Little Rock, hükümetin itirazlarına rağmen AP Afro-Amerikan Çalışmaları sunacak

senbilirsin

New member
Direnişe neden olan

Bölgenin kararı, ön cephedeki eğitimcilerin ırkçılık, cinsiyet eşitsizliği ve cinsellik hakkındaki tartışmaları engellemeyi amaçlayan yeni bir dizi müfredat yasasıyla ilgili yaygın rahatsızlığı vurguluyor.

Arkansas’ta yeni bir yasa, eleştirel ırk teorisi gibi “öğrencilere ideoloji aşılayacak dersleri yasaklamayı” amaçlıyor. Aynı mevzuat, öğretmen sözleşmelerinin korumasını zayıflattı ve Afro-Amerikan çalışmaları konusunda devletle çatışmayı daha da patlayıcı hale getirdi.

Eğitim Bakanlığı, AP sınıfının liseyi tamamlaması için devlet kredisi alamayabileceğini ve öğrencilerin sınav ücretleri konusunda devlet yardımı alamayacaklarını söyledi.

Little Rock Okul Bölgesi yaptığı açıklamada, öğrencilerin AP sınavı başına genellikle 98 $ olan bu ücretler için faturalandırılmamasını sağlayacağını söyledi.

Kolejler genellikle kredi vermek için bu sınavlarda 5 üzerinden en az 3 puan ister. Kursu veren Little Rock Central Lisesi, yarısı siyahi olan yaklaşık 2500 öğrenciye eğitim veriyor.

Bölge, “AP African American Studies, öğrencilerin, Central High School’un ayrılmaz bağlantısı da dahil olmak üzere, tarih boyunca Afro-Amerikanların deneyimlerini şekillendiren karmaşıklıkları, katkıları ve anlatıları keşfetmelerine olanak tanıyacak” dedi.

Öğretmenler birliği Arkansas Eğitim Derneği başkanı April Reisma, kursu veren eğitimcilerin “çok korktuklarını” söyledi. “Her an ve herhangi bir nedenle kovulabilirsin.”

Kursu ilerletmek için “cesur” olarak adlandırdığı kararı överek, sendikasının devlete AP Afro-Amerikan Çalışmalarının ideoloji veya fikir için bir örnek değil, yasalarca korunan titiz, gerçeklere dayalı bir sınıf olduğunu iddia etmeye devam edeceğini söyledi. .

Arkansas Eğitim Bakanlığı, Little Rock’ın derslere devam etme kararı hakkında yorum yapma talebine hemen yanıt vermedi. Haftanın başlarında, Vali Huckabee Sanders’ın sözcüsü şunları söyledi: işaret etti devletin zaten bir Afro-Amerikan tarih kursu sunduğunu ve AP kursunun hala bir pilot program olarak kabul edildiğini.

Tarihi olan bir okul bölgesi

1957’de, ABD Ulusal Muhafızlarının eşlik ettiği dokuz siyah gençten oluşan bir grup, beyaz protestocular tükürüp alay ederken Little Rock Central Lisesi’ne yürüdü. Vali Huckabee Sanders, okuldan mezun oldu ve okulun mirasından gururla bahsetti.

NAACP’nin eğitim direktörü Ivory Toldson, Çarşamba günü Little Rock Nine’ın beş üyesiyle bir konferans görüşmesine katıldığını ve eyaletin AP Afro-Amerikan çalışmalarına muhalefetinden duyduğu endişeyi dile getirdiğini ve ortak bir yanıt planladığını söyledi.

“Onlar yaşayan bir tarih ve insanların müfredatın dışında tutmaya çalıştıkları şeyleri gördüler” dedi Dr. Aynı zamanda Howard Üniversitesi’nde profesör olan Toldson.

Sıradaki ne

AP Afro-Amerikan Çalışmaları müfredatı henüz kesinleşmedi ve kursun, ırk eğitimini kısıtlayan yasalar çıkaran birçok muhafazakar eyalette geniş çapta sunulup sunulmayacağı belli değil.

Kurs, Şubat ayındaki resmi lansmanından bu yana tartışmalara yol açtı. AP programını yürüten kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan College Board’un, dersleri kısıtlamakla suçlanan Cumhuriyetçi başkan adayı Florida Valisi Ron DeSantis’in yönetiminin itirazlarına cevaben yön değiştirdiği ortaya çıktı. Konuya ırk, cinsiyet ve cinsellik atıfta bulundu.

Değişiklikleri disiplinlerinin sansürü olarak gören Siyah Çalışmalar bilim adamlarının tepkisinden sonra, kolej kurulu, kursun bu yıl içinde son bir versiyonu halka açıklanmadan önce başka bir revizyon turundan geçeceğini söyledi.

College Board’a göre, 700 okul bu akademik yılda kursa pilot uygulama yapacak ve 200 kolej kursu kredilendirmeyi kabul etti.