Kredi dövize gitmesin diye ince eliyoruz

Ethereum

New member
Son devirde kredi musluklarını kıstıkları sebebi öne sürülerek bankalar tenkit bombardımanına tutuluyor. O denli ki Merkez Bankası ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) aldığı kararlara reaksiyon göstermek gayesiyle bankacılık dalının bilerek kredi vermediği bile dillendirildi. İş insanlarının her platforma durumu eleştirmesinden bunalan bankacılık bölümü kredilerde niye seçici davrandıklarını deklare etti. 12. Memleketler arası Resort Turizm Kongresi kapsamında gazetecilerle bir ortaya gelen DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, “Bireysel kredilerde zahmet yok. Lakin ticari kredilerde faturayı getiren krediyi alır. Geçmişte parayı alıp dövize yatıranlar ve piyasayı speküle edenler olduğu için bankalar bugünlerde kredi vermekte temkinli davranıyor. Geçmişte alınan kredilerde döviz piyasasının speküle edildiğini gördük. Krediler hiç muhtaçlığı olmayanların cebine girdi. Bu yüzden kredi verirken ince eleyip sık dokuyoruz” diye konuştu.

YÜZDE 5 BÜYÜRÜZ

Son periyotta uygulanan siyasetlerin iktisada tesirlerine ait değerlendirmelerinin sorulması üzerine Ateş, “Ben Hakan Ateş olarak, siyasetin iki gayesi olduğunu düşünüyorum; büyüme ve istihdam. Bilhassa seçime hakikat gidilen bir devirde istihdamın azalmaması, büyümenin de sürdürülebilmesi kıymet arz ediyor. Türkiye, geçen yıl yüzde 11 ile dünyada en çok büyüyen ülkelerdendi. Bu yıl da büyümede yüzde 5,5 sürpriz değil ki bu sayıyla dünyada bir daha ön sıralarda olacağımızı şimdiden söyleyebiliriz” dedi.

Hakan Ateş


REZERV KONUSU ÇÖZÜLDÜ

Hakan Ateş, cari açığın ulusal gelire oranının yüzde 5’ler civarında olduğunu belirterek, şöyleki devam etti: “Bu finanse edilebilir. aslına bakarsanız bunun finanse edilememesi hali geçmişte yaşanan krizlerdir. Bizim makrolarımız bu biçimde bir durumu göstermiyor. Rezerv konusuna gelince, alınan makroihtiyati önlemlerle büyük ölçüde çözülmüş durumda. Merkez Bankamız diyor ki; ‘Getir dövizlerini benle swapla.’ Biz de dövizlerimizi Merkez Bankamıza depo veriyoruz. Bir de munzam karşılıklar çok yükseldi. Bugün döviz tevdiat hesaplarının munzam karşılığı yüzde 25. Bu da siz bana 100 dolar mevduat getirdiğinizde bunun 25 dolarını benim Merkez Bankası’na götürdüğüm manasına geliyor. Yabancı ülkelerle de swap mutabakatları yapılıyor. Bunlar da bir rezerv oluşturuyor.”

Turizmde batık kredi yok

Hakan Ateş, turizm bölümünün, Türkiye iktisadında istihdama yüzde 14’lük katkısı ve cari açığın kapatılması açısından kritik olduğunu kaydetti. Turizm dalına verilen toplam kredilerin 2020’de 21 milyar dolar düzeylere ulaştığını, bunun halihazırda 13 milyar dolara kadar düştüğünü belirten Ateş, “Türkiye’de 100 milyon turist artık hayal değil. O yüzden önden önlemi alıp kapasiteyi artırmak için yatırım yapmak gerekli. bu biçimdesine altın yumurtlayan bir dalda yatırımların 20 milyar dolar düzeylerine çıkması lazım. Gerçek, son senelerda turizmde birtakım sorunlar yaşandı lakin bankacılık bölümü olarak yapılandırmalar yaptık, ek krediler verdik. Gördük ki bu kesimde para batmıyor. Turizm dalı bankacılık açısından hayli hakikat bir kesimdir. Bizim bu kesimde batık kredimiz neredeyse hiç yok” biçiminde konuştu.