İş dünyası Bakan Nebati’nin deklare ettiğı yeni adımlar ve önlemlerden şad

Ethereum

New member
Bakan Nebati’nin deklare ettiğı Türkiye İktisat Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Önlemlerine ait değerlendirmede bulunan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Lideri Orhan Aydın, kelam konusu kararların, üretim ve ihracatı önceleyen biroldukca dayanak, önlem ve teşvik paketi ile iktisada başka bir canlılık getireceğini bildirdi.

Bakan Nebati’nin, bütçe disiplininden taviz vermeden istikrarlı sürdürülebilir bir büyümenin hedeflenmesini de iş dünyası olarak önemseyerek memnuniyetle karşıladıklarını söz eden Aydın, şunları kaydetti:

“Hükümetimizin ortaya koymuş olduğu Türkiye İktisat Modeli kapsamında kur muhafazalı TL mevduatlarından 10 milyar dolar civarına gelen bir döviz, toplamda da 312 milyar lirayı aşan önemli bir mevduat oluşmuş durumda. Yastık altında bulunan yaklaşık 5 bin ton altının karşılığı olan 350 milyar TL’nin iktisada kazandırılması da ayrıyeten hazinemize farklı bir güç katacaktır. Yatırım, ihracat ve işletme dayanakları kapsamında KGF ile 60 milyar liralık takviye bu ortamları güçlendirecek, ekonomimize daha da epey katkı sağlamalarına vesile olacaktır. Tabi bütün bunlarla bir arada katma pahalı yatırımların öncelenmesi, yurt içi ve yurt dışı ticarette istikrarın hedeflenmesi memnuniyetle karşıladığımız durumlardır. Alınan bu kararların ülkemizin refahı için güzel olmasını diliyoruz.”


“KDV indirimi muştusunun enflasyona deva olacağına inanıyorum”

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Lideri Ali Kopuz ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantıya görüntü konferans tekniğiyle katılarak deklare ettiğı KDV indiriminin kıymetli olduğunu belirterek, “Hem sayın bakanımızın deklare ettiğı önlemler, birebir vakitte bilhassa sayın Cumhurbaşkanımızın temel besin hususlarının KDV’sinin yüzde 1’e indirilmesi muştusunun enflasyona deva olacağına inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği üzere, bu mevzuda iş dünyasının üzerine düşen nazaranvler de var. İş dünyası olarak biz de KDV indirimi kadar feragatta bulunmalıyız. bu biçimdece KDV indiriminin tesiri katlanmış olur” sözlerini kullandı.


Ali Kopuz, enflasyon üzere tüm ekonomik problemlerle gayretin epey boyutlu tahlillere muhtaçlık duyduğuna inandığını belirterek, “Bu niçinle sayın bakanımız Nureddin Nebati’nin deklare ettiğı önlemler de ekonomimizin yaşadığı sıkıntılara deva olacaktır. Şu anda bilhassa KOBİ’lerin finansal sıkıntılarına deva olacak KGF dayanaklı kredilerin detayları belirtildi. Kur muhafazalı mevduat sisteminin geliştirilmesiyle yastık altı birikimlerin de finansal sisteme dâhil edilmesi hedefleniyor. Ayrıyeten, 24 ay ödemesiz yatırım kredisi, kredilerin tüketime gitmesini engelleyecek düzenlemeler ve enflasyonla uğraş için geliştirilen yeni düzenekler, hem faal olmasını umduğumuz önlemler tıpkı vakitte birbirini tamamlayan kesimler. Devlet ve çalışanından patronuna kadar bütün millet üstüne düşeni inşallah yapacak ve bu güç vakit içinderı atlatacağız” formunda konuştu.

“Yüzde 1 KDV sonucu fazlaca yerinde ve hakikat bir karar”

Türkiye Genç İş İnsanları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Lideri Erkan Güral, yüzde 1 KDV uygulamasının KOBİ’ler başta olmak üzere biroldukça büyüklükteki işletmenin satışlarına ve mevcut iş hacimlerine olumlu katkıda bulunacağını belirtti.

Besin başta olmak üzere türevleriyle birlikte biroldukca işletmeye olumlu yansımaları olan yüzde 1 KDV sonucunın hayli yerinde ve yanlışsız bir karar olduğunu söz eden Güral, şunları kaydetti:

“Sadece işletmelere katkı olarak yansıyacağına değil vatandaşların alım gücünü artıracağı için kısa vadede enflasyonu da stabil hale getireceğine inanıyoruz. Türkiye İktisat Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Önlemleri Tanıtım Toplantısı’nda Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deklare ettiğı yüzde 1 KDV muştusu küçük ve orta büyüklükteki işletmelere adeta bir müjde niteliğinde. KOBİ’lere olumlu yansımaları olacak bu paketi büyük bir memnunlukla karşılıyoruz. KOBİ’lerin satışını artıracağı üzere vatandaşların da cebine olumlu biçimde yansıyacaktır. Tüm bunların yanı sıra ülkede enflasyonunun da KDV indirimi ile düşeceğini öngörüyoruz. Özetlemek gerekirse, yüzde 1 KDV Türk iktisadına ve KOBİ’lere tabir yerindeyse can suyu olacak.”