Rusya’nın eski devlet lideri Medvedev’den Çin’e sürpriz ziyaret

pandomim

New member
Medvedev, toplumsal medyada paylaştığı görüntüde, ziyarette Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile görüştüğünü duyurdu.

Halen Rusya Güvenlik Kurulu Lider Yardımcılığı nazaranvini yürüten Medvedev, toplantıda “Rusya ve Çin içindeki stratejik iştiraki, iki ülke içindeki işbirliğini ve Ukrayna’daki krizi ele aldıklarını” bildirdi.

Çin haber ajansı Xinhua, ziyarete ait geçtiği tek cümlelik haberde, “Birleşik Rusya Partisi Genel Lideri Medvedev’in Çin Komünist Partisinin (ÇKP) davetiyle Çin’i ziyaret ettiği, ÇKP Genel Sekreteri ve Devlet Lideri Şi ile görüştüğü” kaydedildi.

Önceden duyurulmayan ziyaret, Rusya ile Çin donanmalarının Pasifik’te yaptığı “Deniz İşbirliği 2022” tatbikının başladığı güne denk geldi.

Medvedev’in toplantıda “Ukrayna krizinin ele alındığına” ait sözü, Çin’in, Rusya’nın şubattaki askeri operasyonlarıyla başlayan krize ait tavrının nasıl gelişeceğine ait soruları birlikteinde getiriyor.ÇİN RUSYA’YA ÖRTÜLÜ BİR BİÇİMDE TAKVİYE Mİ VERİYOR?

Çin, Ukrayna krizinin başlangıcından itibaren Rusya aleyhine “işgal”, “saldırı” sözcüklerini ve “kınama” manasına gelecek sözleri kullanmaktan kaçınmış, BM Genel Şurası’nın kınama sonucunda çekimser oy kullanmıştı.

Devlet Lideri Şi’nin, Ukrayna savaşının başlamasından hemilk evvel, Pekin Kış Olimpiyatları sırasında Rus mevkidaşı Putin ile görüşmesinde “iki ülke dostluğunun limiti olmadığını” açıklaması, Batı ülkeleri tarafınca Moskova’nın Ukrayna’da başlatacağı askeri operasyona örtülü bir takviye olarak yorumlanmıştı.

Batı’nın savaş niçiniyle Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulaması daha sonrasında Moskova ile Pekin içindeki ticaret hacminin arttığı gözlenmişti.

Çin önderi, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in katılmadığı Endonezya’daki G20 Önderler Doruğu’nun sonuç bildirisinde Ukrayna Savaşı’nda nükleer silah kullanma tehdidine karşı çıkan ortak tutumun altına imza atmıştı.