New York okulları, okuma müfredatında “büyük” değişiklikler yapacak

senbilirsin

New member
New York City okul rektörüne göre, yüzlerce devlet okulu son yirmi yılda yanlış okumayı öğretiyor ve bu da sayısız çocuğun önemli bir yaşam becerisinde ustalaşmak için mücadele etmesine neden oluyor.

Şimdi Şansölye David C. Banks “alarmı çalmak” istiyor ve ülkenin en büyük okul sistemini yeni bir yaklaşım benimsemeye zorlamayı planlıyor.

Salı günü, Bay Banks kalıcı bir sorunu çözmek için okuma talimatında kapsamlı değişiklikler duyurdu: üç ila sekizinci sınıflardaki şehir çocuklarının yaklaşık yarısı okuma yazma bilmiyor. Siyah, Hispanik ve düşük gelirli çocukların durumu daha da kötü.

Yakın tarihli bir röportajda Bay Banks, şehrin yaklaşımının “temelde kusurlu” olduğunu ve öğrencilerin okumayı nasıl öğrendiği bilimini takip etmekte başarısız olduğunu söyledi.


Bay Banks, “Bu senin hatan değil. Bu senin çocuğunun hatası değil. Bizim hatamızdı” dedi. “Bu, muazzam bir geri dönüşün başlangıcı.”

Önümüzdeki iki yıl içinde, şehrin 32 yerel okul bölgesi, müdürleri tarafından seçilen üç müfredattan birini benimseyecek. Müfredat, çocuklara harf seslerini çözmeyi öğreten fonetik de dahil olmak üzere kanıta dayalı uygulamaları kullanır ve çocuklara resim ipuçlarını kullanarak kelimeleri tahmin etmeyi öğretmek gibi birçok okuma uzmanının kusurlu olduğuna inandığı stratejilerden kaçınır.

Hareket, müdürlerin geleneksel olarak kendi okullarının öğretim yöntemleri üzerinde yetkilerini elinde tuttukları bir şehirde büyük bir değişimi temsil ediyor.

İlçelerin yarısı programa Eylül ayında başlayacak; diğerleri 2024’te başlıyor. Ayrılma istisnaları, yalnızca öğrencilerin yüzde 85’inden fazlasının okuryazar olduğu okullar için dikkate alınacak, bu sadece yaklaşık 20 okul tarafından ulaşılan bir eşiğe sahip.

Ülkenin en büyük bölgesi bir okuma değişikliği girişimine katılıyor


Hareket, şansölyenin şu anda kökünü kazımaya çalıştığı bazı programların ilk kez başlatıldığı 2000’lerin başından beri New York City’deki en önemli okuyucu yenilemesini temsil ediyor. Bu, şehri okuma eğitiminde reform yapmak için büyüyen bir ulusal hareketin hemen ön saflarına yerleştirir.


Uzmanlar, milletvekilleri ve aileler, çok sayıda araştırmanın tüm öğrenciler için işe yaramadığını gösterdiği stratejileri terk etmeye ve bunun yerine “okuma bilimi” olarak bilinen bir dizi uygulamayı benimsemeye zorladı.

Şurası açık ki, üçüncü sınıfta iyi okuyamayan çocuklar dezavantajlı durumda. Orta okulu bırakma, hapse atılma ve yetişkin olarak yoksulluk içinde yaşama olasılıkları daha yüksektir.


Bununla birlikte, müfredat reformu büyük bir girişimdir. Belki de zorluklar hiçbir yerde, yaklaşık 700 ilkokuldan oluşan geniş bir sistem ve büyük bir dezavantajlı çocuk nüfusu olan New York City’den daha belirgin değildir.


Şehir, popüler bir “okuma yazma dengesi” müfredatı için en iyi pazarlar arasında yer alıyor. Yaklaşım, kitaplara karşı bir tutku uyandırmayı amaçlar, ancak zaman zaman temel okuma becerilerinin sistematik olarak öğretilmesinden yoksun olduğu için eleştirilir. Bay Banks, yaklaşımı “çok fazla çocukta başarısız olan eski bir yol” olarak nitelendirdi.


Yeni plan, öğretmenler birliğinin desteğini alıyor, ancak çoğu zaman büyük değişimin yetersiz eğitimle geldiğini söyleyen bazı öğretmenler tarafından hemen şüpheyle karşılandı. Ayrıca, böylesine büyük bir sistemde birleşik bir müfredat yaklaşımını “pedagojik açıdan sürdürülemez” olarak nitelendiren şehrin müdürler birliğinin de öfkesini çekti.

Ancak Banks, New York şehrinin okuma için “doğru planı” asla sunmadığını söyledi. Öğretmenlerin kendilerine ait olmayan ihmaller için suçlanmasına ve ailelerin çocukları geride kaldığında neyin yanlış gittiğine dair cevap bulamamasına neden olduğunu söyledi.

Okuma puanları ülke çapında yerinde sayarken, yaklaşık 20 eyalet, öğrencilerin arka plan bilgilerini, kelime dağarcığını ve konuşma becerilerini genişletmenin yanı sıra ses bilgisine öncelik verdi. Araştırmalar, çoğu çocuğun kelimeleri çözmeyi ve okuduklarını anlamayı öğrenmesi gerektiğini gösteriyor.

Erken okuryazarlık geliştirme uzmanı ve eski ABD ilk ve orta öğretim bakan yardımcısı Susan Neuman, şehrin planları hakkında “Heyecanlandım” dedi.


“Cesur bir çaba,” dedi. “Ve bence gidilecek yol tam olarak bu.”

Okuma öğretimindeki bir değişiklik, öğretmenlerde bir değişiklik anlamına gelir


New York City’nin duyurusu başlangıç noktasıysa, önümüzde zorlu bir yol var.

Araştırmalar, yeni bir müfredatın tek başına öğrenci sonuçlarını iyileştirmediğini göstermektedir. Büyük değişiklikler öğretmenlerin mevcut uygulamalarını ve bir konuya ilişkin anlayışlarını yoğun eğitim ve koçluk yoluyla yeniden şekillendirmelerini gerektirir. Aksi takdirde, eski içgüdülerine yaslanmış olabilirler.

Planın destekçileri bile pek çok şeyin ters gidebileceğini kabul ediyor. Bazıları, okuryazarlığın diğer tarafı olan yazmanın daha fazla dikkat gerektirdiğinden endişe ediyor. Veya tedavi edilmeyen pandemik öğrenme kayıpları ilerlemeyi engelleyebilir.

Ve ilkokulların genç öğrencilere okumayı öğretme şekliyle uzlaşmak, bu becerileri kaçıran daha yaşlı öğrencilere yardımcı olmayacaktır.

Şehrin ayrıca birçok okul liderinin planın tanıtımından duyduğu hayal kırıklığının yanı sıra bazılarının şu anda kullandıkları programlara olan ateşli inancının üstesinden gelmesi gerekiyor.


Yerel haber kaynakları Chalkbeat ve The City tarafından hazırlanan bir rapora göre, yüzlerce ilkokul 2019’da Units of Study olarak bilinen popüler Öğretmen Okulu dengeli okuryazarlık müfredatını kullandı. Müfredat, program kalitesini değerlendiren büyük bir kuruluş tarafından yetersiz olarak derecelendirildi. Bununla birlikte, birçok okul lideri, çocukların kitaplara olan tutkusunu geliştirmeye gösterilen ilgiyi ve öğretmenler için kapsamlı mesleki gelişim fırsatlarını takdir etmektedir.

Birkaç şehir yöneticisi bu müfredatı alenen savundu. Misilleme korkusuyla isminin gizli kalmasını isteyen başka bir Brooklyn okul müdürü, tanıtımı moral bozucu olarak nitelendirdi ve okulunun, bir fonetik programıyla eşleştirilmiş Çalışma Birimleri’nin değiştirilmiş bir versiyonunu kullanarak iyi sonuçlar aldığını söyledi.

Okul liderleri birliği başkanı Henry Rubio, yakın tarihli bir anketin dört okul liderinden üçünün planın uygulanmasından “memnun olmadığını” ortaya koyduğunu söyledi.

Rubio, “Bu işi yapan topluma ve müdüre saygısızlıktır” dedi. “Güven ve moral için bu ne anlama geliyor?”

Okulların sınırlı bir okuma müfredatı seçeneği vardır


Plan kapsamında, tüm okul bölgeleri, ulusal müfredat inceleme gruplarından yüksek not alan üç müfredattan birini benimseyecektir.


Öğretim ve öğrenimden sorumlu rektör yardımcısı Carolyne Quintana, yetkililerin seçenekleri daraltmak için küçük bir okul lideri grubuyla çalışmadan önce metin kalitesi ve öğrenci erişilebilirliği gibi faktörleri değerlendirdiğini söyledi.


Üç seçeneğin bazı temel farklılıkları vardır:


  • Wit & Wisdom, öğrencilerin okuduklarını anlamalarına yardımcı olmak için önemli olan bilgi oluşturmaya güçlü bir şekilde odaklanmasıyla bilinir. Fonetik gibi temel becerileri kapsamaz, bu nedenle birçok okulun zaten kullandığı Foundations gibi bir fonetik programıyla eşleştirilebilir. Çocukların yaklaşık yüzde 60’ının düşük gelirli bir geçmişe sahip olduğu Baltimore’daki okullar, uygulamadan sonra mütevazı kazanımlar bildirdi.


  • Expeditionary Learning, açık bir fonetik programına sahiptir ve sosyal bilgiler gibi diğer konulardaki kavramlara dayalı metinlerin yanı sıra daha sağlam bir yazma bileşeni içerir. Ayrıca, okulların dahil etme konusunda ek yardıma ihtiyaç duyabilecekleri önemli miktarda ek öğretim materyali ve rehberliği vardır. Müfredat, başlangıcından bu yana bazı ilerlemelerin kaydedildiği Detroit’te kullanılmaktadır.


  • Into Reading en geleneksel seçenektir, özellikle okuma talimatı için yazılmış metinleri kullanan “temel” bir programdır. Bazı öğretmenler ve müdürler, içeriğinin “klişeleri pekiştirme ve beyaz olmayan insanları aşağılık ve yıkıcı bir şekilde tasvir etme olasılığı yüksek” bulan yakın tarihli bir New York Üniversitesi raporundan endişe duysa da, tanıtımının ilk aşamasında çoğu bölge tarafından seçildi. ” . Quintana, şirketin yetkililere “revizyonları gerçekleştirmek için yorulmadan çalıştığına” dair güvence verdiğini söyledi.
Bay Banks, değişikliklerin nihayetinde “herkes için hayatı kolaylaştıracağına” inandığını söyledi.

Birçok öğretmen, mevcut müfredattaki boşlukları doldurmak için materyal aramak ve hatta oluşturmak için uzun saatler harcıyor. Ve çocukların yaşayacak kalıcı bir yerleri olmadığında veya başka nedenlerle sık sık okul değiştirdiklerinde, sınıflarda farklı yaklaşımlar söz konusu olduğunda eski haline dönmek daha zor olabilir.

Şansölye, uzun süredir şehir çapında daha birleşik bir yaklaşımı savunan öğretmenler sendikasının lideri Michael Mulgrew’de kilit bir müttefik buldu. Mulgrew, “Bu fikri destekliyoruz” dedi.

Ancak tüm okullarda karamsarlık olacak” dedi.

Okuma savaşlarının sonu mu olacak?


Erteleme, şehrin okuma sınıflarındaki en son – ve şansölyenin son olması gerektiğini söylediği – büyük değişikliği işaret ediyor.


Yirmi yıl önce, Bloomberg yönetimi sırasında, Şansölye Joel Klein şehir okullarında dengeli okuryazarlık çağını başlattı, ta ki ilerleme eksikliği onu diğer yaklaşımları test etmeye sevk edene kadar. Yıllar sonra, bağımsız okuma zamanlarına ve öğrencilerin kendi kitaplarını seçmeleri gerektiğine inanan bir başka şansölye Carmen Fariña, okulları bu stratejileri benimsemeye yeniden teşvik etti.

Richard Carranza sistemi yönettiğinde, şehrin düzensiz uygulamalarını işe yaramaz olarak nitelendirdi, ancak görev süresi pandeminin ilk yılıyla çakıştı ve okuma arka planda kaldı.

Bay Banks ve disleksisi olan Belediye Başkanı Eric Adams, okumanın yönetimin en önemli önceliklerinden biri olduğunu söyledi. Bay Banks, okulların fonetik programları başlatması için çağrıda bulundu ve disleksisi olan öğrenciler için birkaç yeni program açtı.

Yeni programlarla ilgili öğretmen eğitimi bu hafta başlıyor ve yaz boyunca devam edecek. Koçluk eğitim öğretim yılı boyunca devam eder. Yetkililer, öğretmenlerin sonbaharda tamamen planlanmış birinci sınıfla geri dönmesinin hedeflendiğini söyledi. Önümüzdeki aylarda erken çocukluk eğitimi profesyonelleri de eğitilecek.

Uygulamanın ilk aşaması, Harlem (Bölge 5), Kuzeydoğu Bronx (12), Doğu New York (19), Brownsville (23) ve Güneydoğu Queens (32) gibi çocukların en çok mücadele ettiği birkaç alanı içerecektir. .


Queens’teki Walter Reed School PS 9’da özel eğitim öğretmeni olan Sharon Roberts, “yıllardır ilk kez umutlu” olduğunu söyledi.

Bayan Roberts, “boşluğu kapatmanın” ve öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak materyalleri bulmanın uzun süredir işi olduğunu söyledi. Ancak planın başarılı olması için öğretmenlere “yeniden saygılı davranılması gerekiyor” dedi.

“Ulaşamadığımız pek çok şey için suçlanmaktan yorulduk” dedi.