Temsilciler Meclisi komitesi antisemitizmle ilgili belgeler için Harvard'a mahkeme celbi gönderdi

senbilirsin

New member
Bir kongre komitesi Cuma günü yaptığı açıklamada, üniversitenin kampüsünde antisemitizme tolerans gösterip göstermediğine ilişkin belgeler için Harvard Üniversitesi'ne mahkeme celbi gönderdiğini söyledi.

Bu hamle, özellikle 7 Ekim'de İsrail'de Hamas'ın düzenlediği saldırıların ardından, Filistin yanlısı öğrenci gösterilerine verdikleri yanıt açısından seçkin üniversiteleri incelemeye yönelik Cumhuriyetçilerin artan çabasının bir parçası. Komite ayrıca Columbia, MIT ve Pensilvanya Üniversitesi hakkında da soruşturma başlattı. Ancak mahkeme celbini ilk alan Harvard oldu.

İsrail ile Hamas arasındaki savaş, Harvard öğrencileri, öğretim üyeleri ve mezunlar arasındaki derin siyasi bölünmeleri açığa çıkardı ve üniversitenin ilk siyahi başkanı Claudine Gay'in geçen ay istifasına katkıda bulundu.

Harvard, diğer birçok üniversite gibi, ifade özgürlüğünü korurken Yahudi öğrencileri de koruması gerektiğini söyledi ancak eleştirmenler, üniversite yetkililerinin gösterilerin Yahudi karşıtlığına dönüşmesine izin verdiğini söyledi.

Temsilciler Meclisi Eğitim ve İşgücü Komitesi, mahkeme celplerinin Harvard Geçici Başkanı Alan Garber'a gönderildiğini söyledi; hükümet yüklenicisi Penny Pritzker; ve üniversitenin bağışlarını yöneten yönetim şirketinin genel müdürü NP Narvekar.

Komite son günlerde Harvard'ı belgeleri saklaması veya büyük ölçüde düzeltmesi nedeniyle kınadığı ve yasal işlem başlatacağı konusunda uyardığı için mahkeme celpleri şaşırtıcı değildi.

Temsilci Virginia Foxx Cuma günü yaptığı açıklamada, “Harvard'ın Komite'nin taleplerine uyma konusundaki başarısızlığının devam etmesi kabul edilemez” dedi. “Harvard'ın Yahudi öğrencileri kampüsü kasıp kavuran antisemitizmin ateş fırtınasına katlanmaya devam ederken, soruşturmamızın gecikmesine veya göz ardı edilmesine tolerans göstermeyeceğim.”

Üniversite bilgileri sakladığını reddetti.

Üniversite Cuma günü yaptığı açıklamada, “Harvard, komitenin önerdiği temel araştırma alanlarına doğrudan hitap eden toplam 3.500 sayfadan fazla 10 başvuruya ikna edici ve iyi niyetli yanıtlar verdi” dedi. “Her ne kadar mahkeme celpleri yersiz olsa da, Harvard komiteyle çalışmaya kararlıdır ve topluluğumuzun meşru mahremiyet ve güvenlik kaygılarını korurken ek materyaller sağlamaya devam edecektir.”

Komite, belge taleplerinde antisemitizmin 7 Ekim saldırısından çok önce Harvard'da “yaygın” olduğuna dair kanıtların bulunduğunu söyledi.

Ancak Harvard'da hukuk profesörü olan Randall Kennedy, soruşturmanın tamamen Yahudi karşıtlığıyla ilgili olduğu önermesini kabul etmenin kendisi için zor olduğunu söyledi.

“Bunun iyi niyetli bir soruşturma olmadığının açık olduğunu düşünüyorum” dedi. “Gösteriyi yürütenlerin, özellikle Kuzeydoğu'daki seçkin liberal üniversitelere karşı açıkça bir hoşnutsuzluğu var ve bu, onların kampanyasının bir devamı.”

Bayan Pritzker ve Dr. Garber'ın mahkeme celbi, diğer çeşitli belgelerin yanı sıra “Harvard Corporation'ın 1 Ocak 2021'den bu yana resmi veya gayri resmi tüm toplantı tutanaklarını ve/veya özetlerini” talep ediyordu.

Bir iş kadını ve hayırsever olan Bayan Pritzker, Harvard'ın başkanı olarak Dr. Eşcinsel. Şirket defalarca Dr. Gay, 2 Ocak'ta istifasını kabul etmesine rağmen.

Harvard Üniversitesi'nin yönetim şirketinden Bay Narvekar, 7 Ekim-2 Ocak arasındaki ayaklanma sırasında büyük bağışçılarla iletişim kurmadaki rolü nedeniyle hedef alınmış gibi görünüyor; bu dönemde, anti-Semitizm iddiaları nedeniyle geri çekilme tehdidinde bulunmuş olabilirler.

Mahkeme celplerinde ayrıca “1 Ocak 2021'den bu yana Yahudileri, İsraillileri, İsraillileri, Siyonistleri veya Siyonistleri ilgilendiren davranışlarla ilgili” disiplin soruşturmaları hakkında da bilgi isteniyor.

Mahkeme celplerinde Harvard'a belgeleri ibraz etmesi için 4 Mart'a kadar süre verildi.

Komite sözcüsü, 1867 yılında kurulan komitenin ilk kez bir üniversiteye mahkeme celbi çıkardığını söyledi.

Florida'daki Stetson Üniversitesi'nde hukuk profesörü ve Yüksek Öğrenim Hukuku ve Politikasında Mükemmeliyet Merkezi direktörü Peter Lake, “Bunun, yüksek öğretim kurumlarının iç yönetimine ilişkin yasal soruşturmaların sadece başlangıcı olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Açıkçası” diye ekledi, “Harvard araştırılmaya değer önemli bir şahsiyet.”

Komite, herhangi bir bulguyu bazı gözetim yetkilerine sahip olan Eğitim Bakanlığı'na iletebileceğini söyledi. Ve Bayan Foxx, Yahudi karşıtlığına tolerans gösteren üniversitelerin federal fon almaması gerektiğini söyledi.

Bay Lake, Kongre'nin üniversiteler üzerinde bir miktar yetki kullanabileceğini söyledi. “Asıl tehdit, vakıfların vergilendirilmesi, federal kredilerin sınırlandırılması ve finansman performans ölçütlerinin belirlenmesi gibi potansiyel mevzuattır” dedi. “Ve komite aynı zamanda kamuoyunu da etkileyebilir, bu da bir üniversitenin hayatını çok zorlaştırır.”