Personelin hakkını verelim kâfi ki üretelim

Ethereum

New member
Türk mobilyaları dünyanın dört bir yanında konutları süslemeye devam ediyor. Direkt 250 bin, dolaylı olarak da 500 bin şahsa istihdam sağlayan mobilya dalı, ihracatta uzak pazarlara odaklandı. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği Lideri Erkan Özkan, ile dalın durumundan taban fiyata kadar biroldukca mevzuyu konuştuk. Pandemide üretime orta vermeden devam ettiklerini söyleyen Özkan, birinci 10 ayda 7 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını söylemiş oldu. Özkan’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şu biçimde:

Erkan Özkan.


Taban fiyatla ilgili ne söylersiniz?

İşveren olarak, çalışanlarımızın geçinebilmesini destekliyoruz. Biz paramızı çalışanımızdan esirgemiyoruz. Kâfi ki üretelim, satalım. Paylaşmasını bilen bir toplumuz. Kalkınacaksak daima birlikte kalkınacağız. Biz meselelerimizi ortadan kaldıralım. Daima birlikte elimizdekini paylaşalım. Çalışan keyifli değilse, meskenini geçindiremiyorsa siz randıman elde edemezsiniz. Çalışanımızın memnun olması lazım. Parayı vermeyim kederinde değilim. Verdiğim paranın enflasyonun altında ezilip yok olmasından şikayetçiyim. Çalışanlarıma bu yıl üç kere artırım yaptım lakin bir daha enflasyon altında eziliyor.

CARİ FAZLA VEREN BİR SEKTÖRÜZ

Dalın şu andaki durumu nasıl?


Sektör her geçen gün büyümeye devam ediyor. Birinci 10 ayda 7 milyar dolarlık ihracat yaptık. Geçen seneyi 6.9 milyar dolar ihracatla kapattık. Bu yılı 8 milyar dolar ihracatla kapatmayı hedefliyoruz. Bizim için ulaşılamayacak sayılar değil. Şu anda mobilya bölümünde dünyada bilinir noktaya geldik. Bugün ithalatı olmayan bir kesimden bahsediyoruz. Cari açı yok. İstihdam dostu. İhracat dostu bir bölüm. Rastgele bir yabancı materyal almadan Türkiye’de mobilya üretebiliriz. Lakin dünyadan alternatif olarak çeşitli kumaşlar ve aksesuarlar geliyor. Onları da kullanabiliyoruz. Türkiye bu mevzuda epey şanslı. Üretimde hayli hırslıyız. Ülke olarak üretmeyi epey seviyoruz. Bölüm düzgüne gidiyor.

UZAK PAZARLARA ODAKLANDIK

İlk 10 ayda ihracatta hangi ülkeler dikkat çekiyor?


İhracatta birinci ülkemiz Irak. İkinci ülke Almanya, İsrail diye devam eder. Amerika pazarı dünyanın yarısını tüketiyor. Amerika pazarı bizim için iştah açıcı ve radarımızda. yıllardir hiç bırakmadık. Dünyanın çabucak her yerindeki fuarları takip ederek, katılıyoruz. Artık Meksika, Kanada, Amerika üzere uzak ülkelere odaklanmak istiyoruz.

İSTANBUL’UN FUAR MERKEZİ YETERSİZ

Sektörle ilgili sorun ve talepleriniz neler?


Eleman sorunu haricinde üretim tesislerine muhtaçlığımız var. Mevzunun yetkilileri ile konuştuk. İstanbul’da milletlerarası normlara sahip bir fuar merkezinin olmasını istiyoruz. Zira mobilyacılara fuar merkezi yetmiyor. Ticaret Bakanımızla konuştuk. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) olduğu yerde bir toplantı da bu bahis gündeme geldi. İDTM’nin olduğu yerde bir daha bir yapılanma olacak. İstanbul Fuar Merkezi ve TÜYAP’ta dünyada birinci kez yapılan eş vakitli bir fuar yaptık. Bütün holler satıldı. Birfazlaca firma dışarıda kaldı. İhracatı tanıtım ve pazarlama ile yapabiliriz. Fuar da bunun bir kesimi. Muştusunu Bakanımızdan aldık. İDTM’nin olduğu yerde büyük bir fuar merkezinin yenileceğini söylüyorlar. İnşallah kısa vakitte hayata geçer.

EN KIYMETLİ SORUN EMEKÇİ BULAMAMAK

Eleman bulmakta hâlâ zorlanıyor musunuz?


İhracatla büyümeye çalışan bir ülkeyiz. Cari açık vermeyen beraberinde istihdam dostu ve yaptığımız iş her geçen gün kilo pahasını artırdığımız her geçen gün pazarımızı genişlettiğimiz bir iş. Mobilya dalı Türkiye için kıymetli bir iş. Satabilmek için üretmek lazım. Üretim ayağında devlet yetkililerimizle de görüşüyoruz. Türkiye’nin bugün önündeki en değerli sorun insan kaynağı yetersizliği. İnsan kaynağı lazım. İSO, İTO, MOSFED üzere kurumlarla MEB’in imzaladığı protokolle bir daha meslek lisesini canlandırmaya, oradan insan kazanmaya çalışıyoruz.