İran bayan hakları ihlalleri sebebi öne sürülerek BM Bayan Ünitesi’nden çıkarıldı

pandomim

New member
BM Ekonomik ve Toplumsal Kurulu (ECOSOC), İran’ın, 2022-2026 periyodunun geri kalanı için BM hanımın Statüsü Komitesinden (CSW) “derhal yürürlüğe girecek biçimde çıkarılması” tarafında ABD tarafınca hazırlanan sonucu oyladı.

54 üyeli ECOSOC’da 29 üye ülke karar lehine oy verirken Rusya ve Çin de dahil olmak üzere 8 üye aleyhte oy kullandı. 16 üye ülke ise çekimser kaldı.

45 üyeli BM hanımın Statüsü Kurulu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi ve bayanların güçlendirilmesi için faaliyet yürütüyor.

ABD’nin BM Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, sonucun İranlı bayanlar ve sivil toplumdan gelen davetlere yanıt niteliğinde olduğunu kaydetti.

İran’ın BM Temsilcisi Amir Saeed Iravani ise sonucu “yasa dışı bir adım” olarak nitelendirerek ABD’yi “siyasi gündemini sürdürmek için BM’yi kullanmaya çalışmakla” suçladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü BM Yöneticisi Louis Charbonneau da “İran’ın BM hanımın Statüsü Kurulundan çıkarılması, İran idaresini bayanlara ve kız çocuklarına yönelik uzun müddettir devam eden ayrımcılık ve zalimlik geçmişinden sorumlu tutmaya yönelik memnuniyet verici bir adım” dedi.


İRAN’DAKİ PROTESTOLAR

İran’da Mahsa Emini’nin polis nezaretine alındıktan daha sonra vefatı üzerine başlayan ve yaklaşık 3 aydır devam eden şovlarla irtibatlı olarak şu ana kadar 25 kişi idama mahkum edildi. Bu bireylerden 23 yaşındaki Muhsin Şikari’nin cezası 8 Aralık’ta, Mecid İstek Rahneverd’in cezası ise 12 Aralık’ta infaz edildi.

Gösterilerle ilgili idam kararlarına ülke ortasından ve haricinden reaksiyonlar yükseliyor.

BM de 9 Aralık’ta Şikari’nin idam edilmesini kınamıştı.

Ülke geneline yayılan şovlarda yüzlerce kişi hayatını kaybetmiş, 10 binden çok kişi ise gözaltına alınmıştı.