Teksas devlet okullarını On Emir’i göstermeye zorlayan yasa tasarısı başarısız oldu

senbilirsin

New member
Eyalet meclisinin On Emir’in her sınıfta belirgin bir şekilde sergilenmesini gerektirecek tartışmalı bir yasa tasarısını geçirememesinin ardından, Teksas’taki devlet okullarında dini tanıtma girişimi Salı günü başarısız oldu.

Hareket, Parlamentodaki muhafazakar Cumhuriyetçilerin dinin etkisini günlük devlet okulu yaşamına yayma çabalarının bir parçasıydı. Son haftalarda, her iki oda da okul bölgelerinin lisanslı danışmanlar yerine dini papazları işe almasına izin verecek bir yasa tasarısını onayladı.

Ancak geçen ay eyalet Senatosu tarafından kabul edilen On Emir tasarısı, gelecek Pazartesi günkü oturum sona ermeden önce yasa tasarılarının onaylanabileceği son gün olan Salı gününe kadar Teksas Temsilciler Meclisi’nde beklemede kaldı. Tasarının oylanmasına kadar geçen süre.

Tasarılar, Yüksek Mahkeme’deki muhafazakar çoğunluğun kamu eğitiminde dinin yasal sınırlarını incelemeye açıklığını test etmeyi amaçlıyor gibi görünüyor. Mahkeme, geçen yıl 50 yarda çizgisinde oyuncularla yaptığı dualarla ilgili bir anlaşmazlıkta Washington eyaleti futbol koçu Joseph Kennedy’nin yanında yer aldı ve bunu yapmak için anayasal bir hakkı olduğunu söyledi.


Eski bir Teksas eyalet temsilcisi ve din özgürlüğüne odaklanan muhafazakar yasal kar amacı gütmeyen First Liberty Enstitüsü’nün avukatı Matt Krause, geçen ay bir eyalet Senatosu duruşmasında “Yasa büyük bir değişim geçirdi” dedi. “Dobbs davasının yaşam yanlısı hareket için olduğu gibi, Kennedy davasının da din özgürlüğüne benzediğini söylemek abartı olmaz.”

Son aylarda, birkaç eyaletteki dini gruplar, devletlerin artık devlet okullarında dini ifadeyi doğrudan desteklemede ne kadar ileri gidebileceklerini görmekle ilgilendiklerini ifade ettiler. Bu ay, Güney Karolina yasama organı, On Emir’in tüm sınıflara asılmasını gerektiren kendi yasa tasarısını çıkardı. Oklahoma’da, bu yılın başlarında eyalet eğitim kurulundan açıkça dini bir sözleşmeli okulun kurulmasını onaylaması istendi; Kurul nihayetinde talebi reddetti.

Kâr amacı gütmeyen bir savunuculuk grubu olan Americans United for Separation of Church and State’in başkanı ve yönetici direktörü Rachel Laser, “Devlet okullarını On Emir’i sergilemeye zorlamak, hepimizi kendi inançlarını yaşamaya zorlamak için Hıristiyan milliyetçi haçlı seferinin bir parçasıdır” dedi. Idaho ve Kentucky’de devlet okulu personelinin öğrencilerin önünde dua etmesine izin verecek yeni yasalara ve Missouri’de seçmeli İncil derslerine izin verecek bir yasa tasarısına işaret etti. “Sadece Teksas için değil” dedi.

Texas’ın On Emri yayınlayan yasa tasarısı, 2021’de son yasama oturumunda geçirilen ve devlet okullarının “Tanrıya Güveniyoruz” sloganıyla bağışlanan posterleri kabul etmesini ve sergilemesini gerektiren başka bir yasa tasarısına benziyordu. Fort Worth dışındaki muhafazakar bir Hıristiyan kablosuz şirketi olan Patriot Mobile, yasa tasarısı geçtikten sonra bu tür bağışları ilk yapanlar arasındaydı.

Ancak On Emir hakkındaki yasa daha da ileri gitti. Okulların “her sınıfta göze çarpan bir yere” ve “ortalama görüşe sahip bir kişinin sınıfın herhangi bir yerinden okuyabileceği bir boyut ve yazı tipinde” yazan posterler asmasını gerektiriyordu.


Yasa taslağına göre kendi posterlerini sağlamayan okullar poster bağışlarını kabul etmek zorunda. Mevzuat ayrıca emirlerin nasıl yerine getirileceğini, öngörülen büyük harf kullanımını içeren metinle birlikte belirtiyordu: “Ben Tanrın RAB’İM.”

King James İncil’indeki emirlerin Protestan bir versiyonundan alınan sözler, Texas Capitol arazisindeki bir anıtta yazılanlarla aynıdır. Vali Greg Abbott, Başsavcı olarak anıtın yerleşimini başarıyla savundu. on yıldan fazla bir süre önce Yargıtay huzurunda.


Okul bölgelerinin din görevlilerini işe almalarına veya gönüllü olarak din adamlarına izin vermelerine izin veren mevzuat, Teksas ve diğer eyaletlerdeki bir soruna çözüm olarak sunuldu: okul danışmanlarının eksikliği. Tedbire karşı çıkanlar, papazlarla aynı uzmanlığa, eğitime veya lisansa sahip olmadıkları için din adamlarının ihtiyacı karşılamayacağını söylediler.

San Antonio’dan Demokrat bir temsilci olan Diego Bernal, “Tasarıdaki ifade şekline göre, bir okul yönetim kurulu danışman, aile uzmanı veya okul psikoloğu bulundurmamayı ve bunların yerine tamamen papazları atamayı seçebilir” dedi. bu ayki bir duruşma sırasında.


Temsilciler Meclisi’nde tasarıyı destekleyen doğu Teksas’tan bir Cumhuriyetçi temsilci olan Cole Hefner, “Okullar gerekli görürlerse, bu kararı verebilirler,” diye yanıt verdi.

Senato Yasa Tasarısı 763 olarak bilinen tedbir Teksas Senatosu’ndan ve ardından Temsilciler Meclisi’nden geçti; Şimdi Odalar, Bay Abbott’a göndermeden önce nihai bir metin üzerinde anlaşmalıdır.

Senato Yasası 1515 olarak bilinen On Emir yasası, aşırı sağcı bir Cumhuriyetçi olan Vali Yardımcısı Dan Patrick’in muazzam bir güce sahip olduğu Eyalet Senatosu’ndan da sorunsuz bir şekilde geçti. O tasarıyı övdü “Tüm Teksaslıların samimi dini inançlarını özgürce ifade etme hakkına sahip olmasını sağlamak için atabileceğimiz bir adım.”

Ancak yasama organı, Teksas Temsilciler Meclisi’ne girdikten sonra, iki yılda bir toplanan ve üyeleri o oturumda 8.000’den fazla yasa tasarısı sunan Cumhuriyetçi ağırlıklı yasama meclisinde yaygın olan bir sorunla karşı karşıya kaldı: yasama takvimindeki son tarihler.

Salı, Temsilciler Meclisi’nin yasa tasarılarını geçirmesi için son gündü. Cumhuriyetçiler bunu yapmak için acele ederken, çok az doğrudan güce sahip olan Demokratlar günün büyük bölümünde her fırsatta tekrar tekrar konuşarak müzakereleri oyaladılar;


Bunu yaparak, On Emir tasarısının ve takvime geç giren diğer birçok tartışmalı tedbirin oylanmasını engellediler.

Teksas Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin avukatı David Donatti yaptığı açıklamada, “Bu yasa tasarısı temel özgürlüklerimize anayasaya aykırı bir saldırıydı ve başarısız olmasından memnunuz.” dedi. “İlk Değişiklik, politikacılara veya hükümete değil, ailelere ve dini topluluklara çocuklarına dini inançları öğretme hakkını garanti ediyor.”