Türk-İş’in alt sonu 7 bin 785 TL: Patronların beklentisi 7 bin lira

Ethereum

New member
Milyonlarca özel bölüm çalışanının merakla beklediği 2023 yılı fiyatı için Taban Fiyat Tespit Komisyonu’nun birinci toplantısı dün yapıldı. Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlığında yapılan toplantıya emekçi kanadı ismine Türk-İş Genel Sekreter Pevrul Kavlak, patron kanadı ismine Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreter Akansel Koç katıldı. Saat 14.00’te başlayan toplantı 1 saat 45 dakika sürdü.

TÜRK-İŞ’İN ÇITASI 7 bin 785 TL

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, görüşmeden ayrılırken bugün mevzuya ait bir basın toplantısı düzenleyeceklerini söylemiş oldu. Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay ise görüşme öncesinde konfederasyonun genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Atalay, “Biz masaya 5 bin 500 lira ile oturmayacağız, 7 bin 785 lirayla oturacağız. Onun üzerinde patron ve hükümet ne sayı getirecek bakılırsalim. Katılmadığımız bir sayı olursa o masada olmayız, bunu da imzalamayız” dedi.

İŞVERENİN BEKLENTİSİ 7 BİN LİRA

Bu ortada, basına kapalı gerçekleşen görüşmede, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın taban fiyat anketinin sonuçları paylaşıldı. Anket neticelerina göre, personel, patron ve farklı mesleklerden oluşan vatandaşların oluşturduğu kamuoyuna 2023 yılı minimum fiyat beklentisinin sorulması üzerine, personellerin minimum fiyat beklentisi 7 bin 500 liranın üzerindeyken, patronların taban fiyat beklentisi 7 bin lira oldu. Emekçi ya da patron olmayan çeşitli mesleklerden oluşan vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun ortak beklentisi ise 7 bin 845 lira olarak ortaya çıktı. Minimum fiyatla çalıştığını belirten emekçilerin taban fiyattan beklentisi de ortalama 7 bin 630 lira olarak hesaplandı.

Patronlardan istihdam mesajı

Ankette sorulan, ‘Temmuz ayında yapılan minimum fiyat artırımı sizce bu biçimde için kâfi miydi?’ sorusu üzerine iştirakçilerin yüzde 60’ı kâfi olmadığı, yüzde 30’u kâfi olduğu, yüzde 10’u ise ne kâfi ne de yetersiz olduğu karşılığını verdi. ‘Asgari fiyatın artırılacak olması ile birlikte işsizlik oranı da artar mı?’ sorusuna ise iştirakçilerin yüzde 55’i taban fiyatın artırılmasının işsizliği artıracağı, yüzde 45’i ise artırmayacağı karşılığını verdi. Patronların yüzde 68,8’i taban fiyatın yükseltilmesinin işsizlik oranını da artıracağını düşünüyor.