KKM’nin maliyeti sıfırlandı

Ethereum

New member
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2022 yılında kuvvetli global finansal şartlara karşın Kur Muhafazalı Mevduat ve Katılma Hesaplarının (KKM) finansal istikrarın korunmasında son derece aktif bir rol oynadığını söylemiş oldu. Nebati, TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmelerinde konuştu. KKM’nin maliyetinin giderek azaldığına dikkat çeken Nebati, “Ocak-Ekim devrinde KKM’ye bütçeden 91,6 milyar TL harcama yapılırken, kurdaki istikrar ile Kasım ve Aralık’ta şu ana kadar bütçeden rastgele bir transfer yapılmamıştır” dedi.

İSTİKRARI KKM İLE SAĞLADIK

KKM ile döviz kurlarında oynaklığı azaltarak TL’ye olan inancı artırdığını söyleyen Nebati, döviz tevdiat hesaplarının toplam mevduat ortasındaki hissesinin yüzde 70,9’dan yüzde 50’ye gerilediğini söylemiş oldu. Yapılan tüm tenkitlere karşın KKM’nin finansal sisteme ve iktisada büyük yararlar sağladığını aktaran Nebati, “Altını çizmek isterim ki bir uygulamayı değerlendirirken, onun yalnızca maliyetine odaklanırken, katkılarını göz arkası etmek, mutlaka objektif bir kıymetlendirme değildir” dedi. KKM’nin maliyeti giderek azaldığına dikkat çeken Nebati, “Ocak-Ekim devrinde KKM’ye bütçeden 91,6 milyar TL harcama yapılırken, kurdaki istikrar ile Kasım ve Aralık’ta şu ana kadar bütçeden rastgele bir transfer yapılmamıştır. Önümüzdeki devirde Türkiye Yüzyılı’na yakışır biçimde ülkemizi sanayi, ticaret ve finans merkezlerinden biri hâline getireceğiz” sözlerini kullandı.

Bu yıl cürüm gelirlerinin aklanmasının önlenmesi kapsamında, 20 bini aşkın kişi hakkında araştırma yapıldığını aktaran Nebati, terörizmin finansmanı kapsamında 66 gerçek kişi ve 14 kuruluşun malvarlıklarının dondurulduğunu söylemiş oldu.