MÜSİAD’ın savunmaya katkısı artacak

Ethereum

New member
Türkiye geliştirdiği eserlerle savunma sanayii alanında isminden kelam ettirmeye devam ediyor. Geniş bir ekosisteme sahip olan kesim, yeni işbirlikleri ile güçlenerek büyüyor. Savunma sanayiimizin lokomotif şirketlerinden ASELSAN, tedarikçi ağını güçlendirmek ve yeni iş imkanları yaratmak maksadıyla MÜSİAD üyeleriyle buluştu. MÜSİAD-ASELSAN 1. Endüstrileşme Aktifliği, MÜSİAD Genel Merkezinde dün yapıldı. MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı, Türkiye’nin son senelerda gerçekleştirdiği savunma sanayi atılımları ile stratejik pozisyonunu daha da pekiştirdiğini belirterek, “Savunma sanayiimiz artık dünyada birinci 100 listesine giren ana yüklenicileri, gelişmiş kabiliyetlere sahip alt yüklenicileri, KOBİ’leri, araştırma kuruluşları, üniversiteleri yardımıyla geniş bir yelpazede kendi özgün mamüllerini üreten bir yapıya kavuştu” dedi.

HER ALANDA ULUSAL TEKNOLOJİ İLE ÖNE ÇIKIYORUZ

Asmalı, bilhassa silahlı insansız hava araçlarının tasarımı, üretimi ve satışında öncü bir ülke haline gelindiğini belirterek şöyleki devam etti: “Savunma sanayiinde bugünün gereksinimlerini karşılamanın ötesinde geleceğin teknolojilerine, geleceğin araçlarına, geleceğin mamüllerine yatırım yapılıyor. Yapay zeka temelli çalışan kara, hava ve deniz araçları konusunda tezli projeler üretiliyor. Sürü İHA’lar, insansız deniz araçları, insansız savaş uçakları, elektromanyetik toplar, lazer silahları uydu sistemleri üzere geleceğin gereksinimlerine yanıt verecek her alanda yerli ve ulusal teknolojilerimizle öne çıkıyoruz. Elbet bu muvaffakiyetler Türkiye Yüzyılı’nın inşasına güç katıyor.”

100 BİN KİŞİLİK BİR EKO-SİSTEM

ASELSAN İdare Heyeti Lideri ve Genel Müdürü Haluk Görgün, 80 ülkeye ihracat, 10 bine yakın çalışanı ile Aselsan’ın çalışmalarına devam ettiğini söz etti. Yalnızca kendi iç dinamikleriyle büyümenin mümkün olmadığını tabir eden Görgün, şöyleki devam etti: “Geniş bir ekosisteme sahip. Geliştirdiğimiz mamüllerin her biri paydaşlarımızla ortak akıl ve alın terinin birer eserler. Savunma endüstrimizin tüm paydaşlarıyla sinerjik ortasında çalışıyoruz. Bu ekosistemi geliştirmek için çalışıyoruz. Bugün de bunun için buradayız. birlikte çalıştığımız firmaları artırmak ve ülkemizin her bir köşesinde savunma sanabir daha takviye olan hem kişi sayısının tıpkı vakitte firma sayısının artmasını önemsiyoruz. Savunma endüstrinde Türkiye’de 2 bin şirket var. Bu işe emek verenlerin sayısı da 100 bin kişi civarında bulunuyor.”