Müfettişler, iki kişinin öldüğü ve onlarca kişinin yaralandığı otobüs kazasını araştırıyor

senbilirsin

New member
Cuma günü, müfettişler, önceki gün New York otoyolundan ayrılan ve bir lise bandosunu Long Island’dan Pensilvanya’ya taşırken devrilen, iki kişinin ölümüne ve düzinelerce kişinin de yaralanmasına neden olan bir otobüsün enkazını aramaya devam etti.

Vali Kathy Hochul Perşembe günü otobüsün yoldan çıkmasına neden olan arızalı ön lastiğin göründüğünü söylemesine rağmen, Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu, New York Eyalet Polisi ve Orange County, N.Y.’den müfettişler, şerifin ofisi başka bir lastik olup olmadığını belirlemek için soruşturma yürütüyordu. Yetkililer, faktörlerin rol oynamış olabileceğini söyledi. NTSB müfettişi John Humm, Cuma günü öğleden sonra düzenlediği basın toplantısında, olaya neyin sebep olduğunu belirlemek için henüz çok erken olduğunu ancak çok sayıda kişinin otobüsten atıldığını söyledi. Bay Humm, ekibinin beş ila yedi gün boyunca sahada olmasını beklediğini söyledi.

Yetkililer, kazada ölen iki kişiden biri olan Gina Pellettiere’nin, otobüsün Wawayanda kasabasındaki Interstate 84 otoyolunun 15 metrelik vadisine düşmesi sonucu başından ve gövdesinden yaralandığını söyledi. Yetkililer, kazada hayatını kaybeden ikinci kişi olan Beatrice Ferrari’nin hastaneye kaldırılırken hayatını kaybettiğini söyledi.

43 yaşındaki Bayan Pellettiere ve 77 yaşındaki Bayan Ferrari, bandoyu Pensilvanya’daki bir kampa yıllık gezisinde götüren altı tur otobüsünden birinde bulunan dört yetişkin ve 40 Farmingdale Lisesi öğrencisi arasındaydı. Bayan Pellettiere grubun sevilen lideriydi; Bayan Ferrari gönüllü bir refakatçiydi.

Aralarında öğrencilerin de bulunduğu en az beş kişi ağır yaralandı. Farmingdale Belediye Başkanı Ralph Ekstrand, birinci sınıf öğrencisi olan bir kişinin başına ve vücuduna dikiş atılması ve zımba atılmasının ardından Cuma sabahı ailesinin yanına bırakıldığını söyledi.

Bay Ekstrand, omurgası kırılmış bir başka birinci sınıf öğrencisinin Westchester Tıp Merkezi’nden Long Island’daki New Hyde Park’taki Cohen Çocuk Tıp Merkezi’ne götürüldüğünü söyledi. Yetkililer, çoğu öğrenci olan yaklaşık 20 kişinin halen diğer hastanelerde tedavi altında olduğunu söyledi.

Bay Humm, ekibinin otobüs şoförü de dahil olmak üzere tüm kurbanlarla görüşmeyi planladığını söyledi.

Farmingdale Lisesi’nde birinci sınıf öğrencisi olan 14 yaşındaki Naomi Luke, grup arkadaşlarıyla kaza yapan otobüste bulunan en yakın arkadaşıyla FaceTime’dayken lastik gıcırtılarını duydu.

Annesi Carolina bir röportajda, Naomi’nin telefonundaki görüntünün döndüğünü söyledi. Arkadaşının yüzü tekrar ekranda göründüğünde kanlar içindeydi. Bayan Luke, kızın burnunun kırıldığını, dilinde ve dudaklarında kesikler olduğunu söyledi.

Trompet çalan Farmingdale Lisesi mezunu 17 yaşındaki Santino Talavera, aniden duran otobüsün arkasında, otobüsteydi. Öğrenciler hemen ayağa kalkıp boyunlarını uzatıp pencereden dışarı bakmaya başladılar.

“Ayağa kalktım ve otobüsün kelimenin tam anlamıyla hendekte yan yattığını gördüm” dedi. “Bunun bir rüya olduğunu hissettim.”

Otobüsteki insanlar olup biteni anlayınca ortalık sessizleşti. “Sadece kelimemiz yoktu” dedi.

Santino, acil müdahale ekiplerinin olay yerinde olduğunu ve otobüsün yaklaşık iki saat boyunca yol kenarında park edildiğini söyledi. İnsanların sedyelerle penceresinin önünden geçişini izledi.

Cuma günü lisede dersler yapıldı, ancak akşam yapılması planlanan futbol maçı ve hafta sonu için planlanan diğer ders dışı yarışmalar da iptal edildi.

Nassau İlçe Yöneticisi Bruce Blakeman bir basın toplantısında danışmanların en azından önümüzdeki haftaya kadar hazır olacağını söyledi.

Farmingdale’in de bulunduğu Nassau İlçe milletvekili Rose Walker, basın toplantısında kazanın kendisi için “kişisel” olduğunu söyledi.

Bayan Walker, “Bu çocukların ve personelin çoğunu tanıyorum” dedi. “Birlikte olduğumuzda onlara her zaman benim evimde yaşamasalar da hepsinin benim çocuklarım olduğunu söylüyorum.”

Bayan Walker, grup yöneticisi Bayan Pellettiere’yi Bayan Pellettiere ilkokuldan beri tanıdığını söyledi. Bayan Pellettiere’nin “müzik aşkı vardı” dedi Bayan Walker ve lisede davul okuyordu.

“Kariyerini ilerletmek bir hayaldi ve bunu başardı. Farmingdale Lisesi’nde grup müdürü oldu” dedi Bayan Walker.

Onlarca yıl önce Hicksville Lisesi’nde Bayan Pellettiere’nin sınıf arkadaşı olan Bayan Luke, onun “her enstrümanı” çaldığını ve kişisel tarz anlayışıyla tanındığını söyledi.

Cuma sabahını Bayan Pellettiere’nin lise yıllığındaki resmine bakarak geçirdiğini anlattı. Bayan Luke, “O sınıfın ışığıydı” dedi.

Sarah Maslin Nir Ve Ellen Yan raporlamaya katkıda bulunmuştur. Kirsten Noyes araştırmaya katkıda bulunmuştur.