Pancar çiftçisi imzaları attı

Ethereum

New member
Pancar meblağları ile çiftçiye sağlanan dayanaklara ait bilgiler veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu yıla ait üretim beklentilerini paylaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deklare ettiğı 875 liralık pancar fiyatının çiftçiler tarafınca memnuniyetle karşılandığını ve pancara olan ilginin büyük oranda arttığını aktaran Pakdemirli, “Şekerde birinci kere avans alım fiyatı sene başında belirtildi. Pancar alım kesin fiyatı ise ekonomik gelişmeler ve alternatif eser fiyatları da dikkate alınarak hasat öncesi açıklanacak. ötürüsıyla hiç bir çiftçimiz mağdur edilmeyecek” dedi.

Bekir Pakdemirli

KONTRATLARA BAŞLADIK

Türkşeker’in 35 vilayette 15 şeker fabrikası ve 62 ziraat bölge şefliği vasıtasıyla pancar üretim kontratlarını imzalamaya başladığını açıklayan Pakdemirli, “Türkşeker 170’i teknik işçi olmak üzere yaklaşık 700 kişilik grup ile gece gündüz alanda çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar sonucunda bir hafta üzere kısa bir müddetde 409 köyde, 4 bin 252 çiftçiden yaklaşık 1,1 milyon ton pancar üretim taahhüdü alınarak mukaveleler imzalandı” bilgisini paylaştı.

YENİ REKOR BEKLİYORUZ

Sonbahar yağışlarının geçen yılki yağışlarının üzerinde gerçekleştiğine dikkati çeken Pakdemirli, kışın ise bol kar yağışlı geçtiğini ve daha sonrasında bereketli yağmurlar beklediklerini söz etti.

Pakdemirli, “Meteorolojik datalar bu sene pancar üretiminde geçen yıla nazaran daha az su sorunu yaşanacağını müjdeliyor. Beklenen iklim şartları oluştuğunda 2022 yılında pancar üretiminde yeni rekorlar bekliyoruz” sözlerini kullandı.