LAUSD işçileri üç günlük greve başladıktan sonra Los Angeles okulları kapatılacak

senbilirsin

New member
LOS ANGELES — Salı sabahı yağmur kaldırımları döverken ve rüzgar şemsiyeleri savururken, havuz işçisi Bartui Mercchain, çocuklarıyla birlikte bir eğlence merkezindeki işine geldi.

14 yaşındaki oğlunu evde bırakmıştı, ancak Los Angeles şehir merkezinin doğusundaki iş yeri birdenbire 9 yaşındaki Mindy ve 8 yaşındaki İsrail için derme çatma bir çocuk bakım tesisi haline geldi.

36 yaşındaki Bayan Mercchain, ülkenin en büyük ikinci okul bölgesindeki okul çalışanlarının ve öğretmenlerin yönetime karşı üç günlük bir greve gideceklerini bir gün önce öğrenmişti. Bu, bölgedeki 420.000’den fazla öğrenci için ders olmaması anlamına gelirdi – birçok çocuk neşeyle karşılıyor gibi görünse de, bazı ebeveynler hazırlıksız yakalanmış hissetti.

Bayan Mercchain, “Oğlum bana ‘Salı, Çarşamba ve Perşembe okul yok’ dedi” dedi. “Bu bizi gerçekten şaşırttı. Kesin. Bizi yaklaşık iki hafta boyunca hazırladıkları bir şey değil. Bomba gibi attılar” dedi.


Los Angeles genelinde, normal okul haftası Salı günü yerini tatile bıraktı. Ebeveynleriyle birlikte etiketlenen çocuklar, kurtarma merkezlerine gönderildi veya akrabalarının yanında kaldı. Öğretmenler ve okul çalışanları, daha iyi ücret ve çalışma koşulları için öfke işaretleri ve sloganlar atarak sokaklara döküldü.

Grev, Salı sabahı, otobüs sürücülerinin normalde rotalarına başlayacakları Los Angeles Unified School District mülkünün önünde bir grev hattında yürümesiyle başladı. 30.000 öğretmen asistanını, otobüs şoförünü, kapıcıyı ve kafeterya çalışanını temsil eden sendika, yüzde 30’luk bir maaş artışı istiyor ve sendika liderleri, Güney Kaliforniya’da yaşam maliyeti arttıkça üyelerine asgari ücretten çok daha fazla ödeme yapılmadığını söylüyor. .

Gökkuşağı pançolarıyla protestocular arasında yer alan bir otobüs şoförü olan 40 yaşındaki Jovita Padilla, “Adil bir geçim kaynağına ihtiyacımız var” dedi.

40 yaşındaki Bayan Padilla, sabah 4’te San Fernando Vadisi’ndeki bir mahalle olan Van Nuys’taki otobüs parkına gelmişti. Aylar önce 15 yaşındaki oğlunun doğum gününü kutlamak için izin istemişti. Ancak zam yapılmadığı yıllar onu greve gitmeye kararlı hale getirmişti.

Öğretmenleri övme eğiliminde olan bir sektörde genellikle kendini görünmez hissettiğini söyledi.

“Diğer herkes zam alıyor, peki ya biz?” dedi.


Örgütlü emeğe desteğin yüksek olduğu bir dönemde, öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının grevleri giderek yaygınlaştı. Buna özel sektördeki yüksek enflasyon oranları ve rekabetçi ücretler de eklenince, kamu çalışanları köklü bir değişim ihtiyacı hissetti.


LA okulları grevi hakkında bilmeniz gerekenler

Harita 1 / 4


Kaliforniya’da bir grev. On binlerce Los Angeles okul çalışanı, 21 Mart’ta yüzlerce kampüsü kapatmaya zorlayan ve ülkenin en büyük ikinci okul bölgesindeki 422.000 öğrenci için dersleri iptal eden üç günlük bir grev başlattı. İşte bilmeniz gerekenler:


kim grevde Anlaşmazlık, otobüs şoförleri ve kafeterya çalışanları da dahil olmak üzere çeşitli öğretmenlik dışı mesleklerdeki insanları temsil eden Uluslararası Hizmet Çalışanları Birliği’nin Yerel 99’unu ilgilendiriyor. Öğretmenleri ve diğer bazı bölge çalışanlarını temsil eden United Teachers Los Angeles, üyelerinin dayanışma içinde grev sırasını geçmeyeceğini söyledi.


Grev neden sadece üç gün sürüyor? Yerel 99, ücretler ve çalışma koşulları konusunda genel bir grev çağrısı yapmak yerine, özellikle okul bölgesinin haksız pazarlık taktiklerini protesto etmek için sınırlı bir grev çağrısı yaptığını söyledi. Yasaya göre sendika, bu tür grevlerin ayrılan işçiler için korumalar içerdiğini ancak belirli bir süre sınırı olması ve süresiz olmaması gerektiğini söylüyor.


İşçiler ne arıyor? Sendika genel olarak yüzde 30’luk bir artış, en düşük ücretli işçiler için saatte 2 dolarlık ek bir artış ve diğer ücret artışları istiyor. 21 Mart’ta açıklanan bir bölge karşı önerisi, yinelenen yüzde 23’lük bir artış ve yüzde 3’lük bir gişe ikramiyesini içeriyordu.


Bir ilkokulda özel eğitim öğretmeni olan Maura Contreras, “Kimse çocukların okulu bırakmasını istemez” diyor. “Ama bu adımı şimdi atmalıyız.”

45 yaşındaki Contreras, çalışanlarından bazılarının iki yakayı bir araya getirmek için birden fazla işte çalıştığını söyledi. Kendi maaşının iki yatak odalı dairesini zar zor karşıladığını söyledi. 2.800 dolarlık kirayı her ikisi de bahçıvan olan kocası ve babasıyla paylaşıyor.

“Ücretlerde değişiklik olmalı” dedi. “İlçe tarafından görülmüyoruz.”

Bölge müfettişi Alberto M. Carvalho, bir grevin kendilerine ait olmayan bir anlaşmazlığa karışan öğrenciler ve aileler üzerinde yaratacağı sonuçlardan alenen yakınarak günler geçirmişti. Covid-19 okullarının kapanması sırasında kaybedilen derslere dikkat çekerek, öğrencilerin “okula gitmemeyi göze alamayacaklarını” söyleyerek sendika üyelerine çağrıda bulundu.

Müzakereler Salı günü durma noktasına geldi ve derslerin Cuma günü devam etmesi nedeniyle Los Angeles’taki durum, haftalarca sürebilecek grevlerin getirdiği aciliyete sahip görünmüyor.


Bunun yerine, ebeveynler ve yerel liderler üç günü nasıl karıştıracaklarını bulmaya odaklandılar. Bölge, öğrencilerin bir günlüğüne bırakılabileceği okul sonrası merkezlerin yanı sıra ailelerin üç günlük öğrenciler için kahvaltı ve öğle yemeği alabilecekleri yerler kurarak acil durum planları oluşturmak için mücadele etti.


40 yaşındaki Mariam Sultani, Doğu Yakası’ndaki bir bakkal dağıtım merkezinde iki kızı için paket servis kolileri almak üzere kuyruğa giren ebeveynlerin arasındaydı. Yarım galonluk iki kap yağsız süt, mısır gevreği, portakal, kurabiye torbaları, humus kapları, küçük torba havuçlar ve diğer atıştırmalıklar verildi.

“Bedava yemek yardımcı olur. Çocuklar okuldayken almamız gereken bir şey daha eksildi” dedi.

Bayan Sultani grevcileri desteklediğini söyledi.

“Diyelim ki çocuklu bir aileniz var, bu bütün bir aileyi beslemeye yetmiyor. İşleri için biraz daha paraya ihtiyaçları var” dedi.


Salı öğleden sonra binlerce işçi şehir merkezine yakın bölge müdürlüğünün önünde toplandı. Güneş bulutların arasından sıyrılırken, neşe içinde gruplar halinde toplandılar.

Bunlar arasında yirmi yılı aşkın süredir bölgede çalışan özel eğitim öğretmeni 52 yaşındaki Hugo Montelongo da vardı.

“Pandemi boyunca çalıştık ve sözde kahramandık” dedi. Çoğu zaman, çalışanların maaş çekinden maaş çekine kadar yaşadığını söyledi.

Miami-Dade County Devlet Okulları’nda müdür olarak görev yaptıktan sonra Şubat 2022’de Los Angeles Müfettişi olan Bay Carvalho için grev, karşılaştığı ilk büyük zorluklardan biri.

Carvalho, öğrencilerin ve ailelerin yüzde 75’inin federal yoksulluk sınırında veya altında yaşadığı Los Angeles Birleşik Okul Bölgesi’nde, okulların kapanmasının, pandemi okullarının kapanması sırasında oluşan öğrenme açıklarını kapatmaya çalışan öğrenciler için zararlı olduğunu söyledi. görüşme.


“Onlar istikrara, rutine, güvenliğe, korunmaya ve aynı zamanda iyi bir eğitime ek olarak beslenmeye de bağlılar” dedi.

Sendikanın genel müdürü Max Arias, müfettişe ve onun 440.000 dolarlık maaşına saldırdı.

Arias, “Okulların kapanması veya potansiyel öğrenme kaybı için üyelerimizi suçlayacak ahlaki otoriteye sahip olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Son sözleşmesinin 2020’de, pandeminin ilk günlerinde, personelinin okullar kapalıyken bile öğle yemeği toplama noktalarında öğrencileri beslediği sırada sona erdiğini kaydetti.

Sendika, genel olarak yüzde 30’luk bir artış çağrısında kararlılığını sürdürüyor; en düşük ücretli çalışanlar için saatte 2 dolarlık ek artış; ve diğer ücret artışları. Yerel 99, çalışanlarının yılda ortalama 25.000 dolar kazandığını söyledi. Bölge, sayının yarı zamanlı ve tam zamanlı çalışanları içerdiğini bildiriyor.

Bay Carvalho tarafından Pazartesi günü düzenlenen bir basın toplantısında açıklanan bölgeden bir karşı teklif, tekrar eden yüzde 23’lük bir artış ve yüzde 3’lük bir nakit ikramiyeyi içeriyordu.


İlçe Pazartesi günü gizli bir arabuluculuğun ne olacağını kamuoyuna açıkladığında, sendika açıkladı saldırmaya hazırdı.

Sendika, ücretleri yasal olarak protesto etmeden önce gerekli tüm pazarlık adımlarını tüketmelidir. Bu grev teknik olarak okul bölgesinin adil olmayan müzakere taktiklerine karşı bir protestodur ve bu tür aksamalar kanunla sınırlandırılmalıdır.

Ancak Los Angeles Unified, sendikanın ekonomik meselelere odaklandığına inanıyor ve başarısız bir şekilde devlete planlanan grevi engelleme çağrısında bulundu.

2019’da, yaklaşık 35.000 Los Angeles Birleşik öğretmenini temsil eden sendika altı günlük bir grev düzenledi. O zamanlar Yerel 99, okulların öğrencilere açık kalmasına izin vermek için devam eden sempati grevleri düzenliyordu, ancak bunlar daha çok bırakma noktaları gibi işlev görüyor ve hiçbir ders yapılmıyordu.


Şu anda sözleşme görüşmelerini de sürdüren öğretmenler sendikası, müfettişlerle dayanışma içinde Salı günü okuldan ayrıldı. Her iki sendika da, öğrencilere ekstra destek sağlamayı amaçlayan ancak planlanmış okul tatillerini sınırlandırmayı amaçlayan hızlandırma günleri konusunda bölgeyle mücadele ediyor.


Eastside’daki Hollenbeck Ortaokulunda gönüllü ebeveyn asistanı olan Griselda Perez için grev bir öğrenme anı.

Bayan Perez, 9 ve 11 yaşındaki oğullarına “Kaynak yoksa ve sesiniz duyulmuyorsa grev yapmalısınız” dedi. “Anlamak ve değişiklik yapmak için zor şeylerden geçmeliyiz.”

51 yaşındaki Bayan Perez, kafeterya personeli, kapıcılar, öğretim görevlileri ve diğer destek personeli ile tanıştı. Ne kadar az maaş aldıkları karşısında dehşete düştü.

Bayan Perez, “İkinci sınıf vatandaş olarak görülüyorlar” diye ekledi. “Okullarımızla ilgileniyorlar ve çocuklarımızla ilgileniyorlar. Çalışmalarınız daha çok takdir edilmeli.”

Raporlamaya Joanna Hong ve Gautham Nasch Los Angeles’ta.