Harvard'ın mahkeme celplerine yanıtı Temsilciler Meclisi komitesi tarafından “yararsız” olarak nitelendirildi

senbilirsin

New member
Kampüsteki Yahudi karşıtlığına ilişkin Meclis soruşturmasını yöneten Temsilci Virginia Foxx, Salı günü Harvard Üniversitesi'ni mahkeme celplerine yanıt olarak “işe yaramaz” belgeleri teslim ettiği için eleştirdi.

Kuzey Karolina Cumhuriyetçi Temsilcisi Foxx yaptığı açıklamada, “Harvard'ı yöneten şeyin kibir mi, beceriksizlik mi yoksa kayıtsızlık mı olduğunu bilmiyorum” dedi. “Ancak şu ana kadar yapılanlar utanç verici”

2.500 sayfanın çoğunun daha önce dosyalanmış belgelerin kopyaları olduğunu ve ağır düzeltmelerin bazı belgeleri değersiz hale getirdiğini söyledi.

Harvard, iyi niyetle hareket ettiğini ve Ocak ayından bu yana hiçbir mükerrer materyal dahil olmak üzere yaklaşık 4.900 sayfa materyali Temsilciler Meclisi Eğitim ve İşgücü Komitesi'ne teslim ettiğini söyledi.

Üniversite ayrıca, sosyal medyanın daha fazla izlenmesi ve gösterilere ilişkin kuralların daha sıkı uygulanması da dahil olmak üzere, kampüsteki Yahudi düşmanlığıyla nasıl mücadele ettiğini ayrıntılarıyla anlatan dört sayfalık bir belge yayınladı. Bu inceleme, Harvard'ın yayınladığı sunumunun tek kısmıydı; Komite herhangi bir materyal yayınlamadı.

Sözcü Jason Newton, “Harvard, Yahudi öğrencilerimiz için güvenliğe ve aidiyet duygusu sağlamaya odaklanıyor; böylece topluluğumuzun her üyesi korunuyor, kabul ediliyor, değer veriliyor ve Harvard'da gelişebiliyor” dedi.

Şubat ayı başlarında, Harvard Üniversitesi'nin ilk tur başvurularının ardından Temsilci Foxx, Harvard Üniversitesi'ni “sınırlı ve tereddütlü” bir yanıt vermekle suçladı. Üniversitenin kar amacı gütmeyen kuruluşlardan gelen mektupları ve kamuya açık öğrenci el kitaplarının kopyalarını teslim ettiğini söyledi.

Kısa süre sonra, diğer çeşitli belgelerin yanı sıra “Harvard Corporation'ın 1 Ocak 2021'den bu yana resmi veya gayri resmi tüm toplantı tutanakları ve/veya özetlerini” talep eden mahkeme celpleri geldi.

Harvard ve Temsilciler Meclisi'nin anlaşmazlığı varken, bunun ne gibi bir etki yaratacağı belli değil. Temsilci Foxx, “Komite, Harvard'ın suiistimaline uygun bir yanıt vermeyi düşünüyor” dedi.

Komite zaten keşfedilmemiş bir bölgedeydi. Komite sözcüsü Nick Barley'e göre Harvard, 1867'deki kuruluşundan bu yana Eğitim ve İşgücü Komitesi'nden mahkeme celbi alan ilk üniversite oldu.

Çıkmaz Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği saldırılardan bu yana kampüse yayılan bölünmelerin belki de en görünür örneği bu. Pek çok Yahudi öğrenci, mezun ve bağışçı, Harvard'ın öğrencilerini Yahudi karşıtı sloganlardan, sosyal mesajlaşmalardan ve kampüsteki protestolardan korumak için yeterince çaba göstermediğini söyledi.

Diğer üniversiteler de Hamas saldırılarına ve savaş devam ederken Gazze'de artan ölü sayısı ve açlığa yanıt vermenin zorluklarıyla boğuşuyor. Kampüs alanları, Filistin yanlısı öğrencilerin ve bazı öğretim üyelerinin sert protestolarına sahne oldu.

Temsilci Foxx ayrıca Pensilvanya Üniversitesi, Columbia ve MIT'de Yahudi karşıtlığı üzerine araştırma yapılacağını duyurdu