Sanayi yüksek teknolojiyle büyüdü: Üretim ekimde yüzde 2,5 arttı

Ethereum

New member
Büyüme ve ihracatın en kıymetli kalemi olan sanayi üretimi ekimde beklentilerin üzerinde geldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına bakılırsa; sanayi üretimi ekimde aylık bazda yüzde 2,4, yıllık bazda ise yüzde 2,5 artış gösterdi. Ekimde takvim tesirinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 2,5 yükseldi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksinde de yıllık bazda yüzde 3,1 artış oldu.

YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜRETİMİ YÜZDE 11 ARTTI

Ekim ayına ait sanayi üretim endeksi beklentisi yüzde 0,3 azalması istikametindeydi. Beklentilerin bilakis yüzde 2,5’lik bir büyüme kaydedildi. Endeksin beklentilerin üzerinde gelmesinde yüksek teknoloji üretimi tesirli oldu. Ekimde yüzde 11 artış kaydeden yüksek teknoloji üretimi, son bir yılda yüzde 36,7 yükseldi. Orta yüksek teknoloji üretimi ise ekimde yüzde 6,3 ve son bir yılda ise yüzde 14,3 ile ortalamanın üzerinde oldu.

İMALAT SANAYİİ ORTALAMANIN ÜZERİNDE

Sanayinin alt dalları incelendiğinde, endeksin, ekimde geçen yılın birebir ayına bakılırsa imalat sanayi dalında ise yüzde 3,7 arttığı görüldü. Madencilik ve taş ocakçılığı dalında yüzde 7,4, elektrik gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı bölümünde ise yüzde 4,8 azaldı. Kelam konusu ayda bundan evvelki aya nazaran madencilik ve taş ocakçılığı kesimi endeksi yüzde 7,8, imalat sanayii dalı endeksi yüzde 2,5 artarken; elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı kesimi endeksi yüzde 2,1 azaldı.KATMA PAHALI ESER İHRACATI ARTIYOR

Yüksek teknolojili eser ile orta yüksek teknolojili mamüllerin Türkiye ihracatı ortasındaki hissesi yüzde 34 oldu. Savunma sanayii, kimya, ilaç-medikal, dokumacılık üzere katma kıymeti yüksek bölümler âlâ bir ihracat performansı gösterdi. Gelişmiş ülkelere göre düşük sayılan bu sayı, Türkiye’nin önünde yüksek katma pahalı üretimde alması gereken uzunca bir yol olduğunu gösteriyor. Türkiye’nin geçen yıl imza attığı 225 milyar dolarlık ihracatın 212 milyar 880 milyon dolarlık kısmı imalat sanayii mamüllerinden oluştu. Geçen yılki imalat sanayii mamüllerinin toplam ihracattaki hissesi %94,5 oldu. Yüksek teknoloji eseri ihracatımız geçen yıl yüzde 17,7 artışla 5,4 milyar dolardan 6,4 milyar dolara yükseldi. Orta yüksek teknolojili eser ihracatımız ise 57,3 milyar dolardan 71 milyar dolara yükseldi. Bu kategorinin ihracat artışı geçen yıl yüzde 23,8 oldu.