Öğretmenini ırkçı hakaretlerle görüntüleyen lise öğrencisi açığa alındı

senbilirsin

New member
Avukatı Salı günü yaptığı açıklamada, Springfield, Missouri’de 15 yaşındaki bir lise öğrencisinin, öğretmeninin siyahilere karşı ırkçı hakaretler kullandığı videosunu defalarca kaydettikten sonra üç gün süreyle okuldan uzaklaştırıldığını söyledi.

Avukatı Natalie Hull, White Glendale Lisesi öğrencisi Mary Walton’ın geçen hafta geometri dersinde öğretmeninin yayı dört kez kullandığını söyledi. 10. sınıf öğrencisi Mary nasıl tepki vereceğinden emin değildi ve ardından annesine ve bir arkadaşına göstermek ve onlardan tavsiye almak için neler olup bittiğini videoya kaydetmeye başladı. Öğretmen daha sonra ırkçı hakareti iki kez daha kullandı.

Bayan Hull, Mary’nin videoyu internete koymadığını, ancak “göründükten sonra yarım saat içinde toplulukta dolaştığını” söyledi.

Adı açıklanmayan öğretmen, 9 Mayıs’ta idari izne ayrıldı. Springfield Devlet Okulları Salı günü bir e-postada, “artık bölge tarafından istihdam edilmediğini” ve ondan bir istifa mektubunu kabul ettiğini söyledi.

Bayan Hull’un Haberler ile paylaştığı 56 saniyelik video, kameranın yere doğrultulmasıyla başlıyor ve bir sıra, sırt çantası ve sınıf sandalyelerini gösteriyor.

Öğretmenin “Bu kelimeyi hiç sevmiyorum” dediği duyuluyor. “Bilmiyorum. Bir siyah bunu başka bir siyah üzerinde kullandığında aynı şeymiş gibi geliyor. Neden hala aşağılayıcı bir kelime değil?”

Bir öğrenci yanıt verir, ancak yorum sınıftaki diğer seslerle boğuk gelir.

Öğretmen daha sonra şöyle der: “Kelime” – karalamayı tekrarlar – “söylenmesin mi?”

Bir öğrencisi ona, “İşini sürdürmek istiyorsan bunu şimdi bir öğretmen olarak söyleme.” Bu bir tehdit değil, diyor.

Video daha sonra öğretmen dahil sınıfın “Ben kimseye a demiyorum” dediğini ve hakareti tekrarladığını gösteriyor.

Devam ediyor, “Kelimeyi söyleyebilirim.”

Bir öğrenci nefesini tutar, diğeri başını masaya koyar. Öğretmenin yayı kullanması üzerine eliyle ağzını kapatan üçüncü bir öğrenci, “Neden böyle söylüyorsun?”

Sonra öğretmen Mary ile konuşur ve ona telefonunu kapatmasını söyler. “Hayır” diyor ve “O zaman ofise git” diye cevap veriyor.

Bayan Hull, Mary ve annesinin uzaklaştırmayı ancak üç gün sonra, Cuma günü sabah 7’de öğrendiğini ve uzaklaştırmaya itiraz etmek ve okulun öğrenciden özür dilemesini talep etmek için Bayan Hull’dan yardım istediğini söyledi. Bayan Hull, Salı günü Mary’nin askıya alınmasının son günü olduğunu ve ilçenin kendilerine özür dilemeyeceğini veya cezayı değiştirmeyeceğini bildirdiğini söyledi.

Bayan Hull, röportaj yapmak istemeyen Mary’nin “tüm ilgi nedeniyle zor zamanlar geçirdiğini” söyledi.

Springfield Devlet Okulları sözcüsü Stephen Hall, e-postayla gönderilen bir açıklamada, öğrenci disiplininin gizli olduğunu ve bölgenin “Glendale’deki olaylarla ilgili tüm konuların bölgenin makul ve hızlı yönetimine güvendiğini” söyledi.

Ayrıca, öğrencilerin cep telefonlarını kullanarak öğretmenlerin veya sınıftaki personelin okuldan izin almadan ses veya video kaydı yapmasının yasak olduğunu belirten öğrenci el kitabına da işaret etti. Bu kuralları ilk kez çiğneyen öğrenciler, ebeveyn danışmanlığı, gözaltı ve üç güne kadar uzaklaştırma gibi cezalarla karşı karşıya kalır.

“Kapsam ve sıraya göre uygulanan her türlü sonuç, reşit olmayanların kayıtta tespit edilip edilemeyeceğini ve varsa, söz konusu videonun yayılması sırasında mahremiyet ihlali sonucunda diğer öğrencilerin maruz kaldığı zorlukları da dikkate alır, ” dedi Bay Hal.

Bay Hall, “Okullarımızın güvenli ve samimi öğrenme ortamları olmasını istiyoruz” dedi. “Öğrencilerin endişeleri varsa, uygun raporlama adımlarını uygulamalıdırlar.”