LK, tabandan ulusa hizmet etmeye kadar Advani'nin uzun yolculuğunu anlatıyor

Ethereum

New member
BJP lideri LK Advani Bharat Ratna ile onurlandırılacak

Yeni Delhi:

Başbakan Narendra Modi, eski adı Twitter olan X'te bugün yaptığı bir paylaşımda, BJP lideri LK Advani'nin ülkenin en yüksek sivil onuru olan Bharat Ratna ile onurlandırılacağını duyurdu.

Bay Advani, 1986'dan 1990'a, 1993'ten 1998'e ve 2004'ten 2005'e kadar BJP'nin ulusal başkanıydı.

Bay Advani, neredeyse otuz yıla yayılan parlamento kariyerini taçlandırdı; önce içişleri bakanı, ardından 1999'dan 2004'e kadar eski başbakan Atal Bihari Vajpayee'nin kabinesinde başbakan yardımcısı olarak görev yaptı.

Bay Advani kendisini, 25 Eylül 1990'da Gujarat'taki Somnath'ta başlayan ve 6 Aralık 1992'de Babri Camisi'nin yıkılmasıyla sonuçlanan “Rath Yatra”ya liderlik eden “araba sürücüsü” olarak tanımladı. 22 Ocak'ta, Ram tapınağının açılış törenine başkanlık eden Başbakan Modi'yi (daha sonra danışmanı) görmek için Ayodhya'ya döndü.

BJP'nin web sitesinde, Bay Advani'nin büyük entelektüel yeteneğe, güçlü ilkelere ve güçlü ve müreffeh bir Hindistan fikrine sarsılmaz desteğe sahip bir kişi olarak kabul edildiği belirtiliyor.

Kıdemli BJP lideri 8 Kasım 1927'de doğdu ve Bölünme öncesi Sindh'de büyüdü. BJP, Karaçi'deki St Patrick Okulu'nda bir öğrenciyken vatansever ideallerinin ona BJP'nin ideolojik akıl hocası Rashtriya Swayamsevak Sangh'a (RSS) katılma konusunda ilham verdiğini, 14 yaşındayken söylediğini söylüyor.

1980'lerin ve 1990'ların ikinci yarısında Bay Advani, BJP'yi ulusal bir siyasi güç haline getirmek gibi tek bir göreve odaklandı.

Çabalarının sonuçları, partinin 1984'teki iki sandalyelik sonucunu toparlayıp etkileyici bir şekilde 86 sandalyeye ulaştığı 1989 genel seçimlerinde ortaya çıktı. Partinin konumu 1992'de 121'e, 1996'da ise 161'e yükseldi; bu da 1996 seçimlerini Hindistan demokrasisinde bir dönüm noktası haline getirdi.

Bağımsızlıktan bu yana ilk kez Kongre hakim konumundan tahtından indirildi ve BJP, Lok Sabha'daki en büyük parti haline geldi.

“Shri LK Advani Ji'ye Bharat Ratna'nın verileceğini duyurmaktan çok mutluyum. Ben de kendisiyle konuştum ve bu ödülden dolayı kendisini tebrik ettim. Başbakan Modi bugün X'teki gönderisinde, “Zamanımızın en saygın devlet adamlarından biri, Hindistan'ın kalkınmasına katkısı muazzam” dedi.

Shri LK Advani Ji'ye Bharat Ratna'nın verileceğini duyurmaktan çok mutluyum. Ben de kendisiyle konuştum ve bu şerefinden dolayı kendisini tebrik ettim. Zamanımızın en saygın devlet adamlarından biri olan Hindistan'ın kalkınmasına katkısı muazzamdır. O bir… pic.twitter.com/Ya78qjJbPK

— Narendra Modi (@narendramodi) 3 Şubat 2024
“Hayatı taban çalışmalarından Başbakan Yardımcımız olarak millete hizmet etmeye başladı. Aynı zamanda İçişleri Bakanımız ve I&B Bakanımız olarak da öne çıktı. Onun parlamento müdahaleleri her zaman örnek niteliğinde ve değerli öngörülerle doludur” dedi.

“Advani Ji'nin kamusal yaşamdaki onlarca yıllık hizmeti, şeffaflığa ve dürüstlüğe olan sarsılmaz bağlılığıyla damgasını vurdu ve siyasi ahlakta örnek bir standart belirledi. Ulusal birliği ve kültürel dirilişi teşvik etmek için benzeri görülmemiş çabalar gösterdi. Bharat Ratna'nın ödüllendirilmesi “Benim için çok duygusal bir an. Onunla etkileşimde bulunmak ve ondan bir şeyler öğrenmek için sayısız fırsata sahip olmayı her zaman benim ayrıcalığım olarak değerlendireceğim” diye ekledi.