Minimum fiyat görüşmelerinde ekonomik datalar masaya yatırılacak

Ethereum

New member
Asgari Fiyat Tespit Komitesi’nin 14 Aralık’taki ikinci toplantısında, ekonomik data ve raporların kurulla paylaşılması ve bu kapsamda artırım pazarlığının çerçevesinin belirlenmesi bekleniyor.

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni minimum fiyatı belirleme çalışmalarında süreç devam ediyor.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının mesken sahipliğinde, 7 Aralık’ta birinci toplantısını yapan Taban Fiyat Tespit Komitesi, ikinci toplantısını 14 Aralık’ta yapacak.

Pazarlık çerçevesinin belirlenmesi açısından ehemmiyet taşıyan bu görüşmede, temel ekonomik bilgiler masaya yatırılacak.

Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinin, ekonomik data ve raporları kurulla paylaşacağı görüşmede, tarafların birinci sayıları da söylem etmesi bekleniyor.

Öte yandan, Kurulda emekçi bölümünü temsil eden TÜRK-İŞ’in, gelir vergisi tarifesinin çalışanlar lehine düzenlenmesi ve sendikal örgütlenmenin önündeki mahzurların kaldırılması bahislerini da görüşmede gündeme getireceği öğrenildi.


Bakanlık taban fiyat anketini paylaştı

Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlığında basına kapalı gerçekleşen birinci görüşmede, patron heyetine, Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, personel heyetine ise TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak başkanlık yapmıştı.

görüşmede, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı yaptırdığı taban fiyat anketini taraflarla paylaşmış, ankette emekçi ya da patron olmayan çeşitli mesleklerdekilerin 2023 yılı minimum fiyatı için ortak beklentisinin net 7 bin 845 lira olduğuna yer verilmişti.

Asgari fiyat nasıl belirleniyor?

Asgari fiyatı, yasa gereği emekçi, patron ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 şahıstan oluşan Minimum Fiyat Tespit Kurulu belirliyor. Komite, yeni minimum fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört sefer toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komite, en az 10 üyenin iştirakiyle toplanıp oy oldukçaluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde liderin bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari fiyat net 5 bin 500 lira

Asgari fiyat, bir emekçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari fiyatın patrona toplam maliyeti, bir personel için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt taban fiyat, 1003 lira 1 kuruşunu toplumsal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu patron işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.