İhracatın kilosunu 116 dolara yükseltti

Ethereum

New member
50 yıllık birikim ve üretim yeteneğini Avrupa’ya taşıyan DESA, İtalya’nın Toskana bölgesinde Ar-Ge ve üretim tesisi kurdu. Dünyaca ünlü markalara üretim yapacak olan yeni tesis için işçi alımına Ocak 2023’te başlayacak. 2 bin metrekarelik bir alanda kurulan tesisin yaklaşık 4’te 3’ünün 2 milyon avro ile yenileyen Desa, önümüzdeki yılın birinci çeyreğinde tam kapasiteyle üretime başlayacak.

ÜLKE BAYRAĞINI DALGALANDIRACAK

Konuyla ilgili düzenlenen sohbet toplantısında soruları yanıtlandıran Desa CEO’su Burak Çelet, “Türkiye’de doğan, bu topraklarda üreten ve büyüyen, yarım asrı geride bırakmış bir şirket olarak, ülkemizin bayrağını Avrupa’da dalgalandırmak en büyük onurumuz. Dünyanın tüm önde gelen lüks markalarının deri mamul tasarım ve üretim tesislerinin kümelendiği Toskana bölgesinde yaptığımız bu yatırım yardımıyla yeni müşterilere ulaşacağız” değerlendirmesini yaptı.

Burak Çelet

KİRACI OLARAK GİRİP SATIN ALDI

İtalya’nın Toskana bölgesinde kurdukları üretim tesisine kiracı olarak girdiklerini anlatan Çelet, yatırım ortamının uygunluğunu tespit ettikten daha sonra fabrikayı satın almaya karar verdiklerini belirtti. Birinci etapta strateji olarak yalnızca İtalya ve Fransa’daki markalara hizmet vermeyi hedeflediklerini tabir eden Çelet, şunları söylemiş oldu: “Yakında Dünya’da lüks segmentin en kıymetli oyuncuları ile yapacağımız iş birliklerini sizlere müjdelemeyi umuyoruz. İtalya derinin beşiği. Buraya eser ihraç edebilmek için katma bedelli eser yapabilme hünerine sahip olmak gerekiyor. Ülkenin kilogram başına ortalama ihracat kıymeti 1.2 dolarlardayken biz bu sene kilogram başına 116 dolarlık bir pahayla ihracat yapıyoruz. Katma pahalı satış yapıyoruz.”

RUS TURİSTİN VALİZ İLGİSİ ZİRVEDE

Türkiye’ye gelen birinci yabancı valiz markası Samsonite ile 39 yıllık bir iş birlikleri olduğuna dikkat çeken Burak Çelet, “Türkiye, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Suriye ve Kuzey Kıbrıs ülkelerinde Samsonite’ın tüm satış operasyonunu Türkiye’den yönetiyoruz. Bu sene Türkiye olumlu istikamette inanılmaz derecede ayrıştı. Herkes 2019 sayılarını yakalamaya çalışırken Türkiye neredeyse 2019 sayılarını 2’yle çarptı. Burada alışılmış turist faktörü inanılmaz tesirli. Bilhassa Rus turiste fazlaca güçlü satışlar oldu. Pandemide Samsonite tüm dünyada yüzlerce mağaza kapatırken biz kapatmadık. 2019 yılına bakılırsa adet bazında yüzde 164 büyüdü” dedi.

CİROSU % 282 ARTTI

Desa’nın hayli başarılı bir yılı geride bıraktığını anlatan Burak Çelet, “Perakende cirolarında yüzde 282’lik bir artış yakaladık. İhracatta da misal bir performans ile yine yüzde 269’luk bir artış ile karşılaştık. Yıl sonu prestijiyle DESA, Samsonite ve Adesa şirketlerini içeren küme cirosunun 2,5 milyar TL’yi geçmesini bekliyoruz. Bu başarılı satış grafiği doğal olarak pay fiyatına da fazlaca olumlu yansıdı” bilgisini paylaştı.