‘Hayatla Barış’ık bir sinema geliyor

senbilirsin

New member
AJANSSPOR HABER

Müslüm’, ‘Dilberay’, ‘Bergen’ ve ‘Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu’nun akabinde biyografi sinemalarına bir yenisi daha eklendi. “Ampute Messi” olarak anılan ulusal futbolcu Barış Telli ismine sinema çekilecek. İşte ayrıntılar…

“Ampute Messi” olarak anılan ulusal futbolcu Barış Telli, çekimlerine aralıkta başlanacak sinemaya ait AA muhabirine yaptığı açıklamada, “topun peşinde koşarak bir ayağını kaybetse de hayallerinin peşinden giderek dünyaları kazanmış biri olduğunu” söylemiş oldu.

Kendisine inancını hiç kaybetmediğini belirten Telli, “Ayağım yoktu ancak koşabilme yeteneğimi geliştirdim. Nasıl oldu? Koltuk değnekleriyle oldu. Onların da avantajı oldu. Zira onlar çift ayağıyla koşuyordu. Ben bu sefer üç ayakla koşmaya başladım.” dedi.

Telli, insanların “yapamayacağım” diyerek vazgeçtikleri şeyleri aslında yapabileceklerini göstermek istediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“İnsanların ‘vazgeçtim’ dememesi, ‘bunu yapabilirim’ demesi için bu sinemanın hayli bedelli olacağını düşünüyorum. Benim uğraşım yalnızca bir futbol başarısı değil. Hayatla olan bir çabaydı. hayatımızdaki mahzurları aşabilmek kıymetliydi. Ben bunu kendi inancımla, ailemin, arkadaşlarım, öğretmenlerim ve hocalarımın dayanağıyla başarmış oldum. Biliyorsunuz Ampute Ulusal Kadrosu olarak dünya şampiyonu olduk. Türk milletini bu kadar mutluluğa, sevince boğmamız hayli değerli, epeyce kıymetliydi. Ben de 18 yıldır esasen bu hizmete devam ediyorum. Bu sene şampiyonaya 5 gün kala takımdan çıkartıldım lakin o heyecanı stadyuma gidip, ülkemi destekleyerek esasen vermiş oldum. Benim katılacağım yedinci Dünya Şampiyonluğu olacaktı. Yani bir rekor olacaktı ancak altıda kaldım. Kıymetli olan aslına bakarsanız bu. Ülkeyi temsil edip, bayrağımızı göndere çekip İstiklal Marşımızı okutmaktı. Futbol aşkı benim için hiç bir vakit bitmedi. Bitmeyecek. Futbolculuğuma ulusal kadro seviyesinde devam edeceğim. Mesleğimi bitirdikten daha sonra da adaletli bir antrenör olmak için elimden gelen biçimde çalışacağım.”

“Hayal etmek muvaffakiyetin en büyük adımıdır”

Yönetmen Can Ulkay, biyografi sinemaları yapmayı sevdiğini söz ederek, “Barış, kıssası haricinde da bir kimlik. Muvaffakiyetin, gücün ve çabanın kimliği… Birden fazla vakit bütün genç arkadaşlara ‘hayal etmek muvaffakiyetin en büyük adımıdır’ diye bahsediyorum. Barış’ın kıssası de bu biçimde. Hayallerinin peşinden gitmiş, hayallerini kovalamış ve hala kovalamakta olan bir kıssa.” değerlendirmesinde bulundu.

Filmde daha milletlerarası bir kıssa anlatmak istediklerinin altını çizen Ulkay, Türk sinemasının da memleketler arası kıssaları daha hayli işlemesi gerektiğini lisana getirdi.

Ulkay, sinemanın çekimlerinin İstanbul ve Ankara’da yapılacağını bildirerek, şu biçimde konuştu:

“Barış’ın çocukluğundan başlayıp hayatta yakaladığı muvaffakiyetlerin sürecini anlatacağız. Onun başarılarından, azminden birfazlaca örnekler vereceğiz. Biroldukça beşere da ilham vereceğiz aslında. Sinemanın ana noktasında Barış ve futbol olacak lakin bu katiyetle yalnızca bir futbol sineması değil. Bütün dünyaya göstereceğimiz muvaffakiyet ve azim öyküsü. İnşallah 2023’ün ekim ayında da bütün Türkiye’de ve dünyada vizyonda olacağız.”

“Umudu, başarıyı, isteği, hayata bağlılığı vermeye çalışacağım”

Müzik yöneticisi Fahir Atakoğlu da gerçek hayat kıssalarının müziklerini daha güç bulduğunu söyleyerek, “Bir insanın hayatından bahsediyorsunuz. Gerçek bir hayat ve onun hislerini bir sinemada verebilmek güç bir şey. Ama Barış’ın hayatı hayli etkileyici, bir umut ve muvaffakiyet öyküsünü çağrıştırıyor daima. Müzikte de bu umudu, başarıyı, isteği, hayata bağlılığı vermeye çalışacağım.” dedi.

Atakoğlu, sinema müziklerinin sinemanın değerli bir tamamlayıcısı olduğunun altını çizerek, “Ben müziklerimde melodiye değer veririm, sinema müziklerinde de o denli. Bu sinemada de birkaç melodinin çıkacağına eminim. Bir ana melodinin üzerinden yürüyüp onu Barış’ın hayatının çeşitli evrelerinde değişik tınılarla vermeyi planlıyorum. Şu anda her şey plan tabi. Can’la umduğumuz üzere bir çalışma çıkartırsak epeyce hoş bir şeyi başaracağımıza inanıyorum.” dedi.

“Biz yaşayan bir efsanenin ömründen esinlenerek bu projeyi hayata geçirdik”

Filmin yapımcılarından Hünkar Doğan ise 4 Story Production olarak 4 arkadaş birinci projelerine imza atacaklarını söz etti.

Barış Telli’nin hayat kıssasını çekme hedeflerini “yaşayan bir efsaneyi gündeme getirmek” olarak açıklayan Doğan, “Bireysel olarak daha evvelce Barış’ı tanıyor ve maçlarını da izliyorum. Yalnızca futbolda değil, öteki branşlardaki muvaffakiyetlerini da takdir ediyordum. Biyografi sinemalarında genelde ortamızdan ayrılan ünlülerin hayatları beyaz perdeye aktarılıyor. Ama biz yaşayan bir efsanenin ömründen esinlenerek bu projeyi hayata geçirdik.” diye konuştu.

Doğan, sinema projesinin üniversal olduğuna vurgu yaparak, aralık ayında çekimlere başlayacaklarını, her insanın kendinden bir kesim bulacağı ve ilham alacağı bir sinemaya imza atmak istediklerini anlattı.

Futboldaki yeteneğiyle de dikkati çeken Barış Telli, hem forma giydiği kulüplerde tıpkı vakitte Ampute Futbol Ulusal Grubu’nda fazlaca sayıda şampiyonluk, gol krallıkları, yılın sportmeni unvanlarını kazandı ve UEFA tarafınca da “Adil Oyun Elçisi” seçildi.