Kıdem kredisine garanti: Patron sıkı sıkıya denetlenecek

Ethereum

New member
Beklenen EYT düzenlemesinde yeni teknik ayrıntılar ortaya çıkıyor. Patrona, emekli olacak EYT’liler için kıdem tazminatı kredisi verilmesi de gündemde. Edinilen bilgilere göre, bu kredinin EYT’lilerin kıdemi haricinde kullanılmasını engellemek için formül çalışılıyor. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren EYT düzenlemesinde patronların kıdem tazminatı meselesini aşmak için hükümet yeni tahliller peşinde.

İŞVERENE DESTEK

EYT düzenlemesinde patronlar çalışanların peş peşe emekliliği niçiniyle ortaya çıkabilecek toplu kıdem tazminatı konusunda kaygılı. Buna ait telaşlar de patron örgütlerince Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’na geçtiğimiz haftalarda iletildi. Kıdem tazminatlarının patronları ekonomik olarak dar boğaza sokmaması için bu çerçevede kredi dayanağı sağlanması gündeme geldi. Kredi uygulamasının istismar edilmemesi için de tahsis basamağında yalnızca kıdem tazminatı ödemesi için kullanılması kaidesi üzerinde duruluyor. Birinci etapta kamu bankaları üzerinden düşünülen uygulamanın ileride özel bankalara da örnek olabileceği belirtiliyor. EYT’liler için patrona verilecek kıdem tazminatı kredisinin nasıl ve ne maksatla kullanıldığı sıkı sıkıya denetlenecek. Bu sayede, kredinin farklı yerlerde kullanılması önlenirken, çalışanların akıllarında soru işaretinin kalmaması amaçlanıyor.

BAKAN ALIM ARALIK SONUNU İŞARET ETTİ

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, 1 milyon 800 bin EYT’li (emeklilikte yaşa takılan) olduğunu belirterek bununla ilgili düzenlemeyi aralık sonuna kadar Meclis’e götürmeyi umduklarını söylemiş oldu. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi daha sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Alım, EYT çalışmasını aralık ayının sonuna kadar bitirip, Meclis’e götüreceklerini söylemiş oldu.

Vedat Bilgin


SAYI 1 MİLYON 800 BİN ŞAHSA ÇIKTI

EYT konusunda çalışmalarının çabucak hemen tamamlanmadığını belirten Alım, EYT ile ilgili sayıların her ay değiştiğini bildirdi. Alım, “Haziran sayıları 1,5 milyon demiştik. Artık 1 milyon 800 yüz bin civarı oldu. Bu sayılar da dahil bilinen bilgileri değerlendirip hesabımızı ona göre yapmamız lazım” dedi. Alım şu biçimde devam etti: “Farklı iş yerlerinde çalışmış hizmet birleştirilmesi yapılmış ya da yapılmamış olanlar var. EYT gündeme gelince bize müracaat edenler var. Daha evvel kayıtlarımızda dijital ortamda yer almayanlar belgeleriyle geliyor inceleyip hizmet birleştirilmesi yapılıyor. Bu teknik bir çalışma. Aralık ayının sonuna kadar çalışmayı bitirip Meclis’e gdolayırüz diye umuyorum zira fazlaca süratli çalışıyoruz.”