Karlı günlerde ayakkabı tercihi değerli

pandomim

New member
CEYHAN, ADANA (İHA) – Malatya‘da “ayakkabı profesörü” olarak tanınan 38 yaşındaki ayakkabı tamircisi Mehmet Ceyhan, altı tırtıklı ayakkabıların tutucu özellikleri yardımıyla kaymaya sağlam olduğunu tabir etti.

Kış kaidelerinin tesiriyle ortaya çıkan ağır kar yağışı ve buzlanma, bilhassa büyükşehirlerde yayalar için olumsuz şartları da birlikteinde getiriyor. Kaymaya bağlı düşmeler kararı el bileği, kalça, omuz etrafı ve ayak bileği kırıkları ortaya çıkabiliyor.

Malatya’da, babasından öğrendiği ayakkabı tamirciliğine çeyrek asırdır devam eden ve dört metrekarelik dükkanda işini sürdüren Ceyhan, vatandaşlara karda hangi çeşit ayakkabı giyileceği konusunda tavsiyelerde bulundu. Ceyhan, “Kar yağması daha sonrasında don ve bilinmeyen buzlanma niçiniyle yere düşerek yaralanıp hastanede yatanlar var. Ortopedi servisinde yatanların eli yahut ayağı kırılmış durumda. Vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Kar yahut zımnî buzlanmadan dolayı yürürken elini cebine koymasınlar. Düşme anında eli cebinde olduğu için istikrarını kaybediyor ve düşme anında eli yahut kolu kırılıyor. Yürürken eli cebinde şayet olmazsa düşme anında kendini koruyabilir. İnsanlarımızın kar ve kapalı buzlanmaya karşı dikkatli yürümesi gerekiyor. Elimizi cebimize koyuyoruz ve yahut telefonla konuşuyoruz niyet bir yerimizi kırıyoruz. Adımlarımız sağlam ve takviyeli attığımız sürece ve ayakkabı tabanı tırtıklı olduğu sürece ayağımız kaymaz” dedi.

Ceyhan, vatandaşlara tabanı ve üstü deri ayakkabı tavsiyesinde bulunarak, “Ayakkabı alırken lütfen naylon ayakkabı almasınlar. Deri ayakkabı alsınlar” formunda konuştu.

“Gizli buzlanma niçiniyle yürümekte zorlanıyoruz”

Buzda yürümede zorluk çeken bir vatandaş ise kar ve buzda yürürken dikkatli olmaya çalıştığını belirterek, “Malatya’da kar yağması niçiniyle yolda ve kaldırımda yürüme meşakkat olabilir. Cadde ve sokaklarda yürümek güç oluyor. Karda yürürken birkaç kere düştüm. sonrasındasında kalktım” diye konuştu. – MALATYA

İhlas Haber Ajansı – Son Dakika Haberleri

Mehmet Ceyhan, Malatya, Ceyhan, kar, Mahallî, Haber