Okullarda görünmez bir tehdit ortaya çıkıyor

senbilirsin

New member
Mayıs 2020’de Haberler’a küresel sağlık ve bilim muhabiri olarak katıldığından beri Apoorva Mandavilli’nin aklında tek bir konu vardı: koronavirüs salgını.

Bayan Mandavilli’nin Kovid-19 hakkındaki haberleri salgının zaman çizelgesi gibi okunuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk koronavirüs antikor testinin geliştirildiğini bildirdi; Güney Afrika’da keşfedilen, bilinen ilk Kovid varyantına ilişkin haberler; ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin Mayıs ayında halk sağlığı acil durumu sona yaklaşırken vaka takip çabalarını azaltma kararı.

2022 baharında Bayan Mandavilli, yakın tarihli bir röportajında şunları söyledi: “Herkes yoluna devam ediyor ve aşılar ve ilaçlar hakkında konuşmak istiyormuş gibi görünüyordu.” Ancak hâlâ kötü hava kalitesi ve virüsle ilgili bir hikaye olduğuna dair rahatsız edici bir his vardı. okullarda bulaşma, öğrencilerin hastalığın yayılmasına karşı savunmasız olabileceği yerleri anlattı.

Böylece, havalandırma ve hava kalitesini iyileştirme çabaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için ülke çapındaki ortaöğretim okullarına ulaşmaya başladı. Geçtiğimiz sonbaharda bu çabanın bir kısmına tanık olmak için Colorado ve Pensilvanya’ya gitti. Raporları geçen ay Times’da yayınlanan bir makalenin temelini oluşturdu.

Burada Bayan Mandavilli, okulları ziyaret etme deneyimlerini ve finansmana erişimin başka bir salgını önleme çabalarında nasıl rol oynadığını daha fazla paylaşıyor. Bu röportaj düzenlendi.

Okuduğunuz okulları nasıl seçtiniz?

Hakkında çok şey yazılan Kaliforniya ve New York’taki okullara değil, ülkenin ortasındaki okullara daha yakından bakmak istedim. Colorado’da beni özellikle ilgilendiren şey Denver ve Boulder okulları arasındaki zıtlıktı. Denver çok kasvetli bir şehir; Çevre yollarına ve fabrikalara yakınlık nedeniyle hava kalitesi sorunu yaşayan mahallelerde okullar var. Ayrıca hemen hemen her sınıfta hava temizleyicileri ve sensörleri bulunan Boulder Lisesi var. Denver ve Boulder arasındaki farklar, bir okulun parası ve kaynakları olduğunda nelerin mümkün olduğunu gösteriyor.

Ziyaret izni almak zor oldu mu?

Kesinlikle. Benimle hiçbir ilgisi olmayan okullara yaklaştım. Haber bültenlerinden bazılarına rastladıktan sonra Iowa’daki bir okula ulaştım. Pandemi sırasında okul yetkilileri okul sporları, okul dersleri ve mezuniyet törenleri hakkında mesajlar gönderdi ancak Kovid-19 veya hava kalitesi hakkında konuşmadı. Hatta yeni tesislerin inşa edilmesi bile konuşuluyordu ama bana öyle geliyordu ki, hava kalitesinin iyileştirilmesi için hiç para harcanmıyordu. Konuşmada eksikti.

Bu deneyimin muhtemelen ülkenin merkezindeki birçok okulu temsil ettiğini düşündüm. Ancak hava kalitesini iyileştirmek için hiçbir şey yapmayan bir okul ilgi istemez. Colorado okulları konusunda şanslıydım, bunun nedeni kısmen Colorado Halk Sağlığı ve Çevre Departmanı’nda çalışmış hava kalitesi uzmanı Mark Hernandez ile çalışmamdı. Beni bazı okullara yerleştirmeyi başardı.

Özellikle gözüme çarpan okullardan biri Denver’daki East Lisesi’ydi. Orada geçirdiğiniz zaman hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Yarım günümü Doğu Lisesi’nde geçirdim; Çok güzel bir okul ve okul yönetimi bununla gurur duyuyor. Ancak bina oldukça uzun ve bazı pencereler açılmıyor. Okul aynı zamanda silahlı şiddetle de mücadele ediyor; Baharda bir öğrenci iki müdürü vurarak öldürdü. Bu olay, bir öğrencinin vurulmasından sadece birkaç hafta sonra yaşandı. okulun dışında; daha sonra öldü. Yöneticilerden biri pencereleri açmanın okulun hava kalitesini artırmanın iyi ve ucuz bir yolu olduğunu ancak güvenlik nedeniyle bunu yapmak istemediklerini söyledi.

Ayrıca pandemi sırasında sosyal olarak diğer öğrenci arkadaşlarından kopuk hissettikleri için gerçekten zor zamanlar geçiren öğrencilerle de konuştum. Habercilik sırasında müzik odasında keman çalan iki öğrenciyle konuştum. Onlara odadaki hava kalitesiyle ilgili endişeleri olup olmadığını sordum; vantilatörler ve pencereler kapalıydı. Ancak arkadaşlarıyla birlikte orada olmaktan çok mutlulardı.

Bu onun müzik öğretmeni Keith Oxman’la yaptığım röportajla gerçekten ilginç bir tezat oluşturuyordu. 60’lı yaşlarının ortasında ve üniversitedeki en yaşlı öğretmendir. İşte o zaman bu hava kalitesi tartışmasının neden bu kadar karmaşık olduğunu anladım: Aynı sorunları çözmeye çalışan, farklı risklere, risk toleranslarına ve önceliklere sahip insanlar var. Herkes için işe yarayan basit bir çözüm bulmayacaksınız.

En şaşırtıcı bulgularınızdan biri, birçok okulun hava kalitesini iyileştirmek için devlet finansmanının mevcut olduğundan habersiz olmasıydı. Sizce bu neden?

Gerçekten şok ediciydi. Doğu Lisesi, Dr. ile ortak olduğu için ortalama bir okul değil. Hernandez ısrar ediyor. Bunu müdüre sorduğumda çok ilginç bir noktaya değindi. İmkanları olmayan çocuklar için burslar olduğunu ancak insanların para olduğunu da bilmediklerini söyledi. Paraya sahip olmanın yeterli olmadığı bana açık görünüyordu. Okulları finansman konusunda bilgilendirmeniz ve onlara başvuruda bulunmaları için çok kolay bir yol sağlamanız gerekiyor.

Üç yıldır pandemiyi haber yapıyorsunuz. Şu an günlük hayatınız nasıl?

Çok daha rahat. Verileri analiz etmek ve okuduğum ve öğrendiğim şeyleri bir bağlama oturtmak için daha fazla zamanım var. Ayrıca HIV ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gibi diğer bulaşıcı hastalıklar hakkında da daha fazla yazıyorum. Bunlar yeni konular değil ama pandemi sırasında bunları düşünecek veya yazacak zamanım olmadı.