İnovasyona yatırımla teknoloji ihraç ediyoruz

Ethereum

New member
Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Türkiye’nin geçen yıl 3,2 milyar dolarlık savunma sanayii ihracatı gerçekleştirdiğini belirterek, “Bu yıl maksadımız 4 milyar doları geçmek ve bunun olacağına kesin gözüyle bakıyoruz” dedi. Türkiye’de inovasyon algısının müspet bir dönüşüm geçirdiğini belirten Haluk Bayraktar, “Bunda en değerli öge somut muvaffakiyetler. 20 yıl öncesinde biri, yenilikçi bir fikir ile ortaya çıksa da gerek çevresel olumsuz telkin, gerek siyaset kurumunun, takviye vermeyi bırakın, yer yer köstek olmasıyla inovatif fikir gerçeğe dönüşemiyordu” diye konuştu.

TÜRKİYE MÜSPET AYRIŞIYOR

Türkiye’nin inovasyon algısının gelişmekte olan ülkelere nazaran müspet ayrıştığını kaydeden Bayraktar, şu biçimde devam etti: “Türkiye, bilhassa savunma endüstrisi olmak üzere üretimde değerli bir etaba geldi. Ulusal ve özgün teknolojileri geliştiren, üreten ve hatta ihraç eden bir pozisyondayız. Baykar’dan örnek vermek gerekirse; 2014 yılında envantere giren Bayraktar TB2 için bugün 25 ülkeyle ihracat mukavelesi imzaladı. Gelişmekte olan öbür ülkelere yüksek teknolojiye sahip eserleri ihraç ediyoruz ve bu bizi onların önüne geçiriyor.”

YIL SONU GAYEMİZ 4 MİLYAR $’I AŞMAK


Türkiye’nin savunma endüstrisinde değerli bir ihracatçı olduğunu vurgulayan Bayraktar, şöyleki devam etti: “Türkiye, 2021 yılında 3,2 milyar dolarlık savunma endüstrisi ihracatı gerçekleştirmişti. Bu sene gayemiz 4 milyar doları geçmek ve bunun olacağına kesin gözüyle bakıyoruz. Zira kasım ayı prestijiyle 11 aylık ihracatımız 3 milyar 770 milyon dolar düzeyine ulaştı. Yüzde 30’luk bir artış olacak. Baykar özelinde 2021’de yaklaşık 650 milyon dolar olan ihracatımız, bu yıl 1 milyar doları geçecek.”