Oklahoma, Amerika’nın İlk Dini Charter Okulunu Düşünecek

senbilirsin

New member
Bir Oklahoma eyaleti eğitim kurulu, ülkenin ilk dini sözleşmeli okulunu onaylayıp onaylamama konusunda Salı günü erken bir tarihte oy kullanabilir ve bu da, vergi mükelleflerinin parasının doğrudan dini okulları finanse etmek için kullanılıp kullanılamayacağı konusunda yüksek profilli bir ulusal yasal mücadeleyi ateşleyebilir.

Oklahoma Şehri Roma Katolik Başpiskoposluğu ve Tulsa Piskoposluğu, normalde eyalet genelinde kırsal alanlarda yaşayan ve yerel halktan başka seçenekleri olmayan öğrencilere hizmet vermek üzere tasarlanmış çevrimiçi bir program olan St. Isidore of Seville Katolik Sanal Okulu için onay istiyor. okullar var.

Okulun organizatörleri, vergi mükelleflerinin parasıyla finanse edilen ancak bağımsız olarak işletilen ve yönetilen bir tür devlet okulu olan sözleşmeli okul olarak onay istiyor. Az sayıda sözleşmeli okul dini kuruluşlara bağlı olsa da, müfredatında ve faaliyetlerinde açıkça dindar olan ilk okul Aziz Isidore olacaktır.

Aziz Isidore’un önergesi, dini sözleşmeli okulların yasaklanmasının Birinci Değişiklik’in dini ayrımcılık yasağının ihlali olduğunu iddia eden bir Cumhuriyetçi olan Oklahoma Valisi Kevin Stitt tarafından destekleniyor.


Şu anda Yüksek Mahkeme’ye hakim olan muhafazakar yargıçlarla birlikte, St. Isidore organizatörleri, sözleşmeli okulun, hükümet fonlarının dini okullara harcanmasına izin veren daha geniş bir hareketin bir sonraki adımı olabileceğini umuyorlar. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki devlet okulu öğrencilerinin yaklaşık yüzde 7’si sözleşmeli okullara devam etmektedir.

Katolik Kilisesi’ni politika konularında temsil eden ve teklifin arkasında olan Oklahoma Katolik Konferansı’nın yönetici direktörü Brett Farley, “Mahkemeleri bu soruyu ele almaları ve bize kesin bir yanıt vermeleri için motive etmeye çalışıyoruz” dedi.

Cumhuriyetçilerin yönettiği birçok eyalet, ailelerin vergi mükelleflerinin dolarlarını özel eğitim için kullanma olanağına sahip olmaları için giderek daha fazla baskı yapıyor; buna geçen yıl beş eyalette onaylanan evrensel okul kredilerinin kullanılması da dahil. Ve bir dizi son kararda, şu anda 6’ya karşı 3’lük bir Muhafazakar çoğunluğa sahip olan Yüksek Mahkeme, vergi mükelleflerinin parasının dini okullara akıtılmasına destek verirken, dinin kamusal yaşamdaki rolünü kucaklamasını genişletti.

2020 ve 2022’deki kilit davalarda, Yüksek Mahkeme, sırasıyla Montana ve Maine’in, dini okulların, ebeveynlerin çocuklarını özel okullara göndermek için devlet tarafından finanse edilen burs veya öğrenim programlarını kullanmalarına izin veren devlet programlarını engelleyemeyeceğine karar verdi. Her iki durumda da, Baş Yargıç John G. Roberts Jr., kararların eyaletlerin din eğitimini desteklemesini gerektirmediğini, ancak bir eyalet özel okulları sübvanse etmeyi seçerse, dini okullara karşı ayrımcılık yapmaması gerektiğini yazdı.


Oklahoma önerisi, ebeveynlerin özel dini okullara ödeme yapmak için devlet fonlarını kullanıp kullanamayacağı veya hükümetin bir sözleşmeli dini okulu doğrudan finanse edip edemeyeceği sorusunu değiştirerek yeni davalar açabilir.


Oklahoma City’deki bir Protestan cemaati olan Mayflower Congregational UCC Kilisesi’nin kıdemli bakanı Lori Allen Walke, dini sözleşmeli okullar fikrini, “tercih ettiğimiz dini uygulama hakkımızı koruyan ve değil, dini özgürlüğün ihlali” olarak nitelendirdi. kendi seçtiğimiz bir dini yaşamak için.”

ABD okulları ve eğitimi hakkında daha fazla bilgi

Yasal bir savunuculuk grubu olan Americans United for Separation of Church and State ile birlikte çalışan Bayan Walke, St. Isidore’un Katolik okullarının “kilisenin müjdeleme misyonuna” katıldığını anlatan önergesi karşısında paniğe kapıldı.

“Orada ne yapmaya çalıştıkları konusunda çok şeffaflar” dedi.

Charter okulları, melez ve büyüyen bir eğitim modelini temsil eder.Normal devlet okulları gibi, vergi mükelleflerinin parasıyla finanse edilirler ve harç almazlar. Ancak geleneksel okullardan farklı olarak, belirli mahallelerle sınırlı değildirler, bağımsız olarak yönetilirler ve genellikle yenilik ve esneklik için tasarlanırlar. Örneğin, okul günleri daha uzun olabilir veya akademik bir konuya odaklanabilirler.

Federal verilere göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sözleşmeli okullara kayıtlı öğrenci sayısı 2009 ile 2019 arasında iki katından fazla arttı. Oklahoma’da birkaç sanal okul da dahil olmak üzere yaklaşık 60 sözleşmeli okul vardır.


Sözleşmeli okulların ülke çapında yaygınlaşması, okullar öğrencileri ve onların finansmanını mahalledeki devlet okullarından uzaklaştırdığından, zaman zaman oldukça tartışmalı olmuştur. Aynı zamanda, sözleşmeli okullar, başarısız devlet okullarına bir alternatif arayan Siyah ve Hispanik ebeveynler arasında genellikle popülerdi ve bazı Demokratlar tarafından, Cumhuriyetçiler tarafından desteklenen vergi mükellefleri tarafından finanse edilen kuponlara bir alternatif olarak selamlandı.

Dini sözleşmeli okulları savunan ve St. ‘ kamu tarafından finanse edilmesine rağmen.

ABD ordusu için sözleşme yapan özel bir şirket olan Lockheed Martin’e atıfta bulunarak, “Onlar gerçekten hükümet yetkilileri mi yoksa daha çok bir devlet müteahhidi gibi mi?” diye sordu.

Bayan Garnett, özel aktörler söz konusu olduğunda, açıkça dindar olabileceklerini söyledi.

National Alliance for Public Charter Schools’un başkanı ve yönetici direktörü Nina Rees, sözleşmeli okul hareketinin kendisini halk eğitimi alanında gördüğünü söyledi. Sözleşmeli okulların normal devlet okullarıyla aynı gereksinimleri karşılaması gerektiğini belirtti, örneğin: B. Dini geçmişe veya cinsel kimliğe bakmaksızın personel işe almak ve öğrencileri kabul etmek — dini sözleşmeler onaylanırsa, güvencelerin ortadan kalkacağından korkuyor.

Sözleşmeli okulların “devlet aktörleri” mi yoksa “özel aktörler” mi olduğuyla ilgili yasal mesele, Yüksek Mahkeme tarafından incelenmekte olan bir başka Kuzey Carolina davasının merkezinde yer alıyor.


Konu Yüksek Mahkeme’ye giderse, Connecticut Üniversitesi’nde eğitim hukuku okuyan bir profesör olan Preston Green, mahkemenin muhafazakar çoğunluğunun sözleşmeli okulları “özel aktörler” olarak memnuniyetle karşılayacağına ve dini sözleşmelere kapıları açacağına inanıyor.

“Şansları olursa buna hayır diyeceklerini hayal edemiyorum” dedi.


St. Isidore başvurusunda, tüm inançlardan veya inançsız öğrencilere açık olacağını söyledi. Onaylanırsa, adını İnternetin koruyucu azizinden alan okul, 2024 sonbaharından önce olmamak üzere Anaokulundan 12. Sınıfa kadar 500 kişilik bir ilk grubu kaydedecek.

Oklahoma Katolik Konferansı’ndan Bay Farley, “Yüzyılı aşkın süredir Oklahoma Katolik okullarında yaptığımız şeyi alıp çevrimiçi hale getiriyoruz, böylece bu içeriği kırsal alanlardaki insanlara ulaştırabiliyoruz” dedi. teklif bir “yenilikti”, “hiç de istisnai değildi”.

“Bunu hayatın birçok alanında yapıyoruz” diyor. “Katolik hastanelerine giden Medicaid’imiz var. Katolik hayır kurumlarına giden FEMA bağışlarımız var.”


LGBTQ öğrencilerinin veya personelinin kabul edilmesi sorulduğunda, Bay Farley hipotezler hakkında yorum yapamayacağını söyledi. Okulun, dini inançlarına uygun olarak faaliyet gösterme haklarını korurken hükümet düzenlemelerine uymayı planladığını söyledi.

Dini sözleşmeli okullara izin verilmesi, her tür dine – örneğin Yahudi ve Müslüman sözleşmeli okulları – kapı açacak olsa da, Americans United for Separation of Church and State’in başkanı ve icra direktörü Rachel Laser, Oklahoma’dan endişe duyduğunu söyledi. çoğunluğun dinini kayırma yolu “hükümeti dengeledi.”

Ülke bir bütün olarak son yıllarda daha laik hale geldi.

Artık Amerika Birleşik Devletleri’nde Katolikten çok mezhebe bağlı olmayan olarak tanımlanan daha fazla insan var. 2014 Pew Araştırma Merkezi anketine göre, Oklahoma’da Katolikler nüfusun yalnızca yüzde 8’ini oluşturuyor, bu da ulusal sayının yarısından az.

Önerilen Katolik sözleşmeli okul, önde gelen Oklahoma Cumhuriyetçileri arasında tartışmalara yol açtı. O yıl eyaletin yeni başsavcısı, bir sözleşmeli din okulunu desteklemek için yeterli yasal emsal olduğu konusunda selefiyle çelişti ve Vali Stitt, sözleşmeli dini okulları ve Aziz İsidor’un önergesini destekleyen güçlü bir şekilde ifade edilen bir mektupla aynı şeyi yaptı.

Başvuruyu inceleyen Oklahoma Eyalet Çapında Sanal Charter Okul Kurulu, vali tarafından atanan üyeleri ve Cumhuriyetçilerin kontrolündeki eyalet yasama meclisinin liderlerini içeriyor.

Charlie Vahşi katkıda bulunan raporlama