Rafta fiyat takibine TÜBİTAK dayanağı

Ethereum

New member
Ticaret Bakanlığı 200’den çok şubesi olan marketlerin için attığı adımın bilgileri belirli olmaya başladı. Bakanlığın aldığı kararla marketler sattıkları eserler ile şubelerine ait bilgileri sisteme aktaracak. bu biçimdece bilgiler kamuoyu ile paylaşılacak. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TBMM Genel Şurası’nda bakanlığının 2023 bütçesi ile ilgili sunumda bahisle ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi. 200’den çok şubesi bulunan marketlerin satışa sundukları mamüllerin fiyatları konusunda bilgi paylaşımı koşulu getiren yönetmelik değişikliği ile ilgili konuşan Muş, “TÜBİTAK’ın da altyapısının kullanılması suretiyle, bu datalar aslında karşılaştırma yapan piyasadaki öbür platformlarla da paylaşılacak ki vatandaş buradaki uygulamalar marifetiyle fiyat karşılaştırmasını daha kolay yapabilsin” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Muş, “Biz esasen bu fiyatları takip ediyorduk, artık elektronik olarak almış olacağız ve daha yakın bir takip sistemi de oluşturmuş olacağız” dedi.

31 MİLYAR KAMU ZİYANI ÖNLENDİ

Bakan Muş, dış satış yoluyla yapılan suiistimallerin engellenmesine yönelik çalışmalar yürüterek yaklaşık 31 milyar lira kıymetinde kamu ziyanının önüne geçtiklerini kaydetti. Uyuşturucu ve kaçak eşya yakalamalarına ait bilgiler veren Muş, dış ticaret bilgilerine de değindi. Oransal olarak ihracatta en çok artışın Afrika’da yaşandığını bildiren Muş, “En değerli ticari partnerimiz olan Avrupa Birliğine ihracatımız yüzde 12 artmış, AB’yle ticaret fazlamız 10 milyar dolara çıkmıştır. İngiltere’yle ticaretimiz ise 6,6 milyar dolar dış ticaret fazlası vermektedir” açıklamasında bulundu.

Mehmet Muş


6 ay ve 6 bin kilometreye sıkı takip

Bakan Mehmet Muş, Türkiye’nin Ocak-Kasım 2022 devrinde dış ticaret açığının 90 milyar dolar olduğunu hatırlattı. Muş, “16,8 milyar doları altın ithalatı, 73,3 milyar doları güç ithalatıdır yani iki kalem, toplam dış ticaret açığımızın yüzde 90’ını oluşturmaktadır” açıklamasında bulundu. Sıfır araçta 6 ay 6 bin kilometre düzenlemesi hakkında da açıklamalarda bulunan Muş, “İlanları çoklukla 6 ile 7 bin kilometre içinde verilir. Süreyi de takip ediyoruz, en son, aslına bakarsan onlara uygulayacağımız cezanın limitleri yükseltildi ötürüsıyla orada aslında uygulanan cezalar can yakıcı cezalar. Kolay kolay dal tarafınca epey ihlal edilebileceğini düşünmüyoruz zira anlık takip ediyoruz” diye konuştu.