Rus heyet Adana’da: Narenciye tesislerini incelediler

Ethereum

New member
Rusya Federasyonu İhracat ve İthalat Süreçlerinin Bitki Sıhhati Denetimi ve Memleketler arası İşbirliği Departmanı’ndan gelen heyet Adana temasları çerçevesinde birinci vakit içinderda Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin’i ziyaret etti. Adana’ya geliş gayelerinin Rusya’nın en çok ihracat yaptığı narenciye mamüllerinin üretim ve sürece yârlerini incelemek olduğunu söz eden heyet karşılıklı işbirliğinin kıymetine değindi.

İl Müdürü Muhammet Ali Tekin de Adana’dan yapılan yaş zerzevat ve meyve ihracatında Rusya’nın kıymetli bir yere sahip olduğunu belirterek ihracat kalemleri ortasında narenciyenin birinci sırada yer aldığını kaydetti.

Tekin, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun datalarına nazaran 2021 yılında ülkemizde 5 milyon 363 bin ton narenciye üretimi gerçekleştirildi. 20 Ağustos 2021 tarihinde başlayan narenciye ihracat döneminde, 2022 yılı Mayıs ayı sonu prestijiyle 9,5 ay devam eden dönemde narenciye eser kümesinde toplam ihracat fiyatımız 940 milyon dolar oldu. 2021-2022 yılı narenciye döneminde en çok ihracat yaptığımız ülkelerin başında yüzde 45 hisse ile Rusya yer aldı. İhracatın sıkıntısız olması için üretimden paketlemeye kadar her kademede kontroller yapılmaktadır” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığı Besin Denetim Genel Müdürlüğü Bitki ve Bitkisel Eserler Hudut Denetim Daire Başkanlığı, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü ile Akdeniz İhracatçı Birliklerinden uzmanların da eşlik ettiği heyet sonrasındasında Adana’da narenciye üretimi yapan çiftlikleri ve narenciye paketleme tesislerini ziyaret etti. Gezdikleri firmalardan yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi alan heyete başta pestisit kalıntısı olmak üzere narenciyenin üretiminden ihracatına kadarki izleme ve kıymetlendirme çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Heyette yer alan İhracat ve İthalat Süreçlerinin Bitki Sıhhati Denetimi ve Milletlerarası İşbirliği Departmanı Lider Yardımcısı Vyacheslav Semyonov 2 gündür Adana’da narenciye üretim alanları ve paketleme tesislerinde kıymetli temaslarda bulunduklarını belirterek karşılıklı işbirliğinin iki ülke içindeki ticaret hacmini genişleteceğine inandıklarını söylemiş oldu.