Okulda ırkçılık ve zorbalığa maruz kalan çocuklara nasıl tepki veriyorsunuz?

senbilirsin

New member
Elini kaldıran altıncı sınıf öğrencisi sırım gibi ve kısa boyluydu. Onu aradığımda “Okulumdaki insanlar ırkçı şakalar yapıyor” dedi. Sesi henüz değişmemişti. “Onu nasıl durdurabilirim?”

Geçen Ağustos ayında Haberler Magazine'de uyarlanan yeni kitabım Accountable hakkında iki lise son sınıf öğrencisiyle Piedmont, California'da bir lise sahnesinde oturuyordum. Hem makale hem de kitap, bazı öğrencilerin bir Instagram hesabında ırkçı materyal oluşturup paylaşması üzerine Kaliforniya'daki bir liseyi ve topluluğunu sarsan kargaşanın öyküsünü anlatıyor. Makale ve kitap yayınlandığından beri ülke genelindeki okullarda hikayenin gündeme getirdiği sorunlar hakkında konuştum: sosyal medyada radikalleşme, ırkçılık, mizah, erkek çocuk kültürü, zorbalığın etkisi ve etkili bir şekilde nasıl tepki verileceği konusundaki zor soru. olabilmek.

Bu özel izleyici kitlesi çoğunlukla yetişkinlerden oluşuyordu ve onlar da sanki çocuğun ırkçı şakalar yapmayı bırakmayı istemesi yeterli bir zafermiş gibi alkışlarla karşılık verdiler. Belki de öyleydi ama bu altıncı sınıf öğrencisi tanınma arayışında değildi. Gerçek bir tane istedi Cevaportaokul ve lisenin toksik sosyal dinamikleri sorulduğunda yetişkinlerin başvurduğu basmakalıp sözler değil: “Nazik olun!” “Yüksek sesle konuşun!” “Dürüst bir insan olun!” Okulunun hedef kitlesine nasıl hitap etmesi gerektiğini bilmek istiyordu. kendisi de şakaların hedefi haline gelmeden ırkçı şakalar yapmayı bırakın.

“Dostum bu iş çok karışık” gibi kesin ama çatışmacı olmayan bir cümlenin hazır olmasından bahsettim. Hangi sınıf arkadaşlarının akranlarını etkileyecek sosyal etkiye sahip olduğunu nasıl fark edebileceğimi ve bu insanlara nasıl yaklaşmam gerektiğini anlattım. Bir yetişkini ne zaman dahil edeceğimi ve doğru olanı nasıl seçeceğimi anlattım. Ama konuşurken bile şunu düşündüm: “Benim sadece bir gazeteci olduğumu biliyorsun, değil mi?” Bunu soran benim. Sorular. Neden buna sahip olduğumu düşünüyorsun? Cevap?”

Gençlerle güncel konuları konuşmanın hem sevinci hem de dehşeti bu. Oyun platformlarında hakaret kullanımı olsun, internette nefret söylemi görmüş veya duymuşlarsa genellikle öğrencilerden öncelikle ellerini kaldırmalarını isterim; sosyal medyadaki ırkçı memler veya videolar; veya bir makalenin veya videonun yorumlar bölümündeki kötü sözler. Elbette hepsi öyle. Hepimiz sahibiz.

Dikkatlerini çekmeyi başardıktan sonra – ki bu öğle yemeğinden önce veya zar zor uyandıkları ilk derste daha zordur – öğrenciler sunumuma hem konunun hayatlarıyla ne kadar alakalı olduğunu gösteren sorularla yanıt verecekler. ne kadar istekli olurlarsa olsunlar yönlendirme görevi görürler.

Bazen sorular felsefidir: “Birinin iyi bir insan mı yoksa kötü bir insan mı olduğunu nasıl anlarsınız?” “Herkesin dönüşme yeteneğine sahip olduğunu söylüyorlar, ama ya bu bir toplu katilse?”

Bazen pratiktirler: “İnternette ırkçı bir şey görürsek ne yapmalıyız?”

Ve çoğu zaman sorular son derece kişiseldir. Genellikle sunumumun sonunda benimle konuşmak için bekleyen küçük bir öğrenci grubu vardır. Kendi kuşaklarının duyarlık özelliğiyle, benimle konuşan kişinin duyulmaması için birbirlerine mesafe koyuyorlar.

Bu küçük mahremiyet kozasında, “Hakkında yazdığın o kızlar da böyle hissetmiş olmalı” dedikten sonra kollarımda ağlayan genç bir kadın gördüm. duyulmuş. Ama benim başıma geldiğinde kimse dinlemedi!” Irkçı yorumlardan şiddetli zorbalığa kadar her şeyin hedefi olan gençlerin hikayelerini duydum. İfade özgürlüğü ve mağdurların duygusal sağlığında öfkenin oynadığı rol hakkında sorular sordum.

Framingham, Massachusetts'ten sekizinci sınıf öğrencisi Jeena Ann Kidambi, Times'ın makalesinde hedef alındığı belirtilen Ana ve A. kızları hakkındaki makalesinde “Irkçılıkla ilgili deneyimlerim hakkında yazmak istemedim” diye yazdı. Irkçılık tarafından ırkçı Instagram hesabı vardı. A. gibi o da şunları yazdı: “Bu anılar üzerinde durmak istemedim. Ancak bu makaleyi yazarak ve konuyla ilgili duygularımı kabul ederek bir sonuca ulaşabildim ve kendimi öfkenin boğuculuğundan kurtarabildim.” (Bu makale, Swiacki Çocuk Edebiyatı Festivali'nin sponsorluğunda okul bölgesinde düzenlenen bir yarışmayı kazandı.) Framingham Eyalet Üniversitesi.)

Okullardan birinde bir kız o kadar sessiz konuşuyordu ki onu duyabilmek için ona yaklaşmam gerekti. Tereddütle, gözleri yerde, zarara uğrayan kişi kendileriyle konuşmazsa, insanların sebep oldukları zararı nasıl onarabileceklerini sordu. Bana ne yaptığını söylemedi ama bunun onu rahatsız ettiğini görebiliyordum; hem sebep olduğu acının verdiği suçluluk hem de sonsuza kadar cezalandırılacağı korkusu.

Bu kızı sık sık düşünüyorum ve keşke ona daha iyi bir cevap verebilseydim. Gittiğim her okulda öğrencilere henüz bir çalışma olduğunu, ergenlik döneminde hem acı çekeceklerini hem de zarar vereceklerini, her ikisini de atlatabilecek yeteneklere sahip olduklarını hatırlatıyorum. Ve her seferinde, kendilerinin yaratmadıkları ve kontrol etmedikleri güçlere karşı ne kadar savunmasız olduklarına hayret ediyorum.

Dashka Slater, Kaliforniya'da yaşayan ve gençler ve ceza adaleti üzerine odaklanan bir yazardır. 2015 yılında dergi için yazdığı bir makaleye dayanarak Haberler'ın en çok satanları arasında yer alan The 57 Bus adlı kitabı, 2018 yılında American Library Association'dan Stonewall Kitap Ödülü'nü kazandı.