Michigan öğrencileri, ‘Let’s Go Brandon’ yasağı nedeniyle okul bölgesine dava açtı

senbilirsin

New member
Michigan, Howard City’de iki öğrenci annesi, devlet okulu bölgesinin oğullarından “Hadi gidelim Brandon” sloganlı tişörtüleri çıkarmalarını isteyerek oğullarının Birinci Değişiklik haklarını ihlal ettiğini iddia ederek dava açtı.

Bir müdür yardımcısı ve öğretmen olan Michigan Tri County Bölgesi Okullar Bölgesi aleyhine Salı günü açılan dava, okullarının oğullarının “barışçıl, yıkıcı olmayan politikalarını”, onları tişörtlerini çıkarmaya zorlayarak sansürlediğini iddia ediyor. onarılamaz bir zarara uğramak.”

Dava, Ekim 2021’de viral bir NASCAR yarış anından doğan “Hadi gidelim Brandon” ifadesinin Başkan Biden’a hakaret etmek için kod olarak alındığını doğruluyor. Dava, “Joe Biden”, “küfür veya kabalık kullanmadan duyguları ifade etmek için sterilize edildi” dedi.

Şubat 2022’de annenin oğlu, altıncı sınıftayken Tri County Ortaokuluna “Hadi gidelim Brandon” sweatshirt’ü giydi. Davaya göre, okulun müdür yardımcısı onu koridorda durdurdu ve sloganın “F kelimesi” ile eşanlamlı olduğunu söyleyerek onu çıkarmasını söyledi. Başının belaya girmesinden korktuğu için çıkardı.


Takım elbise, öğrencinin 2022’nin başlarında sweatshirt’ü tekrar giydiğini ve bir öğretmen tarafından onu çıkarmasını istediğini belirterek, “Sana daha önce söyledim ve bir daha söylemeyeceğim” dedi.

Davaya göre Mayıs ayında, öğrencinin aynı okuldan sekizinci sınıf öğrencisi olan ağabeyi sınıftan çıkarıldı ve “Hadi gidelim Brandon” sweatshirtünü çıkarması istendi.

Aileyi temsil eden kuruluş olan Bireysel Haklar ve İfade Vakfı’nın avukatı Conor Fitzpatrick, tartışmanın ifadenin küfür olup olmadığı etrafında döndüğünü söyledi.

Tri County Bölge Okulları müfettişi, Çarşamba günü bir yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Haziran ayında, avukatları tarafından yayınlanan bir mektupta, okul bölgesi, “Bölge, kaba veya saygısız olan kıyafetleri veya ifadeleri yasaklıyor” dedi ve “‘Hadi Gidelim Brandon’, Başkan’a karşı küfür kullanımına yönelik şeffaf bir koddur” sonucuna vardı. . “


“Let’s Go Brandon” birçok Cumhuriyetçi arasında bir iç şaka olarak kabul edildikten sonra, kullanımı Kongre’de ve tişörtlerde yayılırken bazı tartışmalara yol açtı.

Kavga, öğrencilerin okulda kıyafetleri aracılığıyla kendilerini ifade etme haklarıyla ilgili en son tartışmadır – diğerleri Black Lives Matter tişörtlerini ve Amerika’yı Yeniden Büyük Yap şapkalarını içeriyordu.

Tri County Orta Okulu, Grand Rapids’in yaklaşık 30 mil kuzeyinde, yaklaşık 2.000 kişilik bir şehir olan Howard City’deki tek orta sınıf devlet okuludur. Okulun kıyafet yönetmeliği, “müstehcen” veya “uygunsuz, uygunsuz, kaba veya saygısız mesajlar veya resimler içeren” kıyafetleri yasaklar. Dava, standardın “Haydi Brandon” kıyafetlerine yasak getirmek için uygunsuz bir şekilde uygulandığını iddia ediyor.

Fitzpatrick, “Okullar, çocukların sınıfta F-bombaları atmasını engelleyebilir ve bu tamamen uygun,” dedi, “ama bu çocuklar yapmadı.” Sloganın kaba bir ifadeden kaçtığını, ancak bundan daha kaba olmadığını söyledi ” küfür olmadan çalınan bir şarkının radyo yorumu”.

Vakıf, bir basın açıklamasında, bir okul müdürünün bir öğrenciye tarla gününde eski Başkan Donald Trump’ı destekleyen bir pelerin olarak pelerin olarak bayrak takmayı bırakmasını emrettiğine atıfta bulunarak, “olay, okul bölgesinin siyasi kayırmacılık modelinin bir parçası” dedi. , başkalarının da aynı şekilde eşcinsel gurur bayrakları taşımasına izin verirken.


Dava, okul bölgesinin “‘Let’s go Brandon’ kıyafetleri üzerindeki ayrım noktası yasağını” bozan bir mahkeme kararı ve mahkemenin, Bay adlı zararlar ve avukatlık ücretlerine ek olarak politikanın Birinci Değişikliği ihlal ettiğine dair bir beyanı istiyor. .Fizpatrick.

Öğrencilerin annesi, vakıftan yaptığı açıklamada, okul yöneticilerinin sweatshirt’leri “beğenmedikleri fikirlere karşı ayrımcılık yapmak için bir fırsat” olarak gördüklerini söyledi.

Vakfı “gururla tarafsız” olarak tanımlayan ve son zamanlarda üniversite öğrencilerinin kampüste bir drag gösterisi yapma hakkını savunduğunu belirten Bay Fitzpatrick, ülke genelinde ifade özgürlüğünün tehdit altında olduğunu söyledi. “Koridorun her iki tarafında da, hoşlanmadıkları ifadeleri basitçe çelişmek yerine sansürleme konusunda endişe verici bir eğilim var” dedi.

Fitzpatrick, “Okulda küfürden kaçınmanın yaratıcı yollarını bulmak, küfür kadar eskidir,” dedi ve öğrenciler bunu “siyasi ifadeyle ilgili olarak yaptıklarında, doğrudan Birinci Değişiklik tarafından korunuyor.”