KOBİ’lere dayanak muştusu

Ethereum

New member
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafınca Ticaret Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nın ikinci gününde konuştu. KOBİ’lere takviye paketi muştusu veren Varank, “Küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin yakından takip ettiği KOBİGEL ismiyle bilinen bizim Bakanlığımızın, KOSGEB’in bir takviye programı var. KOBİ Gelişim Takviye Programımızda bugün prestijiyle İmalat Endüstrinde Dijitalleşme davetini bir daha açıyoruz. bu biçimdece yerli dijital teknolojiler geliştirilebilmesi maksadıyla işletme başına 2 milyon liraya kadar takviye vereceğiz. Alışılmış yerli olarak geliştirilen bu teknolojileri kullanan KOBİ’lerimize de biz takviye vereceğiz” dedi. Varank, tüm KOBİ’leri KOSGEB’in web sitesinden bu dayanak programına başvurmaya davet etti.

KÜRESEL İNOVASYON LİGİNDE 37 SIRA ATLADIK

Varank, inovasyona istikamet veren uzmanların savunma endüstrisinden yapay zekaya kadar biroldukca alanda geleceğe dair vizyonları ve yeni trendleri ortaya koyduğunu lisana getirdi. Varank, Türkiye’nin global inovasyon liginde üst sıralara gerçek kararlı bir biçimde ilerlediğini, 2020’de 51. sırada olan ülkenin geçen sene 41. sıraya yükseldiğini, 2022’de ise 37. basamağa çıktığını, son 10 yılda 37 sıra birden atladıklarını söylemiş oldu.

YENİLİKLERE SEYİRCİ KALMIYORUZ

Geçmişte yeniliklere seyirci kaldıkları vakit içinder olduğunu lisana getiren Varank, “Ancak artık inovasyon altyapısı, girişimcilik ekosistemi ve nitelikli insan kaynağıyla apayrı bir Türkiye var. Son 20 yılda Türkiye’de AR-GE harcamalarının GSYH içerisindeki hissesini binde 5’ten yüzde 1,13’e çıkarmayı başardık. Bu da eserlerimizin epeyce daha katma bedelli hale gelmesini sağlıyor” dedi.

TEKNOPARK SAYISINI 2’DEN 97’YE ÇIKARDIK

Bu muvaffakiyet öyküsünü nasıl yazdıklarına ve inovasyonda bu kadar nasıl öne çıktıklarına ait şu değerlendirmelerde bulunan Varank, şu ayrıntıları paylaştı: “İktidara gelir gelmez ülkemizin teknoloji altyapısına yatırım yaparak, teknopark sayısını 2’den 97’ye taşıyarak, firmalarımız tarafınca kurulan 1.567 Ar-Ge ve tasarım merkezinin önünü açarak ve onlara dayanak olarak, finansal teknolojiler, biyoteknoloji ve mobilite üzere tematik alanlarda özgün projelerin geliştirildiği teknoloji merkezlerinin sayısını 17’ye çıkararak.”