Netanyahu son dakikada hükümeti kurdu

pandomim

New member
İsrail’de 1 Kasım’daki seçimlerin akabinde hükümeti kurmakla bakılırsavlendirilen Likud Partisi Önderi Binyamin Netanyahu, Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’a kabinesinin hazır olduğunu iletti.

Netanyahu, hükümeti kurması için 21 Aralık gece yarısındaki müddetin bitmesine dakikalar kala Herzog’u telefonla aradı.

Netanyahu’nun basın ofisinden yapılan açıklamaya bakılırsa, Cumhurbaşkanı Herzog ile konuşmasında Netanyahu, “Sayın Cumhurbaşkanı, son seçimlerdeki büyük halk dayanağı yardımıyla, tüm İsrail vatandaşlarına hizmet edecek bir hükümeti kurmayı başardığımı bildirmek isterim.” tabirlerini kullandı.

GÜVENOYU YILBAŞINA KALDI

Binyamin Netanyahu’nun kabine listesini çabucak açıklaması gerekmiyor. İsrail basınındaki haberlere nazaran, Netanyahu’nun kabinesi için Meclis’teki güvenoyu oturumunun 2 Ocak’ta yapılması bekleniyor.

Son senelerda erken seçim ve koalisyon krizi sarmalına girilen İsrail’de 1 Kasım’da yapılan erken genel seçimde, eski başbakan ve muhalefet başkanı Binyamin Netanyahu’nun başını çektiği sağ bloktaki partiler, 120 sandalyeli Meclis’e 64 milletvekili göndererek açık bir zafer kazanmıştı.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, 13 Kasım’da Netanyahu’yu hükümeti kurmakla nazaranvlendirmişti.

Yeni hükümetin, İsrail siyasi tarihli “en sağcı” hükümet olması bekleniyor.

Netanyahu’nun öncülüğündeki sağ blok, Ultra Ortodoks Yahudi partilerden Şas ve Birleşik Tevrat Yahudiliği ile çok sağcı, ırkçı ve şiddet yanlısı siyasetleriyle bilinen Dini Siyonizm ve Yahudi Gücü partilerinden oluşuyor.