Sudha Murty – Mühendis, Yazar, Hayırsever Rajya Sabha'ya aday gösterildi

Ethereum

New member
Sudha Murty, Infosys Vakfı'nın eski başkanıdır.

Başkan Droupadi Murmu, ünlü yazar ve hayırsever Sudha Murty'yi Dünya Kadınlar Günü'nde Rajya Sabha'ya aday gösterdi. Başbakan Narendra Modi onu tebrik etti ve Rajya Sabha'daki varlığının ülkede 'Nari Shakti'nin güçlü bir şekilde tanınması anlamına geldiğini vurguladı.

Başbakan tweet attı: “Hindistan Devlet Başkanı'nın Sudha Murty Ji'yi Rajya Sabha'ya aday göstermesinden mutluyum. Sudha Ji'nin sosyal hizmet, hayırseverlik ve eğitim dahil olmak üzere çeşitli alanlardaki katkıları çok büyük ve ilham verici olmuştur. Onun Rajya Sabha'daki varlığı 'Nari Shakti'mizin güçlü bir kanıtıdır ve ulusumuzun kaderini şekillendirmede kadınların gücünü ve potansiyelini örneklendirmektedir. Kendisine verimli bir parlamento dönemi diliyorum” dedi.

Hindistan Devlet Başkanının aday göstermesinden mutluyum @SmtSudhaMurty Ji Rajya Sabha'ya. Sudha Ji'nin sosyal hizmet, hayırseverlik ve eğitim dahil olmak üzere çeşitli alanlardaki katkıları çok büyük ve ilham verici olmuştur. Rajya Sabha'daki varlığınız bunun güçlü bir kanıtıdır… pic.twitter.com/lL2b0nVZ8F

— Narendra Modi (@narendramodi) 8 Mart 2024
İşte Sudha Murty hakkında bazı gerçekler

– Sudha Murty, 19 Ağustos 1950'de Shiggaon, Karnataka'da cerrah Dr. RH Kulkarni ve annesi Vimala Kulkarni. Hintli bir eğitimci, yazar ve hayırseverdir. Brahman bir aileden geliyor ve üç kardeşi var.

– Sudha Murty, elektrik mühendisliği alanında lisans derecesini Hubli'deki BVB College of Engineering'den aldı ve burada olağanüstü akademik başarıları ona altın madalya kazandırdı. Bangalore'daki Hindistan Bilim Enstitüsü'nde bilgisayar bilimi alanında yüksek lisans yaptı ve burada üstün başarı elde etti ve Karnataka Başbakanı'ndan aldığı altın madalya da dahil olmak üzere başka ödüller de aldı. Geliştirme mühendisi olarak çalıştığı Pune'daki Tata Motors'ta işe alınan ilk kadın mühendisti.

– Sudha Murty üretken bir yazardır ve hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik İngilizce ve Kannada dilinde çok sayıda kitap yazmıştır. Popüler eserleri arasında “Bilge ve Diğer”, “Sihirli Davul ve Diğer Favori Hikayeler”, “Büyükanneme Okumayı Nasıl Öğrettim” ve “Bakula Yavaşça Düşüyor” yer alıyor. Hikayelerinin çoğu basit günlük durumlar etrafında dönüyor ve hikayelerine sıklıkla ahlaki ve etik dersler katıyor.

– Infosys Vakfı'nın eski Başkanıdır ve kurucu ortağı NR Narayana Murthy ile evlidir. Birlikte iki çocukları var: Akshata ve Rohan.

– Sudha Murty çok sayıda fahri doktora ile onurlandırıldı ve Karnataka Hükümeti'nden Rajyotsava Ödülü, Hindistan Hükümeti'nden Padma Shri Ödülü, Lal Bahadur Shastri Ulusal Ödülü, RK Narayan Edebiyat Ödülü ve Kannada edebiyatındaki mükemmellik nedeniyle Karnataka Hükümeti'nden Attimabbe Ödülü, Bulmaca Kitap Ödülleri'nden Yaşam Boyu Başarı Ödülü ve Hindistan Hükümeti'nden Padma Bhushan.