İhracatta yüksek teknoloji mamüllerinin hissesi artmalı

Ethereum

New member
Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Lideri Nilüfer Çevikel, rekabette alanda güç kaybetmemek için mutlak suretle krediye erişimin daha kolay hale getirilmesi gerektiğini söylemiş oldu. Bir küme gazeteci ile bir ortaya gelen Çevikel, KGF ve Eximbank takviyelerinin değerli olduğunu lakin artırılması gerektiğini kaydederek, “KGF kefaleti ile kullandırılan kredilerden daha epeyce şahıslar ve küçük ölçekli işletmeler yaralanmakta. Orta ölçekli firmalar kredi finansmanına ulaşmakta kuvvetlik çekiyor” dedi.

ENERJİ YÜKÜ HAFİFLETİLMELİ

Verilen dayanağın genişletilerek orta ölçekli firmaların da işletme ve ihracat kredilerinden daha fazla yaralanmalarının sağlanması gerektiğini söz eden Çevikel, “Ayrıca, her ne kadar sübvanse edilse de doğal gaz ve elektrik üstündeki vergi yükü katiyetle azaltılmalı” diye konuştu. İş dünyasına sağlanacak girdi maliyet odaklı dayanaklarla üretim, ihracat ve istihdam merkezli büyüme sürecinin global yavaşlamaya karşın ivme kazanacağını belirten Çevikel, “Geçtiğimiz yıl 250 milyar dolarlık rekor ihracat amacını gerçekleştirdik. Sırada, yüksek teknolojili ihracat oranını birkaç yıl ortasında yüzde 5’e, 10 yıl ortasında de yüzde 15’e çıkarma amacımız olmalı. Bizim altyapımız buna uygun. Ayrıyeten, mekansal planlama da yapmalıyız” dedi.

ASGARİ İÇİN UZLAŞI ŞART

Nilüfer Çevikel, iktisatta önceliğin enflasyonla çaba olması gerektiğini söylemiş oldu. Çalışanın memnun olması açısından minimum fiyatın artması gerektiğini, lakin bunu yaparken patronun de desteklenmesi isteyen Çevikel, “Asgari fiyatın 8 bin TL olmasını bekliyoruz. Minimum fiyattaki vergi yükü hafifçeletilmeli. Ayrıyeten patronun bu alanda KGF dayanaklarından yararlanması sağlanmalı” diye konuştu.