bilimlere yatırım yapma konusunda pek istekli olmadığını düşünüyorum.”

doktor Hirschkind, dijital çağda büyüyen öğrencilerin fiziksel kitapları veya bir kütüphanenin zevklerini daha az takdir edeceklerini varsaydıktan sonra, bazı öğretim üyelerinin genç neslin kütüphane için savaştığını görünce hoş bir şekilde şaşırdıklarını söyledi. Ve kütüphanenin işgali, Berkeley aktivistlerinin daha eski dönemlerini hatırlatıyor.

Antropoloji profesörü Nancy Scheper-Hughes, Bay Brown’a gönderdiği bir e-postada, “Havada güçlü bir iletişim duygusu var – bu hiç de kimlik siyaseti gibi değil – bunun için yeni bir kelimeye ihtiyacımız var” diye yazdı. “Okumak istiyorsun. Çok farklı fikirlere sahip insanlardan oluşan açık topluluklarla birlikte olmak istiyorlar.”

Öğrenciler bir haftadan fazla bir süredir kütüphanede yaşıyor, final sınavlarına çalışıyor, masa oyunları oynuyor ve kahvaltıda kruvasan ve müsli yiyorlar. Üniversitenin yaz tatiline giden zamanı işleyip kütüphaneyi dağıtacağından endişelenen öğrenciler, ne kadar sürerse o kadar kalacaklarını söylüyorlar.

“Kütüphaneyi yarın bize verirsin,” dedi Bay Molloy, “ve hepimiz seve seve eve gideriz.”