Mehmet Büyükekşi: “5-6 Bin Kişilik Bir Oyuncu Havuzu Yaratmak İstiyoruz”

senbilirsin

New member
İzmir’deki temasları kapsamında dün Altınordu’nun Metin Oktay Tesisleri’nde incelemelerde bulunan Büyükekşi, yaptığı açıklamada, bu kulübün Türkiye için gurur kaynağı bir tesis yaptığını söylemiş oldu.


“Türkiye açısından altyapıdan değerli oyuncular yetişecek”

Tesis yapmanın tek başına bir şey tabir etmediğini kaydeden Büyükekşi, “Bir sistemle ve gayeye uygun seçimler yaparak Türkiye’nin dört bir tarafınca çiçekleri buraya getirmişler. İnşallah yarın hepsi tomurcuklar, güller açacak. Türkiye açısından altyapıdan değerli oyuncular yetişecek. Hem Türk kadroları için hem Avrupa grupları için lakin en değerlisi de Türk Ulusal Kadrosu için.” dedi.


Akademi zorunluluğu

Büyükekşi, Altınordu’nun mevcut altyapısında bulunan oyuncuların alt yaş kategorilerinde ulusal formayı giydiğini hatırlatarak, “Bu da bizim açımızdan son derece kıymetli. Zira bizim de aslına bakarsan burayı ziyaret etmemizin bir emeli Harika Lig gruplarına önümüzdeki yıl ortasında akademi zaruriliği getirmek istememiz. İki hafta evvel Trabzonspor’un tesislerini ziyaret ettik. Bugün de burayı ziyaret ediyoruz. Önümüzdeki haftalarda da Almanya, Hollanda, Belçika, çabucak sonrasında İspanya, İngiltere, Portekiz’i ziyaret etmek istiyoruz. Hem bizim Türk gruplarının bütçesine uygunluğunu tıpkı vakitte sistemi denetim etmek istiyoruz.” diye konuştu.


“5-6 bin kişilik bir oyuncu havuzu yaratmak istiyoruz”

Bu hususta Altınordu Kulübü Lideri Seyit Mehmet Özkan’ın kendilerine dayanak olacağını aktaran Büyükekşi, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Çünkü maksadımız şu ekip, bu kadro değil. Gayemiz tam Türk futbolunda yeni bir etap kaydedebilmek, üretime geçmek. Zira maalesef üretmeden tüketmek mümkün değil. Onun için Türk futbolu şu anda ekonomik açıdan büyük bir darboğazda. Kendi kaynaklarımıza yönelmemiz lazım. Kendi kaynaklarımıza yönelmemiz için de evvel bu akademinin temellerini atıp, hem tesis açısından tıpkı vakitte bir metodolojiyle Türkiye’deki ekiplerin tıpkı biçimde eğitim almasını sağlayarak 5-6 bin kişilik bir oyuncu havuzu yaratmak istiyoruz. daha sonrasındaki adım, başarıyı gerçekleştirebilirsek, 1. Lig’e de birebir biçimde akademi mecburiliği getirebilmek ve bunlara bütçe yaratmak.”


“Biz de artık hayal ediyoruz”

Büyükekşi, anlık muvaffakiyetlerin hiç bir değeri olmadığını belirterek, “Önemli olan sürdürülebilir muvaffakiyetleri sağlayabilmemiz. Sürdürülebilirlik Türk futbolu açısından son derece değerli. Bilk evvel hayal ederim. daha sonra hayalimi resmederim. Biz de artık hayal ediyoruz. İnşallah bunu süratli bir biçimde hayata geçirmek için elimizden geleni yapıyoruz.” sözlerini kullandı.


Altınordu Kulübü Lideri Seyit Mehmet Özkan ise 30 milyon genci bulunan Türkiye’de futbolun üretime geçeceğine inandığını belirterek, “Gerçek, üretken, sürdürülebilir, sistemli akademilere geçişte artık Muhteşem Lig kulüplerimiz de taşın altına elini koysun. Zira hakikaten bizim çocuklarımız var, hammaddemiz var.” değerlendirmesinde bulundu.