Kart sahiplerine 31 Aralık uyarısı: Milyonlarca lira silinebilir

Ethereum

New member
Akaryakıttan besine, giysiden kozmetiğe neredeyse her alanda kullanılan alışveriş kartlarında biriken milyonlarca liralık puanlar 31 Aralık tarihi prestijiyle siliniyor.

Alışveriş esnasında tüketicilere indirim ve farklı avantajlar sunan alışveriş kartları için markalar müşterilerine şimdiden bilgi iletileri atmaya başladı.

KULLANILMAYAN PUANLAR KURUMLARA KALIYOR

Bu kartlarda kredi kartlarında olduğu üzere alışveriş yaptıkça para yerine geçen puanlar birikiyor. Her firma muhakkak ölçülerde puanlar yüklüyor. Bu puanlar biriktikçe para olarak kullanılıyor. Tüketiciler biriken puan kadar alışverişi tahminen de fiyatsız yapacak ya da biriken puan kadar indirim alabiliyor. Ancak puanlar kullanılmadığı takdirde 1 Ocak 2023’ten itibaren toplanan ve karşılığı para olan bu puanlar bankaya ya da kartı veren markaya kalıyor.

BANKALAR İÇİN MÜDDET DEĞİŞİYOR


Kredi kartı ve banka kartlarında ise durum biraz daha farklı. Her bankanın para puanları için son tarih sonu farklı. Bankalar 6 ila 24 ay içinde değişen müddetlerde tüketiciye hudut koyabiliyor. Bu kapsamda tüketicilerin bankalardan bilgi alması gerekiyor. Bankaların taşınabilir uygulamalarından da müddet denetimi yapılabiliyor.