İlaç bölümüne şifa olacak tesis: Sanayiciden ithalatı azaltacak yatırım

Ethereum

New member
GSK Türkiye ve Abdi İbrahim iş birliğinde, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin dayanağıyla hayata geçirilen Steril İnhalasyon Tesisi’nin resmi açılışı yapıldı. İki şirketin teknoloji ve deneyiminin yapıtı olan tesis yatırımı ile ülkemizde ilaç üretiminin yerelleşmesine katkı sunulacak. Bu yatırımla, 5 yıl ortasında toplam kıymeti 2 milyar TL’yi bulan 600 milyon adet nebül üretilmesi hedefleniyor. Teneffüs yolu hastalıklarının tedavisinde ilaç olarak kullanılan nebül teknolojisinin, ilaç üreticisi Abdi İbrahim’in Esenyurt’taki Steril İnhalasyon Tesisi’nde üretilecek olmasıyla, toplum sıhhati ve ülke iktisadına katkı sağlaması bekleniyor. 340 milyon TL’lik yatırımla kurulan milletlerarası standartlardaki tesis, GSK Türkiye’nin son 10 yılda imza attığı en büyük yatırım olurken, şirketin tüm nebül portföyünün üretildiği dünyadaki tek üretim merkezi olma özelliğini de taşıyor.

2 MİLYARLIK KATKI

Açılışta konuşan Abdi İbrahim Genel Müdürü Süha Taşpolatoğlu, pandemide yaşanan tedarik zorluklarına ve seyahat kısıtlamalarına karşın, 4 yılın sonunda üretimleri ticari olarak yaparak halkın hizmetine sunduklarını söylemiş oldu. Teneffüs yolu hastalığının tedavisinde kullanılan nebül teknolojisinin Türkiye’ye kazandırıldığını belirten Taşpolatoğlu, GSK’nin Avustralya’da imal edilen iki değerli nebülün Türkiye’de üretileceğine dikkat çekti.

ARTIK TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK

Taşpolatoğlu, “Bu tesis GSK’nın tüm nebül portföyünün üretildiği dünyadaki tek üretim merkezi pozisyonunda. 5 yıllık vakit diliminde 2 milyar TL katkı sağlayacak. Üretilecek bu eserlerde ithalat büsbütün bitecek” dedi.

GSK Türkiye Genel Müdürü Selim Giray, teneffüs hastalıklarının tüm dünyada değerli bir sorun olduğunu belirterek, ülkemizde yaklaşık 8 milyon kişinin bu hastalıklarla çaba ettiğini söylemiş oldu. Giray, “Avustralya’daki GSK üretim tesisinden ülkemize gerçekleştirdiğimiz bu ileri teknoloji ve bilgi transferi ile küresel standartlardaki bir tesisi ülkemize kazandırmaktan ve ilaç üretiminin yerelleşmesine katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz. Steril İnhalasyon Tesisi’ni Abdi İbrahim ile 30 yılı aşkın bir müddetdir devam eden kuvvetli iş birliğimizin en değerli yansıması olarak görüyorum. İlaç ithalatından lokal üretime geçişte değerli bir adım niteliğinde olan bu büyük yatırımı, kuvvetli altyapı ve eşsiz bilgi birikimi ile sadece dalımız için değil tüm ülkemiz için gurur kaynağı olan Abdi İbrahim ile hayata geçirmeyi bir ayrıcalık olarak kabul ediyorum” sözünü kullandı.

Selim Giray, Burak Dağlıoğlu ve Süha Taşpolatoğlu7 MİLYAR DOLARLIK İLAÇ PAZARIYLA DÜNYADA BİRİNCİ 20’DEYİZ

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Burak Dağlıoğlu, bu tesisle ithalatın kesilerek, mahallî üretime dönüleceğinden bahsederek şunları kaydetti: “7 milyar dolarlık ilaç pazarı ile dünyada birinci 20’de yer alan Türkiye, global sıhhat ekosisteminin ilgisini cezbeden bir merkez pozisyonunda. Yatırım Ofisi olarak nitelikli yatırımları hedeflerken, Türk şirketler ile milletlerarası şirketlerin başarılı ve kesimi güçlendirici iş birliklerini her vakit destekliyoruz. Bu yatırımlar da bizim için hayli değerli.”