Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak’tan taban fiyat açıklaması: İçimize sinerse imzalarız

Ethereum

New member
Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, evvelki gün personel ismine katıldıkları Taban Fiyat Tespit Komisyonu’nun birinci toplantısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Toplantı için “Masadaki patron tarafı ile olumlu geçti” bildirisi veren Kavlak, Türk-İş’in yaklaşık 40 yıldır minimum fiyat görüşmelerini yürüttüğüne işaret etti. Türk-İş Lideri Ergün Atalay’ın taban fiyatla ilgili 7 bin 785 sayısını kıymetlendiren Kavlak, şunları kaydetti: “Pazarlıklar orada başladı diye orada bitecek diye bir şey yok. Bakanlık sayısını söylesin bakılırsalim. Şayet içimize sinen, vicdanımızın kabul ettiği, 2022 yılının başında olduğu üzere toplumunun büyük bölümü tarafınca kabul edilebilir bir fiyat olursa elbette bunu seve seve imzalarız. Ancak içimize sinmeyen bir şey olursa muhakkak bunun altına imza atmayız.” Kavlak, fiyatlı çalışanların üzerinde ağır vergi yükü bulunduğuna dikkati çekerek, “Her geçen yıl emekçinin fiyatından eksilmektedir. Ücretliler çoklukla ‘sabit gelirli’ olarak tanımlanır. halbuki mevcut vergi yapısıyla ‘azalan gelirli’ olarak tanımlanması gerekmektedir” sözlerini kullandı.

ASGARİ FİYATLI ÇALIŞAN ORANI %50

Asgari fiyat ve civarında çalışanların oranının yüzde 50’lerde olması niçiniyle Türkiye’nin “asgari ücretliler ülkesi” haline geldiğini savunan Kavlak, “Asgari fiyatın artırılması kadar kıymetli olan bahis, ülkemizde taban fiyatla çalışanların sayısının düşürülmesidir. Taban fiyat kapsamının düşürülmesinin yolu ise sendikal örgütlenmenin önündeki mahzurların kaldırılarak toplu pazarlık sisteminin geliştirilmesidir” diye konuştu.Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın taban fiyat anketini pahalandıran Kavlak, “Kamuoyu yoklamalarını falan bir kenara bırakın. Biz emekçinin içerisindeyiz, milletin içerisindeyiz. Biz vatandaşın ne istediğini epey düzgün biliyoruz. O istekleri de dikkate alarak, bu taban fiyatta gereğini yapacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın” diye konuştu.

İHRACATTA İŞÇİNİN BÜYÜK HİSSESİ VAR

Kavlak, TİM Lideri Mustafa Gültepe’nin taban fiyatla ilgili açıklamalarına şu biçimde karşılık verdi: “Biz personel ve patronları elmanın iki yarısı olarak görüyoruz. Türkiye, bugün ihracatta bu sayılara ulaştıysa bunda işçinin, çalışanın büyük hissesi var. Şayet ‘Asgari fiyat, 400-500 dolar olursa biz ihracat yapamayız’ diye tehdit savuruyorsa o kendine personel değil köle arıyor demektir.”

Matrah artırımı tahlil olabilir

Pevrul Kavlak, fiyatlar üstündeki verginin yüksek olduğunu söylemiş oldu. Gelir vergisi matrah fiyatının artırılmasının tahlil olabileceğini söz eden Kavlak, “Ücretler üzerinde yapılacak bir vergi düzenlemesi, yaklaşık 14 milyon çalışanı ilgilendiriyor. Minimum fiyatta yapılan düzenleme, her çalışanın cebine 9 bin 200 lira ek bir para bıraktı. Bunu çalışanlar cebinde hissetmedi. Brütü 16 bin lira olan bir çalışan yılbaşında net 13 bin 544 lira alıyorken, bu sayı 12. ayda 12 bin 100 liraya düşüyor, 1.400 lira civarında bir kaybı oluyor” dedi.