Kaostan bıkan Miami Beach, bahar tatilini sonsuza kadar evcilleştirmek istiyor

senbilirsin

New member
MIAMI BEACH — Bir Mart hafta sonu boyunca Ocean Drive’da meydana gelen iki ölümcül silahlı saldırının ardından Miami Beach liderleri, bahar tatilinde gürültülü kalabalıklarla başa çıkmak için en son taktiklerini uyguladılar: olağanüstü hal, gece yarısı sokağa çıkma yasağı ve sınırlı içki satışı.

Ardından, yeni ve sert bir hareketle, şehir komisyon üyeleri 2024’teki sokağa çıkma yasağının tam bir yıl öncesinden duyurdular ve Miami Beach’in güneşle yıkanan sokaklarında bahar tatilinin sona erdiğini ilan ettiler.

Bir dizi 2024 önlemine sponsor olan belediye komiseri Alex J. Fernandez, oylamadan önce “Miami Beach bahar tatilinde kapıyı sonsuza kadar kapatıyor” dedi.

Yerel işletmeler için yılın en yoğun zamanı olan Mart ve Nisan mevsiminde alınan karar, polisi ve diğer şehir kamu hizmetlerini ve bu Paradan bunalmış olan ziyaretçi kalabalığının potansiyel kaybı konusunda hem rahatlama hem de dehşete yol açtı. bu ziyaretçiler otel odaları, gece kulübü ücretleri ve alkollü kokteyller için harcarlar.


Miami Beach, turistlerini hem seviyor hem de nefret ediyor; şehir 1980’lerde bir kokain kovboy ininden 1990’larda yüksek moda bir rivieraya dönüştüğü ve bugün olduğu yere geldiği için yetkilileri uzun süredir rahatsız eden çelişkili bir duygu: zenginler için ışıltılı bir kentsel oyun alanı ev yapan aileler, güneşi kovalayan yabancılar ve iyi vakit geçirmek isteyen genç Amerikalı ziyaretçiler. Belediye başkanı da dahil olmak üzere bazı insanlar partiye gidenlerin sonsuza dek gitmesini istiyor.

Miami Beach bir bahar tatili yeri olarak değil de bir sanat, kültür, sağlık ve sağlıklı yaşam merkezi olarak yeniden markalaştırılacaksa, bazı bar, gece kulübü ve içki dükkanı sahipleri işlerini kaybedeceklerinden korkuyorlar. Bazı sakinler ve yetkililer, Miami Beach’i Miami Beach yapan çeşitliliği ve rahat havayı kaybetmekten korkuyor.

2024 sokağa çıkma yasağına karşı oy kullanan belediye komiseri Ricky Arriola bir röportajda, “Gördüğümüz şey, bir şeyler yapma ihtiyacı hisseden paniğe kapılmış politikacılar” dedi. “Gerçekten stratejik alternatifler bulmak için çok çalışmak yerine, hükümetin ağır eli bölge sakinlerine, ziyaretçilerimize ve işletmelere dayatılıyor.”


Bölge sakinleri ve ziyaretçiler arasındaki benzer sürtüşme, Panama City Beach gibi Florida’nın diğer popüler bahar tatili yerlerini rahatsız etti. Zamanla, Fort Lauderdale ve diğer şehirler, kısmen otel fiyatlarını yükselterek ve dalış barlarını daha lüks kuruluşlara dönüştürmek için imar yasalarını değiştirerek bahar tatilinin yerini aldı.


Miami Beach, bir parti kasabası olarak ünüyle mücadele etti. Yakın zamanda bir yargıç, South of Fifth olarak bilinen ve şu anda pırıl pırıl apartman daireleriyle dolu bir South Beach mahallesinde alkol satışlarına sabah 2’de kısmi bir ara verilmesini zorunlu kılan bir kararnameyi onadı. Bir gece kulübü olan Story, sabah 5’e kadar alkol satamazsa hayatta kalamayacağını iddia eden yasaya meydan okudu.

Genellikle alkol veya uyuşturucuyla parti yapan bahar tatili eğlence düşkünleri, her sezon Atlantik Kıyısı boyunca South Beach’in yaklaşık 10 blokluk bir bölümünü doldururken sabır tükendi ve bu da çok sayıda insanın silahı olduğu için bazen şiddete dönüşen öngörülemeyen durumlara yol açtı. Şehir rehberlerine, polis memurlarına ve işletme sahiplerine göre.

Bu yılki iki ölümcül olay, genellikle sezonun en yoğun hafta sonu olan St. Patrick Günü hafta sonunda meydana geldi. İkinciden sonra, şehir kısaca gece yarısı sokağa çıkma yasağı koydu.

Geçen yıl, Ocean Drive’da meydana gelen iki silahlı saldırı, şehrin gece yarısı sokağa çıkma yasağı uygulamasına neden oldu. 2021’de Miami Beach, şehir hala koronavirüs pandemisinin ortasındayken kendisini ziyaretçilere pazarlarken manşetlere çıktı, ancak birçok gece kulübü kapalı kalarak gürültülü sokak partilerine yol açtı. Yetkililer, bu yıl saat 20:00’de sokağa çıkma yasağı uygulayarak yanıt verdi.


30 yılı aşkın bir süredir bir Ocean Drive kuruluşu olan Mango’s Tropical Cafe’nin operasyon müdürü Joshua Wallack, sokaklardaki kabadayı davranış ve bunun sonucunda ortaya çıkan kilitlenmelerin işletmelere her yıl zarar verdiğini söyledi.


“Tehlikeli bir durumdan tam tecride geçerlerse, anlaşma olmaz” dedi. “Biz sadece bununla nasıl başa çıktıklarına şaşırdık. Hizmet sektörü ve konaklama, tam bir kaostan tamamen yok olacak.”

Geçmişte, sivil haklar aktivistleri, şehrin polis departmanının bahar tatilinde, sakinleri çoğunlukla beyaz olan bir şehre çok sayıda siyah ziyaretçiyi çeken askeri araçlar, biber topları ve sert kalabalık kontrol taktikleri kullandığından şikayet ettiler. İki yıl önce kurulan Miami Beach Siyahi İşler Danışma Komitesi başkanı Glendon Hall, geçen ay bahar tatilinde polis memurları ve şehrin “iyi niyet elçileri” tarafından kuşatıldı. Salı günkü bir toplantıda okuduğu bir açıklamada, kolluk kuvvetlerinin bu yıl “muazzam kalabalığa” nasıl davrandığından memnun olduğunu ve sivil haklar gruplarından önemli bir şikayet gelmediğini söyledi.

Bir departman sözcüsü olan Memur Ernesto Rodriguez’e göre Miami Beach Polis Departmanı, Mart 2022’deki 615 tutuklamadan biraz düşerek Mart ayında 573 tutuklama yaptı. Yetkili, polis memurlarının bu yıl 100’den fazla silah ele geçirdiğini de sözlerine ekledi.


Vurma ve sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili manşetlere rağmen, aileler, çiftler ve küçük arkadaş grupları geçen ayın sonlarında bir Cuma öğleden sonra Ocean Drive’ın kaldırımlarında yürüdüler. Chicago’dan 19 yaşındaki bir üniversite öğrencisi olan Marcus Benjamin, şehrin acil durum önlemlerinin iki arkadaşıyla yaptığı geziyi “hiç” etkilemediğini söyledi.

Arkadaşlarından biri olan, yine 19 yaşındaki Cameron Sasser, “Sahilde çok polis gördüm” dedi. “Ama diğer yıllarla hemen hemen aynı.”

Yine de, şehir turundaki hemen hemen herkes kaotik bahar tatili kalabalığının çok fazla olduğu konusunda hemfikir görünüyor. Ancak bu konuda ne yapılacağına gelince, görüşler farklılaşıyor.

Belediye Başkanı Dan Gelber, bahar tatilinin “bu kadar çok sakini olan bir şehre yakışmadığını” söyledi.

“South Beach’te barlar ve restoranlar var,” dedi, “ama aynı zamanda ilkokullar, kiliseler ve sinagoglar da var.” Bazı sakinler ve yüksek harcama yapan ziyaretçiler genellikle bahar tatilinde şehirden kaçınırlar.

Bay Fernandez gibi bazı komiserler bahar tatilcilerini tutmak istediklerini ancak onları kasabaya kadar takip eden “hukuki çiğneyenleri” tutmak istemediklerini söylediler.


“Yapabileceğimiz en kötü şey, birkaç yıldır üst üste yaptığımız şeyi yapmak, yani şehrimizin aşırı kalabalık olacağını bilmek ve şiddetli durumun – ölene kadar – olmasını beklemek.” Tepki ver, ”dedi bir röportajda. “Durumu önceden tahmin etmek ve sokağa çıkma yasağı ve kısıtlamaları şimdi uygulamak daha iyidir.”

2021’de Miami Beach, Clevelander Hotel’in alkol satışlarına sabah 2’de karartma süresi uygulayan bir yasa nedeniyle şehre dava açmasının ardından mahkemede kaybetti. Yargıç, kararnamenin usulüne uygun olarak çıkarılmadığına karar verdi.

Mart ayında memurların girişte biletli barikatlar kurmasına izin verecek büyük bir etkinliği tercih edecek olan Bay Arriola gibi komisyon üyelerine göre, geçen bahar tatilindeki olağanüstü hallerin ortasında, sıkılaştırılmış düzenlemeler parti sahnesini bastırmada çok az başarılı oldu – ve Ocean Drive çevresinde, yaklaşık olarak Beşinci Caddeden 15. Caddeye kadar metal dedektörleri.


“En azından Ocean Drive’daki bir sokak festivalinde bahar tatilini kutlayan insanlar bu bölgede silah olmayacağını bilebilir” dedi.

2017’de, yılın bir başka yoğun zamanı olan Anma Günü hafta sonunda kalabalık neredeyse yirmi yıldır arttıktan sonra, şehir ordunun yer aldığı Hyundai Air & Sea Show’a ev sahipliği yapmaya başladı. Etkinlik, hip-hop’u kutlamak için Urban Beach Week için bir araya gelen parti müdavimlerinin çoğunu yerinden etti.

O yıl, Mart ayında Ocean Drive’da ve yakınlardaki Lummus Park’ta üç günlük bir festival, polise göre gündüz ziyaretçileri çekti ve bahar tatilinin ehlileştirilmesine yardımcı oldu – ancak yalnızca festivalin müziği ve diğer eğlenceleri her gün saat 21.00 civarında sona erene kadar. Her iki çekim de gecenin ilerleyen saatlerinde gerçekleşti.

2024 için büyük bir olay olmadan, şehir bir bahar tatili tecritini düşünüyor gibi görünüyor – Wallack’in söylediği bir şey çok ileri gidebilirdi. Miami Beach’in sanattan sağlıklı yaşama ve gece hayatına kadar çok çeşitli aktiviteleri birbirinden feda etmeden sunabilmesi gerektiğini savundu.

“Burası bir şehir” dedi.

Ayrıca, “Halk plajlarını kapatma konusunda iyi şanslar” diye ekledi.

Kirsten Noyes araştırmalara katkıda bulunmuştur.