Toplu taşımada elektrikli ekosistem

Ethereum

New member
Türkiye, “2053 yılı için sıfır emisyon” gayesine ulaşmak için ulaştırmada kıymetli adımlara imza atacak. Emisyon azaltımına katkı verecek Akıllı ulaşım sistemleri, yeşil kombine yük nakliyatı ve lojistik merkezlerinin geliştirilmesi, kentsel toplu taşıma- banliyö nakliyatında elektrikli ulaşımın desteklenmesi amaçlar içinde.

TALEBE NAZARAN PLANLAMA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, “Ulaşımda 2053 net sıfır emisyon”a adım adım ulaşacak. İşte önümüzdeki süreçte hayata geçirilmesi beklenen birtakım çalışmalar: Ulaştırma tipi ve teknolojileri kurulumunda, uzun vadeli (2053) projeksiyon için bilgi toplanacak. Ulaşım talep kestirimi ve buna bağlı olarak emisyon azaltımına yönelik referans senaryo belirlenerek aksiyon planı hazırlanacak. Emisyon azaltımına yönelik yapılmış ve yapılacak olan modelleme çalışmaları kararında ön plana çıkan ulaştırma modlarına (demir yolu, deniz yolu vb.) ve altyapı çalışmalarına (elektrifikasyon, yenilenebilir güç ve limanlarda gemilere karadan elektrik verilmesi vb.) yönelik takviye ve teşvikler planlanacak.

YEŞİL KOMBİNE YÜK NAKLİYECİLİĞİ

Ulaşımla ilgili planlarda ve uyum ünitelerinde emisyon azaltımına katkı verecek Akıllı Ulaşım Sistemleri uygulamaları hayata geçirilecek. Ulusal ve memleketler arası yük nakliyatında yeşil kombine yük nakliyeciliği imkanlarının ve lojistik merkezleri geliştirilecek. Yük ve yolcu nakliyatında demir yolu ve deniz yolunun hissesi artırılacak.

DÜŞÜK EMİSYONLU TOPLU TAŞIMA

Karayolu yük ve yolcu nakliyeciliği motorlu taşıtlarında sıfır yahut düşük emisyonlu ve alternatif yakıtlı araç kullanması yaygınlaştırılacak. Kentlerde yük ve yolcu nakliyatı için sıfır yahut düşük emisyonlu raylı sistemler olmak üzere toplu taşıma, bisiklet, yaya, mikro/elektro mobilite tipleri arttırılacak.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARA DAYANAK

Ulaşımda elektrifikasyon ekosistemi bir bütün olarak kıymetlendirilerek bütüncül siyaset ve teşvik sistemleri oluşturulmalıdır. Özel kullanım hareketliliği ve kentsel toplu taşıma, orta toplu taşıma ve banliyö nakliyatı için gerekli elektrikli araç (raylı sistemler, elektrikli otobüs ve minibüs, hibrit otobüsler, elektrikli yolcu gemileri ve tekneleri, vb.), batarya sistemleri ve şarj altyapısı ile bunları destekleyecek güç üretim ve dağıtım altyapısı elektrik dalıyla eş vakitli olarak geliştirilecek.

Bioyakıt yaygınlaşacak

Sürdürülebilir alternatif yakıt kullanmasını desteklemek üzere biyoyakıt kullanması yaygınlaştırılacak. Tüm araç kümelerinde, mevcut araç parkının ünite güç tüketimi ve emisyonu düşük yahut sıfır emisyonlu araçlara dönüşümü konusunda sektörel bazlı siyaset geliştirilerek, araç yenileme programı planlanarak devreye alınacak. Denizcilikte yeşil dönüşüm kapsamında limanlarda gemilere karadan elektrik verilmesi altyapısının yaygınlaştırılacak.