Sözcü Mike Johnson, ABD üniversitelerinin “Yahudi karşıtı” olduğunu söyledi.

senbilirsin

New member
Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson Salı günü Amerikan üniversite kampüslerindeki protestoları İkinci Dünya Savaşı öncesinde Alman üniversitelerinde yaşananlarla karşılaştırdı.

Louisiana'lı bir Cumhuriyetçi olan Bay Johnson, Kongre Binası'ndaki Holokost anma töreninde yaptığı sert açıklamalarda, bunların Almanya'daki “Yahudi öğretim üyeleri ve öğrencilerin aniden dışlandığı” elit öğrenme merkezleri olduğunu söyledi. Bugün Amerikan üniversitelerinin “Yahudi öğrenciler ve öğretim üyeleri için düşmanca yerler” haline geldiğini söyledi.

“Bir zamanlar uluslararası akademinin gıpta ettiği kampüsler, Yahudi karşıtı bir virüsün kurbanı oldu” diye ekledi. “Akademik makaleler yazmalarıyla tanınan öğrencilerin artık Yahudi sınıf arkadaşlarının gözlerine Filistin bayraklarıyla vurmalarıyla tanınıyorlar.”

Bay Johnson, törende, Filistin yanlısı protestolar sırasında son haftalarda ABD kampüslerinde meydana gelen bazı nefret dolu söylemleri ve maddi zararları da kınayan Başkan Biden'ın huzurunda konuştu. Sayın Biden, “Yahudi cemaatine şunu söylemek istiyorum: Acınızı, korkunuzu ve acınızı görüyorum” dedi.

Bay Johnson, Ukrayna'ya 60 milyar dolarlık yardım sağlayan bir yasayı çıkardığından beri Filistin yanlısı protestoları ön plana çıkardı ve bu hamle onun sağ kanadını kızdırdı. Kampüslerdeki huzursuzluk, Demokratları bölen bir meselede siyasi üstünlük arayışına girerken, ona dikkat çekecek yeni bir mesele kazandırdı.

Geçen ay Columbia Üniversitesi'ni ziyaret etti ve burada Bay Biden'ı protestoları bastırmak için muhtemelen Ulusal Muhafızları göndermek de dahil olmak üzere harekete geçmeye çağırdı. Üst düzey üniversite yöneticileriyle kongre oturumlarının devam edeceğini duyurdu. Ve kampüsteki Yahudi karşıtlığını ortadan kaldıracak olan Antisemitizm Farkındalık Yasası'nı gündeme getirdi; bu yasa sonuçta bazı aşırı sağ partilerin tuhaf tepkisine yol açtı.

Salı günü Bay Johnson, Hamas'ın savunmasız İsrail vatandaşlarına saldırdığı 7 Ekim'deki dehşeti Holokost'un kalıcı görüntülerine benzeterek canlı ve ayrıntılı bir şekilde anlattı.

“Kötülüğün hakim olmaması için elimizden geleni yapmalıyız” dedi. “Bu herkesin bir araya gelme zamanıdır.”