Malatya’da akciğer kanserinde kapalı sistemle ameliyatta 500. hastaya ulaşıldı

pandomim

New member
MALATYA (AA) – Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, akciğer kanserinde kapalı usulle ameliyatta 500. hastaya ulaştı.

Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Cerrahisi Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Hakkı Ulutaş, gazetecilere, üniversite hastaneleri ortasında en epeyce kapalı formülle akciğer kanseri ameliyatı yapan merkez olduklarını söylemiş oldu.

Akciğer kanserinin en öldürücü, sinsi seyreden kanserlerden olduğunu lisana getiren Ulutaş, Türkiye’de 2020 yılı bilgilerine göre yılda 44 bin akciğer kanseri tespit edildiğini, bunların 37 bininin kaybedildiğini söz etti.

“İlk hastamız Ali Polat’ı iki taraflı akciğer kanserinden tedavi ettik. Kapalı usulle kanseri ortadan kaldırıldı, sağ, sağlıklı. 12 yıl evvel yaptık bu operasyonu. 12 yıldır takibimize gelen bir hastamız. Son hastamız, yani 500. hastamız Erdal Demir. Bugün taburcusunu planladığımız Erdal Bey’i, 3 santimetrelik delikten kapalı yolla kanser cerrahisini yapıp tedavi ettik. İki hastamızdaki değerli parametre, sigara içiciliği olması.”

Hastalar mutlu

66 yaşındaki Ali Polat da 40 yıl sigara kullandığını, oğlunun isteği üzerine bir özel hastanede akciğer sinemasını çektirmiş olduğunde kitle tespit edildiğini ve Turgut Özal Tıp Merkezine başvurduğunu anlattı.

Ameliyat konusunda tereddüt edince Prof. Dr. Ulutaş’ın kendisine inanç verdiğine değinen Polat, “Ameliyat oldum ve 1 hafta hastanede yattıktan daha sonra taburcu edildim. O gün bugündür her 6 ayda bir denetime gelirim, hiç bir problemim yok, nefes darlığım da yok. Hocalarıma her gün dua ediyorum. Sigarayı o günden bugüne daha ağzıma almadım, onun da bana yararı oldu.” dedi.

69 yaşındaki Kıbrıs gazisi Erdal Demir ise hastalığının özel hastanede çektirmiş olduğu tomografiyle ortaya çıktığını, Turgut Özal Tıp Merkezine başvurduğunu ve ameliyata alındığını belirterek, “Operasyonum yapıldı ve bitti, artık Allah’a şükür düzgünüm.” sözünü kullandı.

AA / Kâfi Erdine – Sıhhat