Kongre üyesi, antisemitizm nedeniyle seçkin üniversitelerin peşine düşüyor

senbilirsin

New member
Kuzey Carolina'dan Cumhuriyetçi kongre üyesi Virginia Foxx, son birkaç ayını elit okulların hayatını zorlaştırmakla geçirdi.

Temsilciler Meclisi Eğitim Komitesi başkanı olarak, Aralık ayında Pensilvanya Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi başkanlarının istifasına yol açan gergin bir duruşmaya başkanlık etti. Antisemitizm iddialarını ele almaları nedeniyle yarım düzine kurum hakkında soruşturma başlattı. Dahili belgeleri mahkemeye çağırdı ve Yahudi öğrencileri ifade vermeye çağırdı.

Çarşamba günü bu kez Columbia Üniversitesi yetkilileriyle birlikte başka bir duruşmaya başkanlık edecek.

Dayak, Cumhuriyetçilerin elit eğitim kurumlarında çifte standart olarak gördükleri uygulamalara karşı yürüttükleri kampanyanın bir parçası; bu uygulamalara göre belirli grupları diğerlerine tercih ediyor ve hakkaniyeti meritokrasiye tercih ediyor. Diğerleri bunu partizan saldırısı olarak görüyor.

80 yaşındaki Temsilci Foxx, “elit” teriminden hoşlanmıyor ve bu okulların bu unvanı hak edip etmediğini sorguluyor.

Geçtiğimiz günlerde Blue Ridge Dağları'ndaki küçük işçi sınıfı kasabalarının arasından geçen kendi bölgesinde seyahat ederken, “Ben onlara ülkenin en pahalı üniversiteleri diyorum” dedi.

Muhafazakar görüşleri ve açık sözlü yapısıyla tanınır. Ancak şu anki çalışmasının kişisel deneyimlere dayandığını söyledi. Görev süresi boyunca, seyrek nüfuslu bir kırsal bölgede, suyu ve elektriği olmayan bir evde nasıl büyüdüğünü, hayat hikayesini defalarca anlattı. O ve erkek kardeşi Butch bir kaynaktan içme suyu taşıyorlardı. Ek bina yoktu, bu yüzden “ormana gittik” diye hatırlıyor.

Ortaokula, eyalet kolejine ve yüksek lisans okuluna devam etti, sonunda Kuzey Carolina Üniversitesi'nden doktora derecesi aldı, siyaset ve eğitim alanında kariyerine devam etti ve bir devlet kolejinin başkanı oldu.

Ancak İsrail-Hamas savaşı nedeniyle kampüsteki sert protestolarla nasıl başa çıkacağını belirleyen şeyin dini inançları ve yabancıyla özdeşleşmesi olduğunu söyledi.

“Buradaki insanlar Yahudilerin Tanrı'nın seçilmiş halkı olduğuna inanıyor ve ben de Baptist kilisesinde bu inançla büyüdüm” dedi.

Geçtiğimiz sonbaharda önde gelen üniversitelerde antisemitizmin arttığına dair raporları okuduktan sonra, seçmenlerinin çoğunun katılmayı hayal bile edemeyeceği bu kurumları araştırmaya karar verdiğini söyledi.

“Ne olduğu anlaşılamadı” dedi. “Öğrencilerin güvenliği güvensizdi ve yönetim onlara yardım etmek için hiçbir şey yapmadı.”

“Komite başkanı olarak,” dedi, “bunu nasıl görmezden gelebilirim?”

Diğerleri ise pek de gizli olmayan bir gündem görüyor.

Bir ticaret birliği olan Amerikan Eğitim Konseyi'nin hükümet ilişkileri direktörü Jon Fansmith, “Her iki taraf da yüksek öğrenimi bir kültür savaşında vekil olarak kullanıyor” dedi. “Ve bunun Eğitim ve Çalışma Komitesindeki bu Kongreye daha önce hiç görmediğimiz ölçüde yansıdığını gördük. Gündemi belirliyor.”

Temsilci Foxx, mor eyalette tamamen Cumhuriyetçi bir bölgeyi temsil ediyor ve görüşleri de bunu yansıtıyor.

Kürtaj haklarına ve trans kadınların üniversite sporlarında kadın takımlarında yarışmasına karşı çıkıyor.

Ağır öğrenci kredisi borcuyla mezun olan öğrencilere karşı “düşük toleransı” olduğunu söyledi.

2009'da nefret suçları yasasına karşı çıktı ve Wyoming Üniversitesi öğrencisi Matthew Shepard'ın on yıl önce eşcinsel olduğu için öldürülmesinin “aldatmaca” olduğunu söyledi. Bir tepkinin ardından annesinden özür diledi.

Katrina Kasırgası'nın ardından New Orleans'a yapılan federal yardıma karşı oy kullandı ve bir keresinde teröristlerden çok Obamacare'den korkulacak şeyler olduğunu söylemişti.

Bir basın toplantısında bir muhabir Cumhuriyetçilerin 2020 seçimlerini iptal etme çabaları hakkında soru sorduğunda kongre üyesi ona “susmasını” söyledi.

İki şeritli dolambaçlı dağ yollarında yaptığı bir ilçe turunda, daha yumuşak bir yön göstermeye hevesli görünüyordu ve en sevdiği kuzeni Helen Pritchard'ı da yanında getirdi.

Dr. Foxx, ebeveynleri dokuzuncu sınıfı geçemeyen dört çocuktan ilki olarak New York'ta doğdu. İnşaat işçisi olan babası Nunzio Palmieri, New York'taki İtalyan göçmenlerin oğluydu. Annesi Dollie Garrison bir madencinin kızıydı.

1950 yılında, kendisi 6 yaşındayken Kuzey Carolina'nın batısına taşındılar ve Bayan Pritchard'ın ailesiyle ortak bir evde yaşadılar.

Oraya ulaşmak için “nehri geçmeniz ve ardından iki sığır kapısını açmanız gerekiyordu” diyor Dr. Foxx. “Hayır, yedi” diye düzeltti Bayan Pritchard.

O sırada sürücü, arabanın önünü kapatan havlayan bir köpekten kaçınmak için direksiyonu kırdı. “Devam edin,” diye ısrar etti Dr. Foxx. “Bir köpekten korkamazsınız. Bu köpeğin senden uzak duracak kadar aklı var.”

Lisedeyken bir öğretmeni ona okuması için 100 klasik kitaptan oluşan bir liste verdi ve ona üniversiteye gitmesini ve diplomalı bir adamla evlenmesini tavsiye etti.

O dinledi. 20 yaşında Tom Foxx ile evlendi ve bir kızı oldu. Chapel Hill'deki Kuzey Carolina Üniversitesi'nden İngilizce alanında lisans diplomasını alması ve tüm zaman boyunca çalışarak yedi zorlu yılını aldı.

Daha sonra Chapel Hill'den sosyoloji alanında yüksek lisans derecesi ve Greensboro'daki Kuzey Carolina Üniversitesi'nden eğitim alanında doktora derecesi aldı.

Kardeşi ise farklı bir yol izleyerek marangoz oldu. Onun aracılığıyla, kendi deyimiyle “eğitimsiz” insanlara yardım etmeyi görevi olarak görüyor.

“Bu ülkede kardeşimin söylediği şeyin aynısını söyleyen milyonlarca insan var: 'İkinci sınıf vatandaş olmak istemiyorum'” dedi.

Ayrıca çalışanlarının “eğitim” yerine “T kelimesini” – “eğitim” – kullanmasını da yasaklıyor.

“Köpekleri eğitiyorsunuz ve insanları eğitiyorsunuz” dedi. “Elektrikçi, tesisatçı, beceriler umurumda değil, düşünebilen birine ihtiyacın var.”

Siyasi kariyeri 1970'lerin ortasında bir arkadaşının okul yönetimine aday olması için ona meydan okumasıyla başladı.

Nitelikli olmadığını söyleyince, “Yani sen o hindiler kadar nitelikli değil misin?” diye yanıt verdi.

Şimdi, “Birçok kadın gibi ben de yeteneklerimden şüphe ediyordum” diyor.

Eşinin teşvikiyle 1976'da kazandı ve 12 yıl yönetim kurulunda kaldı.

Appalachian Eyaleti'nde dekan yardımcısı olarak, kocasının izni olmadan kendisine kredi vermeyi reddeden bir lastik satıcısına öfkelenerek Eşit Haklar Değişikliğini savundu.

“Kendi kendime düşündüm, bu yanlış” diyor şimdi. “İnsanların neden ERA'ya şüpheyle yaklaştığını anlayabiliyorum ama o zamanlar ben de bir destekçiydim.”

1980'lerin ortalarında, Appalachian Eyaleti'nin nispeten liberal ileri karakolundan izinli olarak Cumhuriyetçi bir vali için çalışıyordu. Mayland Community College'ın başkanlığını kazandı.

Kamu kolejlerinin daha düşük statülü kurumlar olduğunu öne süren her şeye karşı duyarlıdır. “Özellikle kamu kolejleri T kelimesini çok kullanıyor” dedi.

Stetson Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yüksek Öğrenim Hukuku ve Politikasında Mükemmeliyet Merkezi direktörü Peter Lake, “Bu kurumlara olan bağlılıkları gerçek” dedi.

“Toplum üniversitesi dünyası bazen üçüncü masada oturan ikinci kuzenlermişiz gibi hissetti” dedi.

Ancak Mayland'deki yedi yıllık görev süresi, okulu, mali baskıyı mazeret olarak kullanarak Demokrat yöneticileri ve öğretim üyelerini tasfiye etmekle suçlayan bir dava nedeniyle sekteye uğradı. Artık siyasi eğilimlerini umursamadığını ve neredeyse herkesin Cumhuriyetçi olduğunu varsaydığını söylüyor. Kendisi ve mütevelli heyeti için bir jüri kuruldu.

Davacıların avukatı John West Gresham bir röportajda fakültenin “iyi insanlar” olduğunu söyledi.

Kendisi o kadar partizandı ki anti-Semitizm konusundaki endişelerinin daha politik olduğuna inandığını söyledi. “Bu liberal üniversitelere kötü yansıyor, değil mi? dedi.

Siyasi anlayışı onu 2005'te Kongre'ye girmeden önce eyalet yasama meclisinde görev yapmaya yöneltti. Ve son kampanyası onu yerel haberlerden ulusal haberlere taşıdı.

5 Aralık'taki duruşmanın bu kadar etki yaratmasını beklemediğini söyledi. Harvard, MIT ve Penn'in başkanlarına varsayımsal olarak Yahudilere soykırım çağrısı yapan öğrencileri cezalandırıp cezalandırmayacakları soruldu. Bunun bağlama bağlı olacağını rezil bir şekilde yanıtladılar.

Harvard mezunu Claudine Gay ve Penn mezunu Elizabeth Magill, başka nedenlerle geniş çapta eleştirildi ve savunmasız kaldı.

Komite Çarşamba günü Columbia Üniversitesi Rektörü Nemat (Minouche) Shafik ile bir duruşma planladı.

“Kimse kaçamaz” dedi Dr. Foxx.

İlçedeki son durağınız, Dede Dağı'nın muhteşem manzarasına sahip tepedeki evinizdir. Çay ve Pepperidge Çiftliği kurabiyelerinde Yahudi karşıtlığını ifşa etme konusundaki kararlılığını açıkladı. Her türlü ayrımcılığın yanlış olduğunu söyledi. Ve Eski Ahit'ini biliyor ve Yaratılış 12:3'ü başka sözcüklerle ifade ediyor.

“İncil'de papazların Yahudi halkını kutsarsanız kutsanacağınızı söyleyen ayetler var” dedi. “Yahudi halkını lanetlerseniz, siz de lanetlenirsiniz.”

Seçmenlerinin çoğunun aynı şekilde hissettiğini söyledi. “Topluluğu temsil ettiğime inanıyorum”

Kirsten Noyes, Sheelagh McNeill Ve Jack Begg araştırmaya katkıda bulunmuştur.